Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

SD kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu. Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp ‘Yönet‘ diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında ‘disk yönetimi‘ni tıklayınca karşıma görmediğim SD kart geldi ama disk aktif değildi. ‘Sürücü harfi ve yolu değiştir‘ tıklayarak daha önce kullanmadığım ‘Q‘ adını verdim. Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. ‘Tamam‘ diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarım’a tıklayarak açtığımda görmediğim SD kart (Hafıza kartı) ‘Q‘ adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan SD kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı. ‘Biçimlendir‘ diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim. Biçimlendirme tamamlanınca artık SD kart açılabiliyordu. Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Eğer SD kartınız bilgisayarda görülüyor ama bozuk ise ve biçimlendirmenizi istiyorsa, biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız. Bunun için ‘Bilgisayarım‘ -> ‘SD kart sürücü‘ üzerinde sağ tıkla özelliklere girip ‘araçlar‘ sekmesini açarak ‘Denetle‘ düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız. Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler biçimlendirmeyi kullanmasınlar. Tüm verileriniz kaybolacaktır. Format sonrası verileri kurtarma programlarıyla verilerinizi kurtarmaya çalışmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala SD kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?

SD kartınızın bilgisayar tarafından görünmemesinin birkaç olası nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • SD kartınızın yan tarafında bulunan kilit anahtarının açık olduğundan emin olun. Kilitliyse, SD kartınız hiçbir cihazda görünmez.
 • SD kartınızı başka bir bilgisayar veya kart okuyucuda deneyin. Eğer başka bir cihazda görünüyorsa, bilgisayarınızın USB bağlantı noktasında bir sorun olabilir.
 • Bilgisayarınızda ‘Aygıt Yöneticisi‘ni açın ve SD kartınızın listelendiği sürücüyü bulun. Sürücüyü güncelleyin veya kaldırıp yeniden yükleyin.
 • SD kartınızın sürücü harfini değiştirin. Bazen SD kartınızın sürücü harfi çakışabilir veya eksik olabilir. Bunu düzeltmek için ‘Disk Yönetimi‘ni açın ve SD kartınızın üzerine sağ tıklayın. ‘Sürücü harfini değiştir‘ seçeneğini seçin ve yeni bir harf atayın.
 • SD kartınızı tanıtmak için ‘CHKDSK‘ komutunu çalıştırın. Bunu yapmak için ‘Komut İstemi‘ni yönetici olarak açın ve ‘chkdsk X: /f‘ komutunu yazın. Burada X, SD kartınızın sürücü harfidir. Bu komut, SD kartınızdaki hataları tarar ve onarır.
 • SD kartınızı telefon veya fotoğraf makinesi gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyin.

Aşağıda SD ve CompactFlash kart orijinal biçimlendirmeleri veriyorum. Formatlama işlemlerini yaparken standart değerlere göre yapınız:

SD/microSD Kartlar:

 • 2 GB veya altı FAT16
 • 4 GB – 32 GB FAT32 veya exFAT
 • 64 GB veya üzeri exFAT

CompactFlash Kartlar:

 • 128 GB veya altı FAT32 veya exFAT
 • 256 GB veya üzeri exFAT

Ek Açıklamalar:

FAT32 ve exFAT: 4 GB’tan 32 GB’a kadar olan SDHC/microSDHC kartlar için hem FAT32 hem de exFAT dosya sistemleri kullanılabilir. ExFAT, daha yeni bir dosya sistemidir ve daha büyük dosyaları (4 GB’tan büyük) destekler. Bu nedenle, 4 GB’tan büyük dosyaları depolamak istiyorsanız exFAT kullanmanız önerilir.

CompactFlash Kartlar: 128 GB veya daha küçük CompactFlash kartlar için hem FAT32 hem de exFAT kullanılabilir. 256 GB veya daha büyük kapasiteli kartlar için ise exFAT kullanmanız gerekir.

Bu konunun amacı bilgisayarın görmediği SD karttan verileri kurtarabilmektir. Bu nedenle verilerinden vazgeçip SD kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmayacağım. Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direkt format programını kullanan arkadaşlar oldu. Yukarıda verdiğim öneriler dışında ‘ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim‘ diye düşünenler verileri kurtarmaya çalışmak için ‘Format sonrası veri kurtarma programlarını‘ kullanmanız gerekir.

SD karttan silinen veya kaybolan verileri kurtarmak için kullanabileceğiniz programları bulmak için arama yaparken, “SD kart veri kurtarma programı” gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu şekilde, EaseUS, Disk Drill, Recuva, Tenorshare 4DDiG gibi popüler ve güvenilir programları görebilirsiniz. Bu programların özelliklerini, fiyatlarını ve kullanıcı yorumlarını karşılaştırarak size en uygun olanı seçiniz.

Bir konuyu da hatırlatayım. SD kart veri kurtarma programları, SD kartınızda fiziksel bir hasar olmadığı sürece verilerinizi geri getirmenize yardımcı olabilir. Ancak, SD kartınızı kullanmaya devam ederseniz, verilerinizin üzerine yazılma riski artar. Bu nedenle, verilerinizi kurtarmak için bir program indirmeden önce, SD kartınızı bilgisayarınızdan çıkarmanızı veya başka bir cihaza takmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca, verilerinizi kurtardıktan sonra verilerinizi kurtardıktan sonra, SD kartınızı biçimlendirmeniz veya tamir etmeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınızı zaten yukarda belirtmiştim.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerimustacom/Kerim Yarınıneli

“Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü” üzerine 224 yorum

 1. Kerim Hocam Merhaba,
  Paylaşımlarınız ve kıymetli yorumlarınız içni teşekkürler. Bende sizden yaşadığım sorunla ilgili yardım istiycem. Şöyle ki, geçenlerde telefonuma yeni aldığım micro sd kartımı taktım ve benden bu kartı nasıl kullanacağımla ilgili soru yöneltti bende yedekleme için kullan dedim ve telefonu yedekledi. Ancak birkaç gün sonra bu micro sd kartı okumadığı ile ilgili hata verdi. Hafıza kart desteklenmiyor diye. Birkaç sefer kartı çıkardım taktım olmadı. Telefonu yeniden başlattım olmadı. en son telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm ondan sonra yine hafıza kartını desteklemiyor diye uyarı veriyor ama kartı biçimlendirmeye yönlendiriyor maalesef, içinde yedekleme olduğu içinde bunu istemedim. Sonra masa üstü bilgisayara taktım çeşitli adaptörler ile orda ise hiç görmedi. En son laptop da denedim. Orda da bilgisayarım klasörünü açtığımda normal disk olarak görünmüyordu ama bilgisayarım’a sağ tuş yapıp yönet dediğimde çıkan menüden disk yönetimini seçtiğimde burda disk1 isminde olduğunu gördüm. Ancak burda herhangi bir işlem yaptırmadı, isim yolu değiştir gibi işlemlere müsade etmedi hata verdi. Defalarca taktım çıkardım adaptör değiştirdim sürücü kaldırdım kurdum güncelledim olmadı. Şimdi ben ne yapmalayım hocam yardımcı olabilir misiniz? Biraz uzun oldu kusura bakmayın umarım anlatabilmişimdir.

  Yanıtla
  • Hoşgeldiniz, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Micro SD kartınızla yaşadığınız sorununuzu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

   1. Farklı bir adaptör ve USB bağlantı noktası kullanın:

   2. Micro SD kartınızı farklı bir adaptörle kullanmayı deneyin. Bazen adaptörler arızalanabilir ve bu da kartın okunmamasına neden olabilir.

   3. Farklı bir USB bağlantı noktası kullanmayı deneyin. Bazen USB bağlantı noktaları arızalanabilir veya yeterince güç sağlayamayabilir.

   4. Bilgisayarınızın SD kart okuyucu sürücülerinin güncel olduğundan emin olun.
   5. SD kartınızı onarın:
   Windows’ta, SD kartınızı onarmak için chkdsk komutunu kullanabilirsiniz. Komut İstemi’ni yönetici olarak açın ve şu komutu girin:

   chkdsk X: /f‘ komutunu yazın. Burada X, SD kartınızın sürücü harfidir. Bu komut, SD kartınızdaki hataları tarar ve onarır.

   6. SD kartınızın hala arızalı olup olmadığını test etmek için H2testw gibi bir program kullanabilirsiniz. Bu program, SD kartınızdaki tüm verileri okur ve yazar ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol eder.

   Yanıtla
 2. Merhaba benim 128 gb samsung hafıza kartım bir anda telefon görmemeye başladı hafıza kartını telefondan şifrelemiştim bi anda telefon okumadı tabi şifreledikten bi kaç ay sonra oldu bu başka hafıza kartını okuyo ama benim hafıza kartını okumuyo bilgisayarda denedim hiç bir şekilde görmedi disk takın diyo başka hafıza kartını denedim bilgisayarda onu görüyordu sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Telefonda de kartı şifre koyduğunuz telefon ile açıyorsunuz değil mi? Başka bir telefona şifreli kartı taktığınızda SD kart görülmemesi olabiliyor. Şimdi siz şifreyi kullanarak açmak mı istiyorsunuz? Yoksa biçimlendirip verileri kurtarmak mı?

   Yanıtla
   • Hiç bir şekilde biçimlendiremiyorum hafıza kartını ne telefon okuyo ne bilgisayar ne de başka bir telefon ben hafıza kartını kurtarmak istiyorum eğer olmuyorsa içinde kileri kurtarsam o bile bana yeter çok uğraştım yapamadım

    Yanıtla
    • Acaba sd kart takılıyken telefonu sıfırladın mı? Bu durumda kart açılmıyor. Neyse anladığıma göre bir çok şeyi zaten denemişsin. Bu durum da ilk olarak yapılacak şey bilgisayarda sd kartı okutup şifreli verilerin bilgisayara kopyalanması ve sd kartın biçimlendirilmesi… Sonrasında sd kartı aynı telefonda şifreleyip yedeklediğimiz şifreli dosyaları tekrar içine atıp çözmek… Sizde böyle düşünüp sitemize gelmiş olmalısınız.

     Sd kart üreticilerinden bu konuda bir destek alabilme şansın hiç yok. Bu durumda en güzeli
     * Başka bir bilgisayarda sd kartı açmaya çalışınız.
     * Ayrıca bilgisayara bir adaptör ile bağlanmayı veya başka bir kart okuyucu deneyebilirsin.
     * Sitede anlatılanları uygulayıp bir ilerleme olmadığında ise biçimlendirmeyi düşünebiliriz ama sonrasında verileri kurtarma ihtimaliniz yok denecek kadar az… Fotoğraf makineleri bu durumda olan çoğu kartı görüp kolayca biçimlendirebiliyor. Fakat içindeki veriler şifreli olduğu için Apeaksoft Veri Kurtarma programı gibi bir programa ihtiyacın olacak ki bu programlar kurtarılan verileri şifreli olarak kurtarır.. Verileri veri kurtarma programlarıyla şifreli olarak alıp ilk paragraftaki anlattığım gibi tekrar şifrelediğimiz sd karta verileri atmak mantıklı geliyor. Fakat doğruyu söylemek gerekirse kurtarılan verilerin açılmama durum çok yüksek.

     Yanıtla
 3. Merhaba kolay gelsin düğün videom hakkında bir bilgi alabilirmiyim kamerayı çeken arkadas hafıza kartının kilitlendigini söyledi bı kaç yere kurtarabilmek adına gönderdi ama sonuç alamadı hafıza kartının dış kalıbı sökülmüş ama içi sağlam herhangi bir deforma gorunmuyor bilgisayar da foto makinasında ve kamerada hafıza kartını görmüyor nasıl kurtarabiliriz rica etsem yardım eder misiniz

  Yanıtla
  • Merhaba, fotoğraf makinesi ve kamerada görmüyor demişsiniz. Bilgisayarda görmüyordur sanırım ama görüp görmediğini anlayamadım. Bilgisayara taktığınızda ne gibi olaylar olduğundan bahsetmelisiniz.

   Yanıtla
 4. bende samsungun 16gb lik bir mikro sd kartı var kartı telefonlar hiçbir şekilde algılamıyor fakat bilgisayarıma taktığımda bir klasör gibi birşey açılıp lütfen çıkarılabilir disk h içine bir disk yerleştirin diyor çok uğraştım kartı pc görüyor fakat ne biçimlendirme seçenği çıkıyor nede bişey sadece taktığımda algılıyor bunun çözümü nedir

  Yanıtla
  • Merhaba SD kartiniz raw formatına bir şekilde geçmiş ve dosya sisteminiz bozulmuş sanırım. Bu durumda hatırladığım kadarıyla, Diskinternals adlı bir disk programı vardı. O programla bilgisayarda sorunlu olan SD kartı tarayıp düzeltiniz. Kurtulması gerekir. Başka raw formatı düzeltici programlar da deneyebilirsin.

   Yanıtla
 5. iyi günler kartı telefona takdığım zaman biçimlendirmemi istiyor biçimlendirmeye çalıştığım zaman command ‘1963 volme partition disk: 179:192 public2 failed with ‘400 1963 command failed diye bir hata veriyor bilgisayara taktığım zaman kartı okuyor alt köşede işareti çıkıyor ama 1 dakika sonra kendiliğinden okumayı kesiyor ve çıkarılmış olarak gösteriyor biçimlendirme yapabilsem recuva tarzı uygulamalarla dosyaları kurtaracağım dosyalar önemli yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • Merhaba;
   Lütfen bilgisayarınızda biçimlendirmede başarısız olduysanız aşağıdaki işlemi deneyiniz.
   Ücretsiz formatlama yazılımlarından birini ( Örnek: ücretsiz bir yazılım ) bilgisayarınıza indirin. Windows kartı algılayana kadar bekleyin. EaseUS Partition Master’ı açın. SD kartınızı bulun ve biçimlendirmek istediğiniz sd kart bölümü sağ tıklayın ve Format “Biçimlendir” i seçin. Seçilen bölüme yeni bir bölüm etiketi ve dosya sistemi (FAT32) ve küme boyutu ayarlayın, ardından Ok “Tamam” ı tıklayın. Araç çubuğundaki Execute Operation “İşlemi Çalıştır” düğmesini tıklayın, ardından SD kartınızı biçimlendirmeye başlamak için Apply “Uygula” düğmesini tıklayın.

   Yanıtla
  • İyi günler Micro sd kartım telefonda takılı duruyordu çalışıyordu problem yoktu sonrasında telefonumda bozuk diye uyarı aldım çıkarıp yine taktım aynı duruyor. bilgisayara taktım dizin hatası uyarısı alıyorum neden olabilir sizce easeus kurdum oda faydalı olmadı verilerimi nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

   Yanıtla
   • Merhaba,
    telefonda başka bir SD kart deneyiniz. Çalışıyorsa Android’de sorun yoktur. Çalışmıyorsa bozuk SD kartı başka telefonla açmaya çalışın. Ayrıca fotoğraf makinesi gibi bir başka cihazda denemeler yapın.

    Yanıtla

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et