Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü


Son Güncelleme Zamanı:

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım.Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti.Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi.Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz.Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlı

biçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?
* Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
* Eğer sd kartınız bilgisyar tarafından görülüyor ama bozuk ise vebiçimlendirmenizi istiyorsa,biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız.Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız.Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz.Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ne gidin.Aygıt Yöneticisi’ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
* Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
* Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.
* Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur.Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
* Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
* Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
* Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…

* USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin.Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
* Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir.SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
* SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin.SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
* BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin.Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
* Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın.SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak

* SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

SD/microSD  2GB veya altı   FAT16
SDHC/microSDHC  4GB’ tan 32GB’ a kadar  FAT32
SDXC/microSDXC  64GB veya üstü   exFAT
CompactFlash  128GB’ a kadar   FAT32
CompactFlash  256GB   exFAT

Son Olarak…

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir.Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmıyacağım.Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu.Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

191 Yorum Var

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir