Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu. Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi. Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim. Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı. Biçimlendir diyerek hızlıbiçimlendirmeyi seçtim. Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu. Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar. Tüm verileriniz kaybolacaktır. Format sonrası verileri kurtarma programlarıyla verilerinizi kurtarmaya çalışmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?

 • Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
 • Eğer sd kartınız bilgisayarda görülüyor ama bozuk ise ve biçimlendirmenizi istiyorsa, biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız. Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız. Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi‘ne gidin. Aygıt Yöneticisi‘ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

 • Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
 • Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.
 • Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur. Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
 • Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı  bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
 • Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun. 2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…
 • USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuyucusu deneyin. Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
 • Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir. SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
 • SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin.SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
 • BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin. Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
 • Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın. SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açınız.
 • SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir. Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum. Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

SD/microSD  2GB veya altı   FAT16
SDHC/microSDHC  4GB’ tan 32GB’ a kadar  FAT32
SDXC/microSDXC  64GB veya üstü   exFAT
CompactFlash  128GB’ a kadar   FAT32
CompactFlash  256GB   exFAT

Son Olarak…

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir. Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmayacağım. Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu. Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler. Sonrasında verileri kurtarmaya çalışmak için “Format sonrası veri kurtarma programları” kullanmanız gerekir

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

“Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü” üzerine 222 yorum

 1. Merhaba benim 128 gb samsung hafıza kartım bir anda telefon görmemeye başladı hafıza kartını telefondan şifrelemiştim bi anda telefon okumadı tabi şifreledikten bi kaç ay sonra oldu bu başka hafıza kartını okuyo ama benim hafıza kartını okumuyo bilgisayarda denedim hiç bir şekilde görmedi disk takın diyo başka hafıza kartını denedim bilgisayarda onu görüyordu sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz

  • Merhaba,
   Telefonda de kartı şifre koyduğunuz telefon ile açıyorsunuz değil mi? Başka bir telefona şifreli kartı taktığınızda SD kart görülmemesi olabiliyor. Şimdi siz şifreyi kullanarak açmak mı istiyorsunuz? Yoksa biçimlendirip verileri kurtarmak mı?

   • Hiç bir şekilde biçimlendiremiyorum hafıza kartını ne telefon okuyo ne bilgisayar ne de başka bir telefon ben hafıza kartını kurtarmak istiyorum eğer olmuyorsa içinde kileri kurtarsam o bile bana yeter çok uğraştım yapamadım

    • Acaba sd kart takılıyken telefonu sıfırladın mı? Bu durumda kart açılmıyor. Neyse anladığıma göre bir çok şeyi zaten denemişsin. Bu durum da ilk olarak yapılacak şey bilgisayarda sd kartı okutup şifreli verilerin bilgisayara kopyalanması ve sd kartın biçimlendirilmesi… Sonrasında sd kartı aynı telefonda şifreleyip yedeklediğimiz şifreli dosyaları tekrar içine atıp çözmek… Sizde böyle düşünüp sitemize gelmiş olmalısınız.

     Sd kart üreticilerinden bu konuda bir destek alabilme şansın hiç yok. Bu durumda en güzeli
     * Başka bir bilgisayarda sd kartı açmaya çalışınız.
     * Ayrıca bilgisayara bir adaptör ile bağlanmayı veya başka bir kart okuyucu deneyebilirsin.
     * Sitede anlatılanları uygulayıp bir ilerleme olmadığında ise biçimlendirmeyi düşünebiliriz ama sonrasında verileri kurtarma ihtimaliniz yok denecek kadar az… Fotoğraf makineleri bu durumda olan çoğu kartı görüp kolayca biçimlendirebiliyor. Fakat içindeki veriler şifreli olduğu için Apeaksoft Veri Kurtarma programı gibi bir programa ihtiyacın olacak ki bu programlar kurtarılan verileri şifreli olarak kurtarır.. Verileri veri kurtarma programlarıyla şifreli olarak alıp ilk paragraftaki anlattığım gibi tekrar şifrelediğimiz sd karta verileri atmak mantıklı geliyor. Fakat doğruyu söylemek gerekirse kurtarılan verilerin açılmama durum çok yüksek.

 2. Merhaba kolay gelsin düğün videom hakkında bir bilgi alabilirmiyim kamerayı çeken arkadas hafıza kartının kilitlendigini söyledi bı kaç yere kurtarabilmek adına gönderdi ama sonuç alamadı hafıza kartının dış kalıbı sökülmüş ama içi sağlam herhangi bir deforma gorunmuyor bilgisayar da foto makinasında ve kamerada hafıza kartını görmüyor nasıl kurtarabiliriz rica etsem yardım eder misiniz

  • Merhaba, fotoğraf makinesi ve kamerada görmüyor demişsiniz. Bilgisayarda görmüyordur sanırım ama görüp görmediğini anlayamadım. Bilgisayara taktığınızda ne gibi olaylar olduğundan bahsetmelisiniz.

 3. bende samsungun 16gb lik bir mikro sd kartı var kartı telefonlar hiçbir şekilde algılamıyor fakat bilgisayarıma taktığımda bir klasör gibi birşey açılıp lütfen çıkarılabilir disk h içine bir disk yerleştirin diyor çok uğraştım kartı pc görüyor fakat ne biçimlendirme seçenği çıkıyor nede bişey sadece taktığımda algılıyor bunun çözümü nedir

  • Merhaba SD kartiniz raw formatına bir şekilde geçmiş ve dosya sisteminiz bozulmuş sanırım. Bu durumda hatırladığım kadarıyla, Diskinternals adlı bir disk programı vardı. O programla bilgisayarda sorunlu olan SD kartı tarayıp düzeltiniz. Kurtulması gerekir. Başka raw formatı düzeltici programlar da deneyebilirsin.

 4. iyi günler kartı telefona takdığım zaman biçimlendirmemi istiyor biçimlendirmeye çalıştığım zaman command ‘1963 volme partition disk: 179:192 public2 failed with ‘400 1963 command failed diye bir hata veriyor bilgisayara taktığım zaman kartı okuyor alt köşede işareti çıkıyor ama 1 dakika sonra kendiliğinden okumayı kesiyor ve çıkarılmış olarak gösteriyor biçimlendirme yapabilsem recuva tarzı uygulamalarla dosyaları kurtaracağım dosyalar önemli yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba;
   Lütfen bilgisayarınızda biçimlendirmede başarısız olduysanız aşağıdaki işlemi deneyiniz.
   Ücretsiz formatlama yazılımlarından birini ( Örnek: ücretsiz bir yazılım ) bilgisayarınıza indirin. Windows kartı algılayana kadar bekleyin. EaseUS Partition Master’ı açın. SD kartınızı bulun ve biçimlendirmek istediğiniz sd kart bölümü sağ tıklayın ve Format “Biçimlendir” i seçin. Seçilen bölüme yeni bir bölüm etiketi ve dosya sistemi (FAT32) ve küme boyutu ayarlayın, ardından Ok “Tamam” ı tıklayın. Araç çubuğundaki Execute Operation “İşlemi Çalıştır” düğmesini tıklayın, ardından SD kartınızı biçimlendirmeye başlamak için Apply “Uygula” düğmesini tıklayın.

  • İyi günler Micro sd kartım telefonda takılı duruyordu çalışıyordu problem yoktu sonrasında telefonumda bozuk diye uyarı aldım çıkarıp yine taktım aynı duruyor. bilgisayara taktım dizin hatası uyarısı alıyorum neden olabilir sizce easeus kurdum oda faydalı olmadı verilerimi nasıl kurtarabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Merhaba,
    telefonda başka bir SD kart deneyiniz. Çalışıyorsa Android’de sorun yoktur. Çalışmıyorsa bozuk SD kartı başka telefonla açmaya çalışın. Ayrıca fotoğraf makinesi gibi bir başka cihazda denemeler yapın.

 5. disk sürücüsüne isim verince gözüktü sonunda burdan buldum başka hiçbir yerde yazmıyor bu bilgiler

Yorumlar kapalı.