Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

SD kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu. Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp ‘Yönet‘ diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında ‘disk yönetimi‘ni tıklayınca karşıma görmediğim SD kart geldi ama disk aktif değildi. ‘Sürücü harfi ve yolu değiştir‘ tıklayarak daha önce kullanmadığım ‘Q‘ adını verdim. Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. ‘Tamam‘ diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarım’a tıklayarak açtığımda görmediğim SD kart (Hafıza kartı) ‘Q‘ adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan SD kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı. ‘Biçimlendir‘ diyerek hızlı biçimlendirmeyi seçtim. Biçimlendirme tamamlanınca artık SD kart açılabiliyordu. Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Eğer SD kartınız bilgisayarda görülüyor ama bozuk ise ve biçimlendirmenizi istiyorsa, biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız. Bunun için ‘Bilgisayarım‘ -> ‘SD kart sürücü‘ üzerinde sağ tıkla özelliklere girip ‘araçlar‘ sekmesini açarak ‘Denetle‘ düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız. Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler biçimlendirmeyi kullanmasınlar. Tüm verileriniz kaybolacaktır. Format sonrası verileri kurtarma programlarıyla verilerinizi kurtarmaya çalışmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala SD kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?

SD kartınızın bilgisayar tarafından görünmemesinin birkaç olası nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • SD kartınızın yan tarafında bulunan kilit anahtarının açık olduğundan emin olun. Kilitliyse, SD kartınız hiçbir cihazda görünmez.
 • SD kartınızı başka bir bilgisayar veya kart okuyucuda deneyin. Eğer başka bir cihazda görünüyorsa, bilgisayarınızın USB bağlantı noktasında bir sorun olabilir.
 • Bilgisayarınızda ‘Aygıt Yöneticisi‘ni açın ve SD kartınızın listelendiği sürücüyü bulun. Sürücüyü güncelleyin veya kaldırıp yeniden yükleyin.
 • SD kartınızın sürücü harfini değiştirin. Bazen SD kartınızın sürücü harfi çakışabilir veya eksik olabilir. Bunu düzeltmek için ‘Disk Yönetimi‘ni açın ve SD kartınızın üzerine sağ tıklayın. ‘Sürücü harfini değiştir‘ seçeneğini seçin ve yeni bir harf atayın.
 • SD kartınızı tanıtmak için ‘CHKDSK‘ komutunu çalıştırın. Bunu yapmak için ‘Komut İstemi‘ni yönetici olarak açın ve ‘chkdsk X: /f‘ komutunu yazın. Burada X, SD kartınızın sürücü harfidir. Bu komut, SD kartınızdaki hataları tarar ve onarır.
 • SD kartınızı telefon veya fotoğraf makinesi gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyin.

Aşağıda SD ve CompactFlash kart orijinal biçimlendirmeleri veriyorum. Formatlama işlemlerini yaparken standart değerlere göre yapınız:

SD/microSD Kartlar:

 • 2 GB veya altı FAT16
 • 4 GB – 32 GB FAT32 veya exFAT
 • 64 GB veya üzeri exFAT

CompactFlash Kartlar:

 • 128 GB veya altı FAT32 veya exFAT
 • 256 GB veya üzeri exFAT

Ek Açıklamalar:

FAT32 ve exFAT: 4 GB’tan 32 GB’a kadar olan SDHC/microSDHC kartlar için hem FAT32 hem de exFAT dosya sistemleri kullanılabilir. ExFAT, daha yeni bir dosya sistemidir ve daha büyük dosyaları (4 GB’tan büyük) destekler. Bu nedenle, 4 GB’tan büyük dosyaları depolamak istiyorsanız exFAT kullanmanız önerilir.

CompactFlash Kartlar: 128 GB veya daha küçük CompactFlash kartlar için hem FAT32 hem de exFAT kullanılabilir. 256 GB veya daha büyük kapasiteli kartlar için ise exFAT kullanmanız gerekir.

Bu konunun amacı bilgisayarın görmediği SD karttan verileri kurtarabilmektir. Bu nedenle verilerinden vazgeçip SD kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmayacağım. Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direkt format programını kullanan arkadaşlar oldu. Yukarıda verdiğim öneriler dışında ‘ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim‘ diye düşünenler verileri kurtarmaya çalışmak için ‘Format sonrası veri kurtarma programlarını‘ kullanmanız gerekir.

SD karttan silinen veya kaybolan verileri kurtarmak için kullanabileceğiniz programları bulmak için arama yaparken, “SD kart veri kurtarma programı” gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu şekilde, EaseUS, Disk Drill, Recuva, Tenorshare 4DDiG gibi popüler ve güvenilir programları görebilirsiniz. Bu programların özelliklerini, fiyatlarını ve kullanıcı yorumlarını karşılaştırarak size en uygun olanı seçiniz.

Bir konuyu da hatırlatayım. SD kart veri kurtarma programları, SD kartınızda fiziksel bir hasar olmadığı sürece verilerinizi geri getirmenize yardımcı olabilir. Ancak, SD kartınızı kullanmaya devam ederseniz, verilerinizin üzerine yazılma riski artar. Bu nedenle, verilerinizi kurtarmak için bir program indirmeden önce, SD kartınızı bilgisayarınızdan çıkarmanızı veya başka bir cihaza takmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca, verilerinizi kurtardıktan sonra verilerinizi kurtardıktan sonra, SD kartınızı biçimlendirmeniz veya tamir etmeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınızı zaten yukarda belirtmiştim.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerimustacom/Kerim Yarınıneli

“Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü” üzerine 224 yorum

 1. Merhabalar, hafıza kartım ex4 dosya biçiminde uzun süredir linux tabanlı libreelec işletim sistemi yüklü raspberry pi ile birlikte kullanılmaktaydı. Bugun hafıza kartını formatlamak için çıkarıp hem windows pc de hem linux pc ye taktım ama görmedi. Disk yönetiminde de görünmüyor. Ama hafıza kartı raspberry pi üzerinde çalışıyor. Yapılabilecek bir işlem var mı acaba.

  Yanıtla
  • Merhaba,
   zaten sizde biliyorsunuzdur. Linux sistemi olduğu için Windows Ext4 dosya sistemini tanıyamaz. AOMEI Partition Assistant gibi programlarla windows üzerinde görmeye çalıştınız mı? Bu arada ne yazık ki ben raspberry pi ile hiç çalışmadım.

   Yanıtla
 2. hafıza kartım telefonda bilgisayarda hiçbir yerde gözükmüyor başka hafıza kartlarındasorun olmuyor içindekiler öenmli bi bilgisayarcıya götürdüm gözükmüyor dedi ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Bu konuda yapılabilecekleri kendi çapımda sıraladım. Tekrar yardım alabileceğiniz başka birini daha araştırın. Son çare olarak buradan anlatılanlarla biraz denemeler yapın.

   Yanıtla
   • merhabalar hocam
    başka cihazlarda çalışmayacak şekilde biçimlendirilen sd kartı pc’de açmaya çalışıyorum ama sonuç alamadım sizin yazınızıda okudum
    sürücü harfi ataması ile kartı bilgisayar gördü ama açmaya çalştıgımda yada biçmlendir dedigimde yanliş işlev , dosya komutu bulunamadı, osya içerigi eksik gibi çeşitli hatalar alıyorum
    cmd komutları 32 gb alanı 5.71 olarak görmeyi başardım ama cmd format komutlarıda sistem dosyarlı eksik hatası verdi
    EaseUS Veri Kurtarma programı ile denedim içindeki veriler işeme yarmıyor ama okutmmak açsından denedim read only hatası aldım bir çok program den
    edim ama tek çarenin symbian noki telefonlar oldugu söyleniyor bunun başka çaresi yokmudur
    hafıza kartını yeni aldım 32 gb çocugun tablete dahili hafıza yapmak isterken veri kopyalama esnasında çocuk tableti kapatmiş çözümü varmıdır yoksa ugraşmaya degmezmi saygılar

    Yanıtla
    • Hocam çok yol katetmişsiniz. Tebrik ederim ama uğraşmaya değip değmediğine siz karar vereceksiniz. Fakat kart yeni olunca çok değerli bilgiler olmadığı anlaşılıyor. Symbian nokia telefonlar ile kurtarıldığı konusu ise günümüzde zor. Cmd komutlarından hangisini uyguladığını bilmiyorum ama bu konuda geniş bilgi internette mevcut ve sizini bunları denediğinizi düşünüyorum. Yeni kart alın ve bozuk kartı vaktiniz olduğunda denemeye devam edebilirsiniz.

     Yanıtla
 3. Merhabalar
  Sizin söğlediğiniz gibi yapıyorum ama kart ismini nasıl değiştirmem gerektiğini bilmiyorum çünkü öyle bir seçenek gelmiyor bu arada windows 10 kullanıyorum. Lütfen yardım ede bilir misiniz?

  Yanıtla
  • Merhaba;
   anlatttığım sistem windows 10 ‘da çalışacak şekildedir. Bilgisayar yönetim penceresinde kart okuyucuyu gördünüz mü? Diğer sabit diskler gibi aktif olarak gördünüz mü?

   Yanıtla
   • ismini değiştim ve bilgisayarı kapatıp açtım ama hala sd kart simgesi gelmiyor(((
    aşağıdaki yorumlarda bir fotoğraf vardı aynı bende de öyle yani şöyle ki çıkartdığımda yok oluyor ama takdığımda geri geliyor aktiv demek bu değil mi?

    Yanıtla
     • aslında şuan onu kontrol edemem çünkü başka sd kart yok ama bilgisayar çok yeni ve şimdiye kadar ne takarsam sorunsuz kabul etdi önceden de bu kartı kabul etmişti
      dün aniden telefonuma bir yazı geldi tıkladım ama hiçbir şey açılmadı ve sd kart telefonda yokmuş gibi oldu yani hiç bir şey görünmüyordu bende bu gün bilgisayarda denedim ama aynı şekilde bilgisayarım dosyasında sd kartla ilgili hiç bir şey gelmiyor ama bilgisayara takıldığı zaman takıldığına dair ses çıkıyor ve sizin söylediğiniz yerde de gözüküyor

     • Sürücü ismi değiştikten sonra bilgisayarı açıp kapatınca görünmesi gerekirdi. Lütfen sd kart markanıza göre kurtarma yazılımı olup olmadığını kontrol ediniz. Markasına göre düzeltme programları bu tip sorunlarda bilgisayara görünmese bile program görebiliyor.

 4. Benim 16GBlık toshiba hafıza kartım bozuk birçok cihazda denedim okumuyor tepki dahi vermiyor.Yazılanları uygulamaya çalıştım ama işe yaramadı ve kartın içinde çok öneml şeyler var. Nasıl bu sorunu çözerim yardımcı olur musunuz lütfen.

  Yanıtla
  • Merhaba;
   Toshiba bellek kartınızda veri kaybıyla karşılaştığınızda Toshiba SD kart kurtarma yazılımı olan EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı’nı kullandınız mı? Biçimlendirilmiş veya silinmiş verinizi RAW Disk hatası dahil kurtarabilir. Lütfen windows için aşağıda bulunan yazılımı indirip deneyiniz. Bu programla erişim sağlayıp sağlayamadığınızı kontrol ediniz.
   EaseUS Veri Kurtarma programı

   Yanıtla
 5. Abi kartı takmadan önce disk yönetimine giriliyor kartı takınca girilmiyor ve bilgisayar aşırı kasıyor kart biçimlendirilemiyor ne yapabilirim?

  Yanıtla
 6. Bu C: ve D: sağ tıklayınca sürücü harfini değiştir buluyorum ama 468mb lık SD karta sağ tıklayınca sadece yardım yazısı çıkıyor ne yapabilirim hocam lütfen yardım gerekirse skype vereyim ekran paylaşımından teamviewerdan yapalım http://hizliresim.com/GojRDy

  Yanıtla
  • Bende şu an windows 10 kullanıyorum.Siz aşağıdaki gibi bir sürücü görmelisiniz.C ve d sürücüsünü oynamayın.Örneğin bende I olarak görünüyor.Sizde şu anda sd kart görülmüyor.

   Yanıtla
   • C ve d sürücüsü sizin sabit diskiniz.Bilgisayarı kapayın ve sd kart takarak açın…Çıkarılabilir disk olarak görebilirseniz ismini değiştirebilirsiniz.

    Yanıtla
    • Hocam dediğinizi yaptım hp yazısı cıkarken başta taktım SD kartı ama bişi değişmedi acaba sd kartta mı bi sorun var benim attığım hızlı resim linkinde gördüğünüz o isimsiz 468 mb değil mi diyosunuz yani sağ tıklıyorum sadece yardım cıkıyor :(

     Yanıtla
 7. Hocam dediklerinizi aynen yaptım ancak “””””””Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.”””””””
  Bu yazılanı bulamadım nasıl yapıcam 512mb kingston SD kart eski falan ama anneme vericem müzik atıp dinliyor dediğinz gibi hiçbirşey yazmıyor 468 mb gözüküyor ama isimsiz aktif değil yani ben de Qgibi isim verip dediklerinizi yapmak istiyorum ama (sürücü harfi ve yolu değiştir bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Yanıtla
 8. Merhaba Kerim Bey,
  Samsung Galaxy s3 telefonum yukarıda anlatıldığı gibi durduk yere micro sd kartımı algılamamaya başladı ve ”sd kart boş veya dosya sistemi desteklenmiyor” hatası verdi.Önce telefonda biçimlendirmeyi denedim ancak biçimlendirilmedi.Sonra yukarıda anlattığınız yöntemleri uygulayarak bilgisayarda açmayı denedim.Hiçbir şekilde kartı görmedi,başka pc de denedim orada da görmedi.Anlattığınız gibi disk yönetimi kısmından isim değiştirdim,bilgisayarım kısmında kart okuyucu görünüyor ancak kartı algılamıyor.Disk boş uyarısı veriyor.Sd formatter programını indirdim fakat orada da algılamıyor ,bu yüzden format atamıyorum.Yukarıda verdiğiniz linklerdeki programları indirdim Fat32,kingston format vs.belki algılar diye ama onlarda da görünmedi.Amacım karta format attıktan sonra söylediğiniz programlarla verileri kurtarmaya çalışmak.Şuan ne yazık ki bomboş görünüyor ve format atamıyorum.Bu kartı okuyabilecek başka bir format programı yok mu? Geceden beri uğraşıyorum çok mutlu olurum yardım ederseniz. Bu arada micro sd kartımın markası SanDisk 16gb.

  Yanıtla
  • Aşağıda bir link vereceğim.Ordaki programla önce restore sonra da formatı bi denermisin?
   Buradan indiriniz.

   Ayrıca aşağıda bir program daha veriyorum.Olmazsa birde onu deneyiniz.En üstte bulunan son versionu disket ikonuna tıklayarak indiriniz.
   Buradan indiriniz.

   Yanıtla
 9. Kerim usta benim 8 gb lık hafiza kartim var telofonda ve bilgisayarda gözükmüyo ne yaparak bicimlendiririm

  Yanıtla

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et