Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 20 Nisan 2021 Kerim Usta

Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı Görmüyor Çözümü

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi. Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlıbiçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar. Tüm verileriniz kaybolacaktır. Format sonrası verileri kurtarma programlarıyla verilerinizi kurtarmaya çalışmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?

 • Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
 • Eğer sd kartınız bilgisayarda görülüyor ama bozuk ise ve biçimlendirmenizi istiyorsa, biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız. Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız. Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi‘ne gidin. Aygıt Yöneticisi‘ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

 • Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
 • Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.
 • Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur. Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
 • Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı  bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
 • Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun. 2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…
 • USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuyucusu deneyin. Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
 • Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir. SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
 • SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin.SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
 • BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin. Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
 • Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın. SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açınız.
 • SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir. Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum. Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

SD/microSD  2GB veya altı   FAT16
SDHC/microSDHC  4GB’ tan 32GB’ a kadar  FAT32
SDXC/microSDXC  64GB veya üstü   exFAT
CompactFlash  128GB’ a kadar   FAT32
CompactFlash  256GB   exFAT

Son Olarak…

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir. Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmayacağım. Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu. Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler. Sonrasında verileri kurtarmaya çalışmak için “Format sonrası veri kurtarma programları” kullanmanız gerekir

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

Kerim Usta tarafından

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

217 yorum

 1. Merhabalar, hafıza kartım ex4 dosya biçiminde uzun süredir linux tabanlı libreelec işletim sistemi yüklü raspberry pi ile birlikte kullanılmaktaydı. Bugun hafıza kartını formatlamak için çıkarıp hem windows pc de hem linux pc ye taktım ama görmedi. Disk yönetiminde de görünmüyor. Ama hafıza kartı raspberry pi üzerinde çalışıyor. Yapılabilecek bir işlem var mı acaba.

  1. Merhaba,
   zaten sizde biliyorsunuzdur. Linux sistemi olduğu için Windows Ext4 dosya sistemini tanıyamaz. AOMEI Partition Assistant gibi programlarla windows üzerinde görmeye çalıştınız mı? Bu arada ne yazık ki ben raspberry pi ile hiç çalışmadım.

 2. hafıza kartım telefonda bilgisayarda hiçbir yerde gözükmüyor başka hafıza kartlarındasorun olmuyor içindekiler öenmli bi bilgisayarcıya götürdüm gözükmüyor dedi ne yapmalıyım?

  1. Bu konuda yapılabilecekleri kendi çapımda sıraladım. Tekrar yardım alabileceğiniz başka birini daha araştırın. Son çare olarak buradan anlatılanlarla biraz denemeler yapın.

   1. merhabalar hocam
    başka cihazlarda çalışmayacak şekilde biçimlendirilen sd kartı pc’de açmaya çalışıyorum ama sonuç alamadım sizin yazınızıda okudum
    sürücü harfi ataması ile kartı bilgisayar gördü ama açmaya çalştıgımda yada biçmlendir dedigimde yanliş işlev , dosya komutu bulunamadı, osya içerigi eksik gibi çeşitli hatalar alıyorum
    cmd komutları 32 gb alanı 5.71 olarak görmeyi başardım ama cmd format komutlarıda sistem dosyarlı eksik hatası verdi
    EaseUS Veri Kurtarma programı ile denedim içindeki veriler işeme yarmıyor ama okutmmak açsından denedim read only hatası aldım bir çok program den
    edim ama tek çarenin symbian noki telefonlar oldugu söyleniyor bunun başka çaresi yokmudur
    hafıza kartını yeni aldım 32 gb çocugun tablete dahili hafıza yapmak isterken veri kopyalama esnasında çocuk tableti kapatmiş çözümü varmıdır yoksa ugraşmaya degmezmi saygılar

    1. Hocam çok yol katetmişsiniz. Tebrik ederim ama uğraşmaya değip değmediğine siz karar vereceksiniz. Fakat kart yeni olunca çok değerli bilgiler olmadığı anlaşılıyor. Symbian nokia telefonlar ile kurtarıldığı konusu ise günümüzde zor. Cmd komutlarından hangisini uyguladığını bilmiyorum ama bu konuda geniş bilgi internette mevcut ve sizini bunları denediğinizi düşünüyorum. Yeni kart alın ve bozuk kartı vaktiniz olduğunda denemeye devam edebilirsiniz.

 3. Merhabalar
  Sizin söğlediğiniz gibi yapıyorum ama kart ismini nasıl değiştirmem gerektiğini bilmiyorum çünkü öyle bir seçenek gelmiyor bu arada windows 10 kullanıyorum. Lütfen yardım ede bilir misiniz?

  1. Merhaba;
   anlatttığım sistem windows 10 ‘da çalışacak şekildedir. Bilgisayar yönetim penceresinde kart okuyucuyu gördünüz mü? Diğer sabit diskler gibi aktif olarak gördünüz mü?

   1. ismini değiştim ve bilgisayarı kapatıp açtım ama hala sd kart simgesi gelmiyor(((
    aşağıdaki yorumlarda bir fotoğraf vardı aynı bende de öyle yani şöyle ki çıkartdığımda yok oluyor ama takdığımda geri geliyor aktiv demek bu değil mi?

     1. aslında şuan onu kontrol edemem çünkü başka sd kart yok ama bilgisayar çok yeni ve şimdiye kadar ne takarsam sorunsuz kabul etdi önceden de bu kartı kabul etmişti
      dün aniden telefonuma bir yazı geldi tıkladım ama hiçbir şey açılmadı ve sd kart telefonda yokmuş gibi oldu yani hiç bir şey görünmüyordu bende bu gün bilgisayarda denedim ama aynı şekilde bilgisayarım dosyasında sd kartla ilgili hiç bir şey gelmiyor ama bilgisayara takıldığı zaman takıldığına dair ses çıkıyor ve sizin söylediğiniz yerde de gözüküyor

     2. Sürücü ismi değiştikten sonra bilgisayarı açıp kapatınca görünmesi gerekirdi. Lütfen sd kart markanıza göre kurtarma yazılımı olup olmadığını kontrol ediniz. Markasına göre düzeltme programları bu tip sorunlarda bilgisayara görünmese bile program görebiliyor.

 4. Benim 16GBlık toshiba hafıza kartım bozuk birçok cihazda denedim okumuyor tepki dahi vermiyor.Yazılanları uygulamaya çalıştım ama işe yaramadı ve kartın içinde çok öneml şeyler var. Nasıl bu sorunu çözerim yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. Merhaba;
   Toshiba bellek kartınızda veri kaybıyla karşılaştığınızda Toshiba SD kart kurtarma yazılımı olan EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı’nı kullandınız mı? Biçimlendirilmiş veya silinmiş verinizi RAW Disk hatası dahil kurtarabilir. Lütfen windows için aşağıda bulunan yazılımı indirip deneyiniz. Bu programla erişim sağlayıp sağlayamadığınızı kontrol ediniz.
   EaseUS Veri Kurtarma programı

 5. Abi kartı takmadan önce disk yönetimine giriliyor kartı takınca girilmiyor ve bilgisayar aşırı kasıyor kart biçimlendirilemiyor ne yapabilirim?

 6. Bu C: ve D: sağ tıklayınca sürücü harfini değiştir buluyorum ama 468mb lık SD karta sağ tıklayınca sadece yardım yazısı çıkıyor ne yapabilirim hocam lütfen yardım gerekirse skype vereyim ekran paylaşımından teamviewerdan yapalım http://hizliresim.com/GojRDy

  1. Bende şu an windows 10 kullanıyorum.Siz aşağıdaki gibi bir sürücü görmelisiniz.C ve d sürücüsünü oynamayın.Örneğin bende I olarak görünüyor.Sizde şu anda sd kart görülmüyor.

   1. C ve d sürücüsü sizin sabit diskiniz.Bilgisayarı kapayın ve sd kart takarak açın…Çıkarılabilir disk olarak görebilirseniz ismini değiştirebilirsiniz.

    1. Hocam dediğinizi yaptım hp yazısı cıkarken başta taktım SD kartı ama bişi değişmedi acaba sd kartta mı bi sorun var benim attığım hızlı resim linkinde gördüğünüz o isimsiz 468 mb değil mi diyosunuz yani sağ tıklıyorum sadece yardım cıkıyor :(

 7. Hocam dediklerinizi aynen yaptım ancak “””””””Sürücü harfi ve yolu değiştir tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Tamam diyerek işlemi bitirdim.”””””””
  Bu yazılanı bulamadım nasıl yapıcam 512mb kingston SD kart eski falan ama anneme vericem müzik atıp dinliyor dediğinz gibi hiçbirşey yazmıyor 468 mb gözüküyor ama isimsiz aktif değil yani ben de Qgibi isim verip dediklerinizi yapmak istiyorum ama (sürücü harfi ve yolu değiştir bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz ?

 8. Merhaba Kerim Bey,
  Samsung Galaxy s3 telefonum yukarıda anlatıldığı gibi durduk yere micro sd kartımı algılamamaya başladı ve ”sd kart boş veya dosya sistemi desteklenmiyor” hatası verdi.Önce telefonda biçimlendirmeyi denedim ancak biçimlendirilmedi.Sonra yukarıda anlattığınız yöntemleri uygulayarak bilgisayarda açmayı denedim.Hiçbir şekilde kartı görmedi,başka pc de denedim orada da görmedi.Anlattığınız gibi disk yönetimi kısmından isim değiştirdim,bilgisayarım kısmında kart okuyucu görünüyor ancak kartı algılamıyor.Disk boş uyarısı veriyor.Sd formatter programını indirdim fakat orada da algılamıyor ,bu yüzden format atamıyorum.Yukarıda verdiğiniz linklerdeki programları indirdim Fat32,kingston format vs.belki algılar diye ama onlarda da görünmedi.Amacım karta format attıktan sonra söylediğiniz programlarla verileri kurtarmaya çalışmak.Şuan ne yazık ki bomboş görünüyor ve format atamıyorum.Bu kartı okuyabilecek başka bir format programı yok mu? Geceden beri uğraşıyorum çok mutlu olurum yardım ederseniz. Bu arada micro sd kartımın markası SanDisk 16gb.

  1. Aşağıda bir link vereceğim.Ordaki programla önce restore sonra da formatı bi denermisin?
   Buradan indiriniz.

   Ayrıca aşağıda bir program daha veriyorum.Olmazsa birde onu deneyiniz.En üstte bulunan son versionu disket ikonuna tıklayarak indiriniz.
   Buradan indiriniz.

 9. Kerim usta benim 8 gb lık hafiza kartim var telofonda ve bilgisayarda gözükmüyo ne yaparak bicimlendiririm

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir