Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü


Son Güncelleme Zamanı:

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi. Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlıbiçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?
* Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
* Eğer sd kartınız bilgisyar tarafından görülüyor ama bozuk ise vebiçimlendirmenizi istiyorsa,biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız.Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız.Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi‘ne gidin. Aygıt Yöneticisi‘ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
* Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
* Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.
* Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur.Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
* Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
* Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
* Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…

* USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin.Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
* Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir.SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
* SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin.SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
* BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin.Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
* Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın.SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak

* SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

SD/microSD  2GB veya altı   FAT16
SDHC/microSDHC  4GB’ tan 32GB’ a kadar  FAT32
SDXC/microSDXC  64GB veya üstü   exFAT
CompactFlash  128GB’ a kadar   FAT32
CompactFlash  256GB   exFAT

Son Olarak…

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir.Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmıyacağım.Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu.Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

Yazar Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

“Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü” için 201 yanıt

Abi bu ne iş ya telefonma internetten birşeyler indirdim dün iyiydi ama bu sabahkalktim baktim resimlerim müzik vs açilmiyor bende telefonu kapatim belki olur dedim kapatip açtim sd kart kaldiriliyor dedi neyse o yazi gitti ama resimlerim muziklerim açilmiyor lütfen yardimci olun cevabinizi bekliyorum

Merhaba,
sadece resim ve müzik dosyalarımı yoksa tüm dosyalarımı görmüyor?Bundan emin olmalıyız.Dosya yöneticisinden girerek diğer dosyaları görüp görmediğini kontrol ediniz.Tahminime göre hafıza kartınızda hasar oluşmuş…Telefonda bunu fark edince biçimlendirip düzeltmeye çalışmış…Biçimlendirme uyarı yazısı gelmediğine göre belkide biçimlendirdi.Dediğim gibi önce dosya yöneticisinden bir bakın…DCIM klasöründe resimleriniz olmalı…Vereceğiniz cevaba göre tekrar yazışalım.

Abi merhaba micro sd class2 kartımı ne bilgisayarım nede pc görmüyor içindeki bilgiler bana gerekli. Bu konuda hangi programı veya ne yaparak içindeki bilgileri kurtarabilirim bana yardımcı olabilirmisin rica etsem.

evet abi yazdıklarımı denedim hatta adaptör yardımı ile başka bilgisayarda denedim ama yine olmadı

Merhaba
anlaşıldığı üzere kart format edilmek zorunda…Sonrasında ise format sonrası kurtarma programlarıyla bilgileri geri getireceğiz.Bu işlem sonrasında bilgilerinin geri getirilememe riskide var.Fakat çoğunlukla resimler ve belgeler kurtarılabilmektedir.
Dua edelim ki önce bilgisayarımız görsün…Şimdi vereceğim programı Buraya tıklayarak sözleşme sayfasına gidiniz.Altta Accept düğmesine basarak indirip bilgisayarınıza kurunuz.Sonrasında sd kartı görüp görmediğine bakınız.Görüyorsa (ki bir çok kez bulabiliyor) formatlayınız.Bu işlem sonrasında tüm dosyalarınız silinecektir.Sonrasında kurtarma programlarıyla geri getirmeye çalışınız.
Sd kartınızı görmüyorsa linux kurulu bilgisayarlarda görme ihtimalinizin olduğunu da hatırlatayım.

dediğiniz şekilde disc yönetiminden discin adını değiştirdim. defalarca denememe rağmen bilgisayarıma tıkladığımda disci göremedim. bu konuda yapabileceğimiz birşey var mı ?
disci taktığımda hafif bi gözüküyor sonra yok oluyor 2 ms gibi bi süre

Selamlar kerim bey telefonuma format attım ancak hafıza kartını çıakrmayı unuttum. Formattan sonra telefonda herşey silinmiş olarak gözüküyor ancak bilgisayara taktığımda hepsi gözüküyor yani silinmemiş yardımcı olursanız sevinirim

Tamam…SD karta formatmı atmak istiyorsunuz.Tam anlamadım ama bilgileri kurtarmak istiyorum diyorsaniz.bilgileri bilgisayarda yedekleyin.Sonra SD kartı bilgisayarda bicimlendirin…son olarak bilgileri tekrar SD karta kopyalayin.Telefonu kapayup tekrar açınca telefonda artık görünmesi lazım…

Hepsini silmek istiyorsanız bilgisayarda SD kartı biçimlendirme niz yeterli…Telefonu açıp kapayinca kartınız boş görünecektir.

uzun zamnadır sd kartımı gören telefonum sd kartını görmüyo abi bilgiseyarım hafıza kartını görüyor fakat telefonda çektiğim fotoğraflar kayboldu nasıl kurtarabilirim

Hafıza kartından mevcut bilgileri kopyalayarak kartını biçimlendir.Bu durumda telefonun gorecektir.Çektiğin fotoğrafların bir kısmı telefon hafızasında olabilir.Eğer yoksa format sonrası geri getiren programlarla geri alabilirsiniz.

abi resimler telefonda yok hepsi sd karttaydı gitti en kolay han programla geri getirebilirim yda geri getirilirmi

Bilgisayar gördükten sonra önemi yok…Aşağıda ücretsiz iki tanesini veriyorum.
Recuva
Power data recovery
En iyisi ücretlilerdir ama ben bulabilirim dersen;
*Active Partition Recovery Enterprise
*File scavenger
*Easeus data recovery
*Rstüdyo 5

selamın aleykum abi benim ne telefon hafıza kartını görüyor nede pc hic bir belirti bile yok icinde decok önemli resimlerim felan var ne yapmalıyım ustam pc m de windows 8 kullanıyorum

Durup dururken telefonum “sd kart boş veya dosya sistemi desteklemiyor” diye uyarı verdi. Hafıza kartını başka tellere taktım. Yine aynı. Biçimlendiremiyorum da. Kart okuyucuyla bilgisayar da açmıyor. Sadece veri kurtarma programlarından Easus lost drives olarak görüyor. Onda da arattırdığım da program error veriyor. Sanırım trial sürüm olduğundan. Başka ne yapabilirim. Önerebilceğiniz program veya bişey varmı ? Kart Toshiba 8gb. içerisinde çok önemli resimler vardı.

Toshiba Bellek Ürünler (USB Flash Sürücüler ve SD Kartlar), satın alma tarihinden itibaren beş yıl boyunca malzeme hatalarına karşı garantilidir.
Toshiba ürününü ayrı olarak bir mağazadan satın almışsanız, garanti taleplerinin yalnızca size ürünü satan mağazayla yapılabileceğini biliyor olmalısınız.

Yok ben kendim onarmak istiyorum diyorsanız daha önce denediğim Trans Memory Secure programı tıklayarak indirin.Paket içerisinde “TransMemory_Secure3.exe” yazılımı çalıştırarak önce dili sonra şifre olarak 123456 yazınız.Şifreyi kabul etmezse ayarlardan format seç ve Şifre 123456 gir…Tekrar isteyince 123456 girince artık şifreniz oluşturulmuş olur.İnşallah sürücüyü görür.Görmezse başka sisteme geçecez artık…Format sonrasında oluşturulan dosyaları silmeyin ve geri getirme programlarıyla resimleri kurtarmaya çalışın…Risk tamamen size aittir.
Geri getirme programlarını daha önceki yorumlarımda vermiştim sanırım.

Kerim abi :birim tanınan bir dosya sistemi içermiyor lütfen tüm gereken dosya sistemi sürücülerinin yüklü olduğundan ve birim bozuk olmadığından emin olun. Diyor ben ne yapmaliyim olmuyor ne olur cevap ver abi

Merhaba Kerim bey benim şöyle bir sorunum var bilgisayara Windows 10 yükledim ama her zaman rahatça açtığım hafıza kartıma ulaşamıyorum yanlış işlev deyip açmıyor lütfen yardımcı olur musunuz.

evet telefonda gözüküyor daha önce windows 7 iken bilgisayarda da gözüküyordu bir haftadır windows 10’u yükledim ve yanlış işlev diyor açmıyor maalesef

kerim abi dün güncelledim yine açılmadı bugün size yazmadan tekrar kontrol ettim ve açıldı çok şükür 😀
Çok çok teşekkürler 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir