Yavuz Sultan Selim’in Tih (Sina) Çölünü Geçişi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 9 Mayıs 2020 Kerim Usta

Yavuz Sultan Selim'in Tih (Sina) Çölünü Geçişi

YAVUZ SELİM MISIR SEFERİ

Yavuz sultan Selim Timur ve Cengiz Han’ın geçmeye cesaret edemediği vahşi bir çöl olan Sina(Tih vadisi) çölünü zamanın imkanları ile onüç günde nasıl geçti?
Yavuz sultan Selim, Memlükler’e karşı 1516 yılında Mısır’ı fethetmek için askeri erkanıyla sefere çıkar. Bu seferde Timur ve Cengiz Han’ın geçmeye cesaret edemediği vahşi bir çöl olan Sina(Tih vadisi) çölünü zamanın imkanları ile onüç günde geçmesi tarih kitaplarında bu seferden daha çok dikkat çekmiştir. Hatta büyük bir askeri deha sayılan Napolyon bile, Yavuzdan 300 yıl sonra Sina çölünden geçmeyi denemiş ama geçememiştir. Askerleri soğuk ve susuzluktan telef olmuştur.
Birinci Dünya Savaşında, yeni tekniğin verdiği imkanlar içinde, tanklarla bu çöl yine ancak onüç günde aşılabilmiştir. Yavuz’un o günün imkanlarıyla bu çölü nasıl aşabildiği ise anlaşılamamıştır.
Aşağıda anlatılanlar bu seferin sırrıdır.

Çöl gündüz cehennem gibi sıcak, gece ise insanın kemiklerini donduracak kadar soğuktur. Askerler ve binek hayvanları perişan durumdadır. Yavuz, atıyla ordunun en önünde gitmektedir. Bir müddet sonra Yavuz, atından inerek yürümeye başlar. Askerler hayretler içinde kalır. sultan yürüken onlar at sırtında gidemeyeceği için tüm askerler atlarından inip yürümeye başlar. Atların bile kanının kaynadığı, zor yüründüğü bu çölde, sultan niye atından inipte yürüyor diye fısıltılar başlar. Askeri Paşalar, Yavuz’un can dostu olan, veziri ve yardımcısı Hasan Can’a;
– Ne olur Hünkar’a sorun, acep bu ne iştir? Askerler telef olacak derler.
Hasan Can çekine çekine Padişah yavuz sultan Selim Han’a neden attan indiğini sorar, yavuz gür sesiyle su cevabı verir;
– Hasan, Hasan görmüyor musun? Önümüzde Pegamber Efendimiz yürüyor, o yaya yürüken ben nasıl ata binerim?…

YAVUZ SELİM

Yazar: Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir