Yazıcı Test Sayfaları – Printer Test Pages

Yazıcı Test Sayfaları - Printer Test Pages

Yazıcı Test Sayfaları – Printer Test Pages

Sizde bazen benim gibi yazıcınızı test etmek isteyebilirsiniz. Standart sınama yazılarının yanında çok kaliteli test sayfalarını sizin için arayıp buldum. Çok güzel hazırlanmış bu test sayfalarından yazıcınızı kontrol edebilirsiniz. Diğer test sayfalarını açıklamalar sonrasında bulabilirisiniz.

Baskı kalitesi testi nasıl yapılır?

Mürekkep kartuşlu ve tonerli yazıcılarda baskı kalitesi test aşamaları farklılık göstermektedir. Standart çıktılar, genellikle 72 DPI çözünürlüğündedir. Bununla birlikte, görsel kalitesine önem verilen baskılarda 300 ve 600 DPI tercih edilmektedir.

Baskı kalitesini en iyi şekilde test edebilmeniz için 600 DPI çözünürlüğe sahip dokümanları yazdırmanızı tavsiye ediyoruz. Baskı testi için yazıcı üreticisinin tavsiye ettiği kağıtları kullanmanızı öneriyoruz. Lazer yazıcıların belirli bir kağıt türü ve kalınlığını kullanmak için önceden kalibre edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Yazıcı Test Sayfaları - Printer Test Pages

 

Baskı kalitesi testlerini kendi oluşturduğunuz dökümanlar ile yapabilmek için kalibrasyon işlemi yapılmış monitör ile çalışmanız gerekmektedir. Kalibrasyonu yapılmamış monitörler, gerçek hayatta karşınıza çıkacak renk gamından farklı renkler görmenize sebep olabilir.

Yazıcı Test Sayfaları - Printer Test Pages

Lazer yazıcılarda baskı kalitesi testi işlemi için:

Lazer yazıcılarda, kullanımdan ve ortam koşullarından dolayı zamanla kağıt, toner ve toz parçacıkları birikebilir. Kalitesiz muadil toner kullanmak gibi durumlar, yazıcının baskı kalitesini olumsuz etkilemektedir. Yazıcınızın kaliteli baskılar yapabilmesi için kaliteli sarf malzemeleri kullanmalısınız. Sağlıklı bir baskı testi yapmak için, test baskısı öncesinde temizleme modunu kullanarak cihazınızı artıklardan arındırabilirsiniz. Temizleme modunun süresi ve aşamaları, yazıcı marka ve modeline göre farklılık göstermektedir.

Yazımızın devamında paylaştığımız 600 DPI test sayfası ile yazdırma kalitenizi kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız tonerde herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız cihazınızın yazdırma hızını değiştirerek çıktının doygunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Yazıcılar için yayınlanan yazılım güncellemeleri, baskı kalitesini artırmanıza yardımcı olabilir. Cihazınızın firmware güncellemesini ve bilgisayarınızdaki sürücülerin güncellemesini yaptıktan sonra tekrar test baskısı alarak aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

ASTM International adlı organizasyon, yazıcılarda standartları belirleyen kuruluşlar arasında yer alıyor. ASTM tarafından yayınlanan test dokümanlarıyla yazıcınızın hızını ve baskı kalitesini test edebilirsiniz.

Yazıcı Test Sayfaları - Printer Test Pages

 

Renkli yazıcılarda, test baskısında soluk bölge olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir solukluk varsa, ilgili toneri çıkarıp yatay şekilde birkaç kez salladıktan sonra tekrar takın. Test baskısı aldığınızda sorun devam ediyorsa toneri değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Yeni toner taktıktan sonra baskılarınızda problem devam ediyor ise, yazıcınızı yetkili bir servise inceletmeyi düşünebilirsiniz.

Mürekkep kartuşlu yazıcılarda baskı kalitesi testi işlemi için:

Mürekkep kartuşlu yazıcılar, günümüzde son kullanıcıların fiyat avantajı nedeniyle tercih ettiği yazıcı türleri arasında yer alıyor. Uzun süredir kullanmadığınız kartuşlu yazıcınızı, belirli testlerden geçirip cihazda ve kartuşlarda herhangi bir sorun olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Kartuşlu yazıcılarda ağırlıklı olarak siyah kartuş testi, kuruma testi ve yüz testi yapılmaktadır. Siyah kartuş testi ile cihazınızın siyah renk kalibrasyonunu kontrol edebilirsiniz.

Kuruma testi, kartuşlu yazıcılarda mürekkep sürelerini belirlemenize olanak tanır. Yazıcınızın kuruma testini gerçekleştirerek optimal yazdırma süresini hesaplayabilirsiniz.

Yüz testinde ise CMYK kartuşların kalitesi kontrol edilmektedir. Fotoğraf ile yapılan baskı kalitesi testi sayesinde cihazınızın kalibrasyon durumunu da tespit edebilirsiniz. Mürekkep kartuşlu yazıcılarda cihazın ve kartuşların baskı kalitesini korumak için belirli aralıklarla çıktı almanızı tavsiye ediyoruz.

Kaliteli muadil kartuşlar, en az OEM kartuşlar kadar iyi çıktı almanıza imkan tanır.

Yazıcı baskı kalitesi test sayfası

PDF formatında  veya direk bakabileceğiniz  test sayfalarına aşağıda direk indirme link olarak verdim. Pdf olanları açıp farklı kaydetmeniz yeterlidir.

 

 Kaynak:

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et