Sahte Sd Kartlar Piyasada…

Sahte Sd Kartlar Piyasada

Teknoloji geliştikçe depolama ihtiyacınızı gittikçe artıyor. Bu durumda hafıza kartlarına ihtiyaç duymaktayız. Hafıza kartları diğer adıyla sd kartlar piyasada bol miktarda bulunmaktalar. Şimdi ki cep telefonları ve tabletler  ise 128 Gb’a kadar destekliyorlar. Bu durum sahtekarların iştahını fena halde kabartıyor. Özellikle Çin yapımı sahte kartları orjinalinden ayırt etmek için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bu orjinal sd kartlar ise 200-250 civarında olup orjinal sd kartlar ile sahte sd kartlar arasında 40-50 lira civarında fark bulunmaktadır. Markalı olan sd kartlarla aynı isim ile satışı yapılmakta…Sahte olsun ama 64 gb olsun diye düşünebilirsiniz ama dolandırıcıların sihirbazlığı burada başlıyor .64 gb diye aldığınız markalı sd kartı cihazınıza taktığınızda gerçekten depolama alanınızda 64 gb ‘tın boş olduğunu görüyorsunuz. Kullanmaya başladığınız andan itibaren yüklediğiniz küçük çaptaki resimler, müzikler size hiç bir sorun hissettirmeyecektir. Bu  sd kartın gerçek kapasitesi dolana kadar normal devam ediyor. Genellikle bu 4-8 gb gibi olabiliyor. Gerçek kapasitesini aştıktan sonra yüklediğiniz zaman diğerlerini silip üzerine yazıyor. Bu durumda verilerinize veda etme vakti geliyor. Kart içindeki yazılım ise yeni dosya ile eski dosya değişimi sırasında zarar gördüğü için biçimlendirme zorunluluğu meydan geliyor.

Bu durumda aşağıdaki önlemlerle paranıza ve verilerinize sahip çıkmayı deneyebilirsiniz.

  • Markalı sd kartları tercih ediniz. Bu ürünlerde çoğunlukla seri numaralar bulunmaktadır.
  • Aldığınız yere geri iade edebileceğiniz firmalardan olmasına dikkat ediniz.
  • Aldığınız sd kart için fatura kestiriniz.
  • Sd kart üzerinde bulunan yazıların net bir şekilde yazılı olduğundan ve kartın dış kesim yüzeylerinde hata olup olmadığını kontrol ediniz.
  • Aldığınız sd kart markasın internet sitesine giriniz ve orjinal resmi ile elinizdeki sd kartı karşılaştırınız.
  • Androit uygulamalardan SD insight ve A1 SD Bench uygulamaları sd kartınızı test edebilir ve kartınızın özelliklerini görebilirsiniz.

 

Yorum yapın