Dünya’da İlk Trafik Lambaları

Dünya'da İlk Trafik Lambaları

İlk trafik lambaları

İlk trafik lambaları, 10 Aralık 1868 yılında Londra’nın Bridge Caddesi ile New Palace Yard Caddesi’nin birleştiği yere konuldu. Saxby and Farmer şirketi tarafından yapılan bu ilk trafik lambasında, kırmızı ve yeşil renkli iki fener kendi ekseni etrafında dönerek yanıyordu. Bu fenerler, bir ışık kaynağı ve bir saat mekanizması ile çalışıyordu.

Lambaların eksenleri etrafında dönmelerini sağlamak için elbette insan gücünden faydalanılıyordu. Görevli kişilerin yanarak yaralanmaları ve kullanımdaki zorlukları nedeniyle bir süre sonra devre dışı bırakıldı.

İlk elektrikli trafik lambaları

ABD’nin Ohio eyaletindeki Cleveland kentinde, 5 Ağustos 1914 tarihinde Amerikan Trafik Sinyal Şirketi (American Traffic Signal Co.) tarafından ilk elektrikli trafik ışıkları devreye alındı. Euclid Caddesi ve 105 East Street’in kesiştiği köşeye kurulan bu trafik lambaları, dünyanın en eski elektrikli trafik ışıkları olarak tarihte yerini aldı.

Bu trafik lambalarında, kırmızı ve yeşil renkli iki ışık ve bir sesli uyarı sistemi kullanılıyordu. Sesli uyarı sistemi, kırmızı ve yeşil ışıklar arasında geçişe az bir süre kala devreye girerek sürücüleri uyarıyordu.

Dünyada trafik lambaları

Fransa, 1923 yılında Paris’te, Grands Boulevards ile Strasbourgh Bulvarı’nın birleştiği köşeye trafik lambası koydu. Türkiye’de ise ilk trafik lambası, 1929 yılında İstanbul’da kullanılmaya başlandı.

Garrett Morgan ve trafik lambaları

ABD’li mucit Garrett Morgan, 1914-1923 yılları arasında trafik lambalarında elektrik uygulamasını geliştirerek patentini aldı. Morgan, geliştirdiği trafik lambalarında, kırmızı, sarı ve yeşil ışıkları kullandı. Bu trafik lambaları, daha sonra diğer ülkelerde de kullanılmaya başlandı.

Morgan, ölmeden önce, 1963 yılında tüm haklarını General Electric firmasına sattı.

Trafik lambalarının önemi

Trafik lambaları, trafik güvenliğini sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Trafik lambaları, araçların ve yayaların geçişlerini düzenleyerek olası kazaları önlemektedir. Ayrıca, trafik akışını kontrol ederek trafik sıkışıklığını azaltmaktadır.

Trafik lambaları, günümüzde birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Trafik lambalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, trafik güvenliğini sağlamada önemli bir adım olacaktır.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin