Ilıca Kaplıcaları ve Sarıkız Efsanesi

Bu makale Tarihinde

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 8 Mayıs 2020 Kerim Usta

Ilıca Kaplıcaları ve Sarıkız Efsanesi

Tarihi ve mistik yörelerimizde halk arasında dilden dile konuşulan kuşaktan kuşağa aktarılan efsaneler vardır. Ilıca kaplıcalarındaki sarıkız efsanesi de bunlardan biridir.

Bir zamanlar ılıca kaplıcalarında eski erkekler hamamı ve mağarası o dönemler herkesin ilgi odağı idi, banyolar yapılır havlusunu bornozunu giyen dinlenmeye çekilir, sağlık sular şifalar olsun temennilerinin ardından tatlı sohbetler yapılırdı…

Böylesine tabii ve doğal bir hamam daha sonra hangi mantıkla bilinmez mağara kısmı kapatıldı. Hamam yenilendi ama orijinalliği kayboldu.

Bu notu aktardıktan sonra yine efsaneye dönelim, efendim kayınpederimin anlattığı şekliyle hamamın bulunduğu mağara saman ahiri olarak kullanılıyormuş. Orada yaşayan sarıkızda hergün hayvanlarına yem almak için mağaraya gelirmiş, bir gün mağaradan bir ses duymuş harlayarak mı gürleyerek mi geleyim diye bir ses duymuş ve bunu anne babasına anlatmış. Onlarda bir daha duyarsan harlayarak gelmesini şöyle demişler, sarıkız ertesi gün aynı sesi duyunca harlayarak gel demiş ve bulunduğu yerden sıcak sular çıkmaya başlamış biraz korkmuş suya dokunmuş ılıca yani ılıkça demiş, ılıca adının buradan kaldığı yine harlayarak gel denmesinden harlek isminin olduğu ifade edilir. Sarıkız mağaradan ayrılıp şimdiki hasülhas havuzunun bulunduğu yere geldiğinde ayaklarının altından sıcak ve soğuk suların birlikte çıktığını görmüş, dokununca hasülhas demiş yani asıl has temiz su anlamında ve havuzun ismi de bu şekilde oluşmuş. Efsane böyle sonlanıyor….
Sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde efsane masal ve mistik içeren ama bizlere anlatılan bir olayı dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım biraz değişiklik olsun dedim…..Muhabbetle.

Kazım Sayın/Kütahya

Kerim Usta Tarafından Yayımlandı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir