Brokar Nedir? Brokar Hakkında Bilgi

Brokar Nedir? Brokar Hakkında Bilgi

Brokar Nedir? 

Fransızca Brocart kelimesinden dilimize girmiş olan Brokar‘ın kelime anlamı sırma ve gümüş işlemeli olan ipekli kumaş türüdür. Altın ve gümüş işlemeli türleri de aynı isimle anılmaktadır. Günümüzde yapay ipek ve kadife türleri de olan bu kumaşların kullanılması çok eskilere dayanır. Çin’de ve Hristiyanlığın başlangıç dönemlerinde, ipekle beraber tüm dünyaya yayılmışlardır. Önce bizans daha sonra ise İtalya ve Fransa bu kumaşların piyasasını ellerinde tutmuşlardır. Halen Fransada Lyon,Tours ve saint-maur olmak üzere 3 merkezde üretim sürmektedir.

Brokar kumaş üzerinde çoğunlukla kendinden desenli kabartmalar bulunur. Genellikle metal teller mekik dokuma sistemiyle dokunurlar. Jakar kumaşla karıştırılsalar da  kabartma ile birbirlerinden ayrılırlar.

Genellikle ışıltılı olmasından dolayı davet ve özel günlerde bayanlar tarafından yıllarca tercih edilmişlerdir. Öyle ki bu kumaşlar eski dönemlerde asaletin bir göstergesi olmuşlardır. Ülkemizde tesettür giyimde de kullanılan bu kumaşların kabarık yapısı nedeniyle genellikle yazın kullanımı azdır.

Günümüzde brokar kumaşlar artık döşeme ve perdelerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Yorum yapın