Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü


Son Güncelleme Zamanı:

Bir tanıdığımın telefonda hafıza kartını göremediğini söylemesi üzerine kontrol etmek üzere bilgisayara taktım. Ne yazık ki bilgisayar da kart görünmüyordu.

Sd kartı kart okuyucular görmemesine rağmen kart okuyucu ışığının yandığını görmem yüreğime su serpti. Bilgisayar aslında kart okuyucuyu görüyordu ama bize gösteremiyordu.Sırasıyla bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp yönet  diyerek bilgisayar yönetimine girdim.

Sol menü üzerinde depolama altında disk yönetimini tıklayınca karşıma görmediğim sd kart geldi ama disk aktif değildi. Sürücü harfi ve yolu değiştir  tıklayarak daha önce kullanmadığım Q adını verdim.Siz istediğiniz bir harf seçebilirsiniz. Tamam diyerek işlemi bitirdim.

Bilgisayarıma  tıklayarak açtığımda görmediğim sd kart (Hafıza kartı) Q adıyla karşımdaydı ama tıklayarak aç dediğimde Windows bozuk olan sd kartı biçimlendirmem gerektiğine karşı beni uyardı.Biçimlendir diyerek hızlıbiçimlendirmeyi seçtim.Biçimlendirme tamamlanınca artık sd kart açılabiliyordu.Daha sonra format sonrası programlardan biriyle verileri toparladım.

Bilgilerini kaybetme veya geri getirebilmeyi bilmeyenler  biçimlendirmeyi kullanmasınlar…Tüm verileriniz kaybolacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınız halde hala Sd kartınız görülmüyorsa neler yapabiliriz?
* Sd kart telefon veya fotoğraf makinası gibi bir cihaz yardımıyla USB ile bilgisayara bağlanmayı deneyiniz.
* Eğer sd kartınız bilgisyar tarafından görülüyor ama bozuk ise vebiçimlendirmenizi istiyorsa,biçimlendirmeden önce hata denetlemesi yapıp düzeltmeye çalışınız.Bunun için Bilgisayarım->sd kart sürücü üzerinde sağ tıkla özelliklere girip araçlar sekmesini açarak Denetle düğmesine tıklayarak hatayı düzeltmeye çalışınız.Başarılı olursa sorun kalkacaktır.

Özellikle Windows 10’a geçiş yaptığınızda bu gibi durumla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle , sürücünü sorunu  olup olmadığını kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi‘ne gidin. Aygıt Yöneticisi‘ne giremiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayınız.
* Windows amblemi+R tuşuna birlikte basarak Çalıştır kutusunu açınız.
* Çalıştır kutusuna devmgmt.msc yazın ve Tamam düğmesine tıklayın.
* Kart okuyucuyu listede görmelisiniz. Yanında sarı bir işaret varsa, sorunun nedeni sürücü sorunudur.Sonrasında sürücüyü güncellemeniz gerekir. Kart okuyucunuzun sürücüsünü bulmak ve indirmek için cihaz üreticisinin web sitesine gidebilirsiniz.
* Sd Kart okuyucu adaptor ile bilgisayara bağlanmayı deneyebilirsiniz.
* Bazı dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlarda yerleşik bir bellek kartı okuyucu bulunur. Bellek kartı okuyucusu düzgün çalışmıyor ve bellek kartını okuyamıyor olabilir.
* Ön ve arka USB bağlantı noktalarına sahip bir bilgisayarınız varsa ve okuyucu ön bağlantı noktalarına bağlıysa, okuyucuyu arka USB bağlantı noktalarına bağlamayı deneyin. USB bağlantı noktasına en az 2 saat bağlı tutun.2 saat kısmı saçma gelebilir ama deneyin siz…

* USB kart okuyucunuz diğer dijital ortam kartlarını okuyabiliyorsa, okuyucuyu test etmek için farklı bir kart okuymayı deneyin.Birden fazla kart okunamıyorsa, USB kart okuyucu arızalı olabilir ve SD kartlarını okuyamıyor olabilir.
* Bazı kart okuyucularında, SD kartın biraz daha sıkıştırılması gerekebilir.SD kartın yuvasını zorlamayın ama yuvaya sıkıca takıldığından emin olmak için normalden biraz fazla basmayı deneyin.
* SD kartınızı kart okuyucunuza taktıktan sonra, Bilgisayarımda SD karta erişmek için bir sürücü harfi yoksa, olası bir sorun bilgisayarınızın sanal belleği düşük olması olabilir. Bu sorunu çözmek için, açık olan tüm programları kapatın ve bilgisayarınızın bir kaç dakika boşta kalmasına izin verin.SD kartını tekrar takın ve sürücü harfinin göründüğünden emin olun.
* BIOS ayarlarında kart okuyucunun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını kontrol edin.Kart okuyucunun BIOS ayarlarında devre dışı bırakılmadığından emin olun.
* Telefonunuzu kapatın ve SD kartınızı çıkarın.SD kartınız telefon dışına çıkınca telefonu açarak

* SD kart akıllı telefonunuzla çalışmıyorsa kart muhtemelen akıllı telefonunuzun desteklemediği bir cihaz veya bilgisayar için biçimlendirilmiştir.Aşağıda sd kart orjinal biçimlendirmeleri veriyorum.Formatlama işlemlerini standart değerlere göre yapınız.

SD/microSD  2GB veya altı   FAT16
SDHC/microSDHC  4GB’ tan 32GB’ a kadar  FAT32
SDXC/microSDXC  64GB veya üstü   exFAT
CompactFlash  128GB’ a kadar   FAT32
CompactFlash  256GB   exFAT

Son Olarak…

Bu konunun amacı bozuk olan sd karttan verileri kurtarabilmektir.Bu nedenle verilerinden vazgeçip sd kartını formatlamak isteyenler için program önerisi yapmıyacağım.Çünkü veri kurtarmayı bilmeden direk format programını kullanan arkadaşlar oldu.Yukarıda verdiğim öneriler dışında “ben verilerimden vazgeçtim format çekeceğim “diyenler interneti araştırarak format programlarını gereken yerlerden indirebilirler.

Faydalı olması dileğiyle….

Kerim Usta

Yazar Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

“Bilgisayar Sd Kart-Hafıza Kartı görmüyor Çözümü” için 201 yanıt

Merhaba kerim bey. Çok acil yardıma ihtiyacım var. Dediklerinizi yaptım fakat disk yönetimine girince karşıma 3 şey çıktı hangisini seçip uygulamam lazım bilemiyorum. data(d) sistem(c) ve sistem ayrıldı. bunlardan hangisi?

Öncelikle diskiniz c ve d olarak ikiye ayrılmış olabilir.Onun icin dikkat ediniz.Hafiza karti kac gb ise o degerde bir surucu gormeniz gerekekecek…Eğer hafıza kartınız d ise konuda anlatılanlarla devam edebirsiniz.C sürücüsüne kesinlikle müdahale etmeyiniz.

iyi günler hafıza kartımın içindeki bilgiler benim için önemli şifreyi biliyorum sadece bi telefona göre ayarlamştım o telefonuda sattım şu anda ne yapmam lazım pc ye takınca görmüyor v eye başka telefona

ben sd kartımı biçimlendir dediğimde sd kartı bulunamadı diyor :((( yardımcı olursanız çoo…ook sevinirim

Daha önceden kullandığınız bir hafıza kartımı…Bazı telefonlara özel hafıza kartları var.Bunlar sadece kendi adapteri ile çalışırlar.kartı doğru olarak taktiginizi varsayıyoruz.

Merhaba sd kart okuyucuyu netbooka taktığımda okumuyor dediğiniz gibi bilgisayar/yönet/sürücü harf yolunu değiştir komutunu vermeye calıştığımda ekrana “disk yönetimi konsol görünümü güncelğı olmadığı için işlem tamamlanamadı.yenileme görevini kullanarak görünümü yenileyin….” gibi bir ekran çıkıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

Merhaba 16 gb kingston micro sd kartıma bi oyun dosyası attım sonra hafıza kartı okumadı telefon bilgisayarlarda telefonlarda okumuyor ne yapabilirim biçimlendir düzelir diyorlar ama okumuyor hiç bir şey nasıl biçimlendirme yapacağım

Merhaba;
Öncelikle tarif ettiklerimi uyguladınız mı?Eğer uygulamadıysanız tarif edildiği şekilde yaparakformat atınız.İşlemleri yapınca bilgisayar görüyor ama format atmıyorsa aşağıdaki programla format atınız.
ftp://supportdownload:supportdownload@ftp.kingston.com/kingston_format_utility.exe
Eğer halen görmüyorsa başka bir bilgisayarda deneyiniz.Kart uç kısımlarında arıza olup olmadığına bakınız.Eğer adaptor kullanarak bilgisyara takıyorsanız adaptoru değiştirip tekrar deneyiniz.Son olarak kingston’un kesinlikle garantisi halen vardır.Aldığınız yerden servise gönderiniz.

Dediklerinizi aynen uyguladım disk yönetimindende okumuyor bimeksten aldım garantiye gitmesi için fişi gerekiyor dediler fişi babam kaybetmiş o yüzden garantiye gönderemedim telefon tablet bilgisayar hiç bir şey okumuyor sadece eski telefonum nokia c5-03 okuyor oda hafıza kartı kilidi istiyor biçimlendirmeye çalışıyorum telefon donuyor biçimlendirme yapılmıyor

Demek ki kart bir şekilde şifrelenmiş…Başka telefonlarda format deneyerek çözmeniz gerekecek gibi görünüyor.Başıma böyle bir olay gelmediği için yardımcı olamadığım için üzgünüm.

biçmlendir deyince klasördeki her şey gitti artık makinam da da klasor boş yazıyor önceden ise sadece bilgisayarda görmüyordu. ne yapmam gerekiyor acil yardım edermisiniz

Ayşegül Hanım biçimlendirmek zaten her şeyi silmektir.Haliyle klasörünüzün silinmesi normaldir.Şimdi gelelim ne yapabileceğinize…Aşağıdaki programlarla silinenleri geri getirebilirsiniz.
1-MiniTool Power Data Recovery
2-Auslogics File Recovery
3-RecoverMyFiles
4-GetDataBack
5-EaseUS Data Recovery Wizard Professional

gibi programlar sizin işinizi görecektir.Arama motorlarından bunlardan ücretsiz olanları veya ucretlisini arayıp bilgilerinizi kurtariniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir