Merhaba’nın Anlamı Nedir?


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 21 Ocak 2020 Kerim Usta

Hepimiz birbirimize merhaba deriz ama selam vermeyle eş anlamlı olduğunu sananlar çoğunluktadır.

Merhaba;kimine göre Farsça kökenli,kimilerine göre ise Arapça kökenli…Her ikisinide sıra ile inceleyelim.Sonuçta her ikisini de anlamları güzel…

* Farsça”benden size zarar gelmez”anlamında kullanılmaktadır.Bundan dolayıdır ki;selam verip oturduktan sonra sıra ile merhaba denir. Böylece her merhaba diyen kişi size iyi niyetini göstermektedir.
* Arapça  “merhaben”en yakın sözcüktür.Bu kelime Arapçada “ismu mekan” kalıbında kullanılmış olup, aslı “rehube”dir.”sefa geldiniz” anlamındadır.* ilk selamlamadan sonra kullanılır; “oturunuz, rahat ediniz” anlamında kullanılır.

Bazıları tarafından merhaba’nın islam ile alakası olmadığı yönünde fikirleri olduğunu bizzat duydum. Merhaba sözcüğü kur’an da Sâd Sûresinin 59 ve 60. ayetlerinde geçmekte ve selamdan sonra söylenmesinde alimler bir sakınca görmemektedir.

*Arapça-Türkçe Lügat (el-mevarid) Mevlut Sarı

Konuyu Paylaş

Yazar Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

“Merhaba’nın Anlamı Nedir?” için 15 yanıt

Eskiden kalabalık bir erkek Topluluğuna selam verip oturduktan sonra, her bir kişi sırayla merhaba derdi. Bu demek oluyor ki anlamını biliyorlardı.

telefonda konuşurken merhaba denirmi benxe fazla absürd dğil denilebilir

Önce Selamünaleyküm deriz. Sonra karşı insandan vealeykümselam denir. Ondan sonra karşılıklı Merhaba laşılır…

Ben selamünaleyküm demeyi tercih ederim arkadaşlar merhaba sonra gelir biz aramızda selamı yayalım selamünaleyküm beyler

Yorumlar kapatıldı.