Merhaba’nın Anlamı Nedir?

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 21 Ocak 2020 Kerim Usta

Hepimiz birbirimize merhaba deriz ama selam vermeyle eş anlamlı olduğunu sananlar çoğunluktadır.

Merhaba;kimine göre Farsça kökenli,kimilerine göre ise Arapça kökenli…Her ikisinide sıra ile inceleyelim.Sonuçta her ikisini de anlamları güzel…

* Farsça”benden size zarar gelmez”anlamında kullanılmaktadır.Bundan dolayıdır ki;selam verip oturduktan sonra sıra ile merhaba denir. Böylece her merhaba diyen kişi size iyi niyetini göstermektedir.
* Arapça  “merhaben”en yakın sözcüktür.Bu kelime Arapçada “ismu mekan” kalıbında kullanılmış olup, aslı “rehube”dir.”sefa geldiniz” anlamındadır.* ilk selamlamadan sonra kullanılır; “oturunuz, rahat ediniz” anlamında kullanılır.

Bazıları tarafından merhaba’nın islam ile alakası olmadığı yönünde fikirleri olduğunu bizzat duydum. Merhaba sözcüğü kur’an da Sâd Sûresinin 59 ve 60. ayetlerinde geçmekte ve selamdan sonra söylenmesinde alimler bir sakınca görmemektedir.

*Arapça-Türkçe Lügat (el-mevarid) Mevlut Sarı

Kerim Usta tarafından yayımlandı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

15 yorum

    1. Eskiden kalabalık bir erkek Topluluğuna selam verip oturduktan sonra, her bir kişi sırayla merhaba derdi. Bu demek oluyor ki anlamını biliyorlardı.

  1. Önce Selamünaleyküm deriz. Sonra karşı insandan vealeykümselam denir. Ondan sonra karşılıklı Merhaba laşılır…

  2. Ben selamünaleyküm demeyi tercih ederim arkadaşlar merhaba sonra gelir biz aramızda selamı yayalım selamünaleyküm beyler

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir