Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Lafla Peynir Gemisi Yürümez” 

Lafla peynir gemisi yürümez” atasözü, sadece konuşmakla bir işin yapılamayacağı, eyleme geçmenin gerekliliğini ifade eder.

Peynir dolu bir gemi, kendi kendine hareket edemez. Onu hareket ettirmek için yakıta, enerjiye ihtiyaç vardır. Bu yakıt veya enerji olmadan, gemi hiçbir yere gitmez.

Benzer şekilde, bir iş yapmak için de sadece konuşmak yeterli değildir. Öncelikle yapılacak işin koşullarını, araç ve gereçlerini hazırlamak gerekir. Sonra da bu koşullara uygun bir çalışma yöntemi seçmek gerekir.

İşte bu hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra, iş başlanır ve gerisi kendiliğinden gelir.

Ancak bazı insanlar, sadece konuşmakla yetinirler. Söylediklerinin %1’ini bile gerçekleştiremezler. Bu insanlar, atar tutarlar, büyük işler yapacaklarını söylerler. Ancak ilk başta ne kadar çok biliyor veya yapıyor diye düşündüğümüz bu insanların aslında konuşmaktan başka bir şey yapmadıklarını görmek hiç de şaşırtıcı olmaz. Oysa bu enerjilerini çalışmaya harcasalar ne güzel işler ortaya çıkabilir.

Unutmayalım ki, çok konuşmak, zamanı boşa harcamaktan öte bir işe yaramaz. Büyük ülkeler, çok konuşarak değil, çok çalışarak kalkınmışlardır.

  • Bir öğrenci, sınava hazırlanmak için sadece konuşuyorsa, sınavda başarılı olması mümkün değildir. Öğrencinin, öncelikle ders çalışmayı öğrenmesi gerekir.
  • Bir iş adamı, yeni bir iş kurmak için sadece konuşuyorsa, iş kurmak mümkün değildir. İş adamının, öncelikle iş planı hazırlaması ve gerekli finansmanı sağlaması gerekir.
  • Bir sporcu, yarışmalara katılmak için sadece konuşuyorsa, yarışmalarda başarılı olması mümkün değildir. Sporcunun, öncelikle antrenman yapması ve gerekli kondisyonu sağlaması gerekir.

Kerimusta.com/Kerim Yarınıneli

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin