Keloğlan ve Dev Karısı Masalı

Keloğlan ve Dev Karısı Masalı

Keloğlan ve Dev Karısı

Bir kadın ve bu kadının Keloğlan adında bir oğlu vardır. Keloğlan her gece kahveye gider, bir köşede büzülerek oturur. Kahvedeki delikanlılar ″Yiğitlik, Erler Karısına koca olmaktır.″ diye söz atarlar. Keloğlan delikanlıların bu sözlerini bir dinler, iki dinler sonunda Erler Karısına koca olmaya karar verir.

Keloğlan düşüncesini annesine anlatır. Annesi Keloğlan’ın gitmesine izin vermez. Keloğlan gitmek için ısrar eder ve annesini kızdırır. Keloğlan yola çıkar, uzun bir süre yola devam ettikten sonra dağın tepesinde Dev Karısını görür. Dev Karısı güneşlenmektedir.

Göğüslerini de omuzlarından arkaya atmıştır. Keloğlan Dev Karısına yaklaşır ve göğüslerinden emmeye başlar. Dev Karısı, Keloğlan’a göğsünden süt emdiği için oğlu olduğunu ve onu öldürmeyeceğini söyler.

Dev Karısı oğullarından Keloğlan’ı saklamak için süpürgeye çevirir. Dev Karısı’nın oğulları evde bir insan eti kokusu aldıklarını söylerler. Dev Karısı oğullarına; “Oğlum, şuradan bir insanoğlu gelse, benim göğsümü emse, sizin neyiniz olur?″ diye sorar.

Oğulları kardeşleri olacağını söyleyince Dev Karısı süpürgeyi Keloğlan’a çevirir. Gece olunca Dev Karısı yataklarını serer ve hepsini uyutur.

Dev Karısı gece gelip kimin uyuyup kimin uyumadığını kontrol eder çünkü Keloğlan’ın kaçacağını düşünür. Keloğlan Dev Karısı’ndan sırasıyla baklava, börek ve kuzu dolması ister, Dev Karısı Keloğlan’ın isteklerini yerine getirir.

Keloğlan istediklerini yedikten sonra tuvalete gitmek ister. Dev Karısı Keloğlan’ın kaçmasını engellemek için beline ip bağlayarak tuvalete gitmesine izin verir. Keloğlan belindeki ipi tuvaletin direğine bağlayarak kaçmayı başarır.

Bir süre sonra Dev Karısı Keloğlan’a seslenir cevap gelmeyince ipi çeker ve Keloğlan’ın kaçtığını anlar. Keloğlan Dev Karısı’ndan kaçmaya başlar ve yolda sırasıyla kurbağa, kaplumbağa ve kirpiden yardım ister.

Kurbağa, ilk başta Keloğlan’ı saklar ama Dev Karısını görünce yardım etmekten vazgeçer. Kaplumbağa da korkusundan Keloğlan’a yardım etmez. Kirpi, Keloğlan’a yardım eder ve değirmenin başındaki işine geri döner.

Dev Karısı kirpiden Keloğlan’ı ister ama kirpi Dev Karısı’na aldırış etmez. Dev Karısı kirpiyi yutar, kirpi Dev Karısı’nın karnını delerek dışarı çıkar. Üç kere bu olayın yaşanması sonucu Dev Karısı ölür.

Dev Karısı’nın öldüğünü gören Keloğlan, Dev Karısı’nın kulaklarını keser ve delikanlıların kahvesinin yolunu tutar.

Delikanlıların kahvesine giderek Dev Karısı’nın kulaklarını gösterir. Herkes, Keloğlan’ı baş köşeye oturtarak ödüllendirir ve Keloğlan’ı zengin ederler.

Keloğlan annesinin yanına gider. Annesi Keloğlanı görünce sevinir, bayram eder.

Kaynak:

  • BORATAV, Pertev Naili (1969).Az Gittik Uz Gittik . Ankara: Bilgi Yayınevi.

Not: Her ne kadar günümüzde bir vahşet olarak algılanabilecek şekilde kelimeler geçse de, bu masalın okunduğu zamanki toplumlarda bu yaşam şeklini normal olarak kabul ettiklerine inanıyorum. Bizde televizyon öncesinde buna benzer nice masallarla büyüdük…

Kerim Yarınıneli

Yorum yapın