Keçinin Uyuzu Pınarın Gözünden Su İçer Atasözü

Keçinin Uyuzu Pınarın Gözünden Su İçer Atasözünün Anlamı

“Keçinin Uyuzu Pınarın Gözünden Su İçer” Atasözünün Anlamı

Türk Dil Kurumu bu atasözünü “Değersiz kişiler kendilerini değerli ve en güzel şeye layık görürler” anlamında kullanılan bir söz olarak tarif etmektedir.

Mevki, makam, zenginlik gibi erişimi zor olan yerlere gelen ve bu durumu hak etmediğine inanılan kişiler için söylenen bir atasözüdür. Bu kişilere “Keçinin Uyuzu Pınarın Gözünden Su İçer” atasözü söylenir. Aslında bu göreve layık olmadığı düşünülen kişiler kendilerini değerli ve önemli hissederek aşırı hareketleriyle toplumun dikkatini üzerlerine çekerler. Toplumun kendileri hakkında düşündüklerini bildikleri halde bu durumdan hiç rahatsızlık duymazlar.

Ayrıca kendini bu göreve layık görüp başarısız olan ve karşıdaki kişiyi kıskananlar tarafından da bu söz söylenir. Son olarak, kişinin arkasından söylenen bir söz olduğunu hatırdan çıkarmamak ve ona göre değerlendirmede bulunmak gerekir.

Bu atasözünün “Keçinin uyuzu pınarın gözünden içermiş” veya “Keçinin uyuzu pınarın gözünden içer suyu“, ” Keçinin uyuzu suyu gözünden içer” gibi farklı söylemler de bulunmaktadır.

Yorum yapın