Karadağ’ın Özgür Çocukları-Yılkı Atları

Karadağ'ın Özgür Çocukları - Yılkı Atları

Sahibi tarafından iş göremez hale gelen, ihtiyarlayan veya sahibinin bakmakta zorlandığı için dağlara bırakılan atlara yılkı Atları denir. Önceleri at yetiştiriciliğinde de özellikle tercih edilen bu sistem daha sonraları teknolojinin gelişmesi ile atlara olan ihtiyacın gittikçe azalması sonucu daha da artmıştır. Doğaya terk edilen bu atların ,yıllardır insanoğlu tarafından beslendiği için, sahibinin onu gelip beslemesini beklediğini tahmin etmek hiç te zor değil…

Karaman dağlarından 2300 m yüksekliğinde ki Karadağ da da bu atlardan son sayımlarda 600 adet bulunduğu tespit edilmiştir. Bu atların devlet tarafından koruma altına alınması sevindirici bir durumdur. Karadağ bir sönmüş yanardağ olduğu için bulundukları yerde tek bir kaya aralığından su akmaktadır. Özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde bu su tamamen kesilmektedir. Devlet tarafından her gün su yalaklarına yazın tankerlerle su taşınması yapılmaktadır.

Yılkı atları özgürce dolaştıkları krater bölgesinde artık tamamen yabanileşmişmiş durumdadır.15-20 at gruplar halinde dolaşırlar. Her grubun başında en iri  ve güçlü olan erkek at lider konumundadır. Sayıları her geçen gün artmaktadır. Tabiatın şartlarına çok dayanıklı olan bu atların tüyleri soğuklardan korunmak için daha uzundur. Tamamen otla beslendikleri için uzaktan bakıldığında karın bölgelerinin sarkık olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Çok kar yağdığı zamanlarda tarlalara doğru ilerleyip ekinlere zara vermeye başlayınca devlet çok kar yağdığı zamanlarda devlet saman balyaları bırakarak onlara yardımcı olaya çalışmaktadır.

Tek dertleri yiyecek içecek olmayan bu atlar kurtlar tarafından da avlanılmaktadır. Bunun yanında zevk için vuran insanları da ne yazık ki duymaktayız. 7-8 kurtun bir araya gelmesiyle oluşan kurt sürüsü  tek başına yakaladıkları bir atı  tuzağa düşürerek avlamaktadırlar. Fakat bunun yanında hasta olan, yaşlanan  veya dağlık arazide ayaklarından sakatlanan atlar kurtlar tarafından kolay yem oldukları için tercih edilmektedir.

Son olarak devletin su konusunda ciddi çalışmalar yaptığını duyduğumda sevindiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Projelerden otomatik su veren modern sarnıç gerçekten bu atlar için çok güzel düşünülmüş…

Onlar bizim Ata yadigarımız Karadağ’ın özgür çocuklarıdır. Sahip çıkalım…Koruyalım.. !

Kerimusta.com/Kerim Yarınıneli

“Karadağ’ın Özgür Çocukları-Yılkı Atları” üzerine 2 yorum

Yorum yapın