Gökten Zembille İnmek Deyiminin Anlamı

Gökten Zembille İnmek Deyiminin Anlamı

Zembil; Hasırdan örülmüş saplı torbalara verilen addır. Sepet şeklinde olanlarıda vardır. Kelimenin aslı Zenbil ‘dir. Fakat halk arasında “n-m”uyumsuzluğu ile zembil olarak söylenmektedir.

Gökten zembille İnmek deyimi, Zenbilli Ali Efendi  zamanından kalma bir deyimdir. Zenbilli Ali Efendi müftülük yapan bir islam alimidir. Fetva almak üzere kendisine başvuranların işlerini kısa sürede sonuçlandırabilmek için evinin penceresinden sarkıttığı zenbille soruları alıp cevapları yine zenbile koyup vermesinden dolayı halk arasında “Zenbilli müftü, Zenbilli Ali Efendi” olarak tanınmıştır. Bu nereden çıktı?Gökten zembille mi indi? gibi söyleme şekilleri vardır.

Zenbilli Ali Efendi, II.Beyazit, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde 24 yıl boyunca müftülük görevini yapmıştır. Zenbilli Ali Efendi; fıkıh, usul, edebiyat, lugat, nahiv, tefsir ve hadis sahasında bilgileri ile o döneme ışık tutmuş bir İslam Alimidir.

Kaynak:

Bilgiara. com

“Gökten Zembille İnmek Deyiminin Anlamı” üzerine 2 yorum

  • Sayin Abdülhamithan,bu konuda araştırma yaptığımda aşağıdaki sonuca ulaşabildim.
   “İstanbul’un çeşitli semtlerinde cami, mescit, mektep ve hamamı vardır. Sıbyan mektebi Unkapanı Zeyrek yokuşunda, kabri aynı mektebin avlusundadır, ve halen ziyarete açıktır. ”
   Müsait bir zamanda doğruluğunu teyit edebilmek için ziyaret yaparsaniz,inşallah bizi de bilgilendirirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın