Facebook Hesabınız Çalındığında Yapılacaklar

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 28 Kasım 2020 Kerim Usta

Facebook Hesabınız Çalındığında Yapılacaklar

Facebook hesabınız  bir başkasının eline geçmiş ise hemen pes edip yeni bir hesap açmaya kalkmayınız.Zira siz istemedikçe kimse sizin hesabınızı ele geçiremez..Hesabınız ceşitli yollarla çalınabilir.

* İlk olarak güncel bir antivirüs ile sürekli olarak güvenliğinizi sağlayınız.
* İnternet tarayıcınızda facebook sayfası görünüyor ama facebook.com dan başka bir link adı  yazıyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeyiniz.
* Sizden mesaj yoluyla gelebilecek şifre isteklerine cevap vermeyiniz.

En son olarak hesabınıza erişenleri SMS yoluyla takip edebilirsiniz.Bunun için yapmanız gerekenler.

* Hesap ayarları sayfasına giriniz.
* Güvenlik sayfasına geçiniz.
* Giriş Onayları kısmına düzenle diyerek “bilinmeyen tarayıcılardan hesabıma erişmesi için güvenlik kodu istensin” seçeneğini işaretleyiniz.Sizden telefon numaranıza bir güvenlik kodu gelecek…Mesajla gelen kodu girerek sistemin çalışmasını sağlarsınız.Bu sayede hesabınıza giriş yapmak isteyen kişiler güvenlik kodu ile karşılaşacak ve bu kod sizin telefonunuza SMS veya çağrı yoluyla gönderilecektir.

Şimdi Hesabınızın başkasını eline geçmesi durumunda yapacaklarınızı anlatacağım.

Hesabınız çalınırsa ilk olarak  https://www.facebook.com/hacked  linkine girerek “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” düğmesine tıklayınız.. Düğmenin sizi yönlendirdiği sayfada  hesabınızı bulmak için e-posta adresiniz, telefon numaranız, kullanıcı adınız veya ad-soyad seçeneklerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Hesabınızı bulduğunuzda sağ tarafında bulunan “Bu Benim Hesabım” düğmesine tıklayın. Şifre kısmı gelince çalınmadan önce   kullandığınız şifrenizi girin ve devam edin. Facebook size yapmanız gerekenleri söyleyecek ve Facebook hesabınızı güvenceye almak için gereken adımları size gösterecektir.

İkiinci bir yöntem daha var.

* www.facebook.com adresindeki giriş sayfasına gidin
* Sağ üst köşede Şifreni mi unuttun? seçeneğine tıklayınca  “Bunlara artık erişimin yok mu?” bağlantısına tıklayın. Sonrasında “E-postama Erişemiyorum” düğmesine tıklayarak facebook ‘un sizi yönlendirmelerini takip ediniz.

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir