Barbados Ada Ülke Hakkında Bilgi-Barbados Adası

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 31 Mart 2021 Kerim Usta

Barbados Ada Ülke Hakkında Bilgi-Barbados Adası

Barbados, karayipler’in doğusunda bulunan ve sakin denizi, mercan resifleri, yeraltı gölleri ve mağaralardan oluşan bir ada ülkedir. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela’nın yaklaşık 434 kilometre kuzey doğusundadır.

Barbados diğer adalara göre nispeten düz olup, birçok yerli ve göçmen yaban hayatı, yeşil kaplumbağalar, kuş ve memeli türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Barbados ilk olarak 1627’de İngilizler tarafından işgal edildi ve 1961’de iç özerklik sağlanana kadar bir İngiliz sömürgesi olarak kaldı. Ada 1966’da tam bağımsızlığını kazandı. Barbados günümüzde, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olup parlamenter demokratik sisteme sahip bir anayasal monarşidir. Son seçim 24 Mayıs 2018’de yapılmıştır. Başkanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’tir. Kraliçe, Barbados’ta bir Genel Vali ile temsil edilmektedir. Barbados Genel Valiliğine 8 Ocak 2018 itibariyle Sandra Prunella Mason atanmıştır.

21 sandalyeye sahip Senato’nun üyeleri Genel Vali tarafından atanmakta, 30 üyeli Temsilciler Meclisi ise genel seçimlerle 5 yıllığına oluşturulmaktadır. Başbakan, Hükümetin başıdır. Genel seçimlerin ardından çoğunluk partisi veya koalisyonun büyük ortağının lideri, Genel Vali tarafından Başbakan olarak belirlenmektedir. Başbakan Yardımcısı ve Bakanlar Kurulu ise Başbakanın tavsiyesi üzerine Genel Vali tarafından atanmaktadır.

Barbados Ada Ülke Hakkında Bilgi-Barbados Adası

Barbados’ta tüm siyasi partiler ılımlı bir çizgi izlemektedir. Ülkedeki iki büyük siyasi parti, Birleşik Krallık İşçi Partisini örnek alan Barbados İşçi Partisi (BLP) ile Demokrat İşçi Partisi (DLP) olup ikisi arasında büyük bir ideolojik ayrım bulunmamaktadır.

Barbados, Doğu Karayipler bölgesindeki en zengin ve gelişmiş ülkedir. Dünya Bankası verilerine göre yüksek gelir grubunda yer almaktadır. Barbados, Dünya Bankası 2019 İş Yapma Kolaylığı Raporunda 190 ülke arasında 129. sırada, LAK Bölgesinde ise 23. sırada yer almıştır. Barbados, bağımsızlığından bu yana, şeker üretimine dayalı düşük gelirli ekonomiden turizme dayalı orta gelirli ekonomiye geçişi devam ettirmektedir. Ülke ekonomisinin lokomotifi ve en büyük gelir kaynağı turizmdir. Bölgede yaşanan kasırgalara bağlı olarak turist sayısındaki dalgalanmalar, ülke ekonomisini de olumsuz etkileyebilmektedir. Turizmin ardından diğer önemli sektörler hizmetler, inşaat ve hafif sanayidir.

Kıyı bankacılığı, bilgi teknolojileri ve mali hizmetlerin, ülkenin döviz rezervlerine ve ekonomik büyümesine katkısı giderek artmaktadır. Bu bağlamda ülke ekonomisi 2018 yılında %0,9 oranında büyümüştür. Barbados’un önde gelen ticaret ortakları Trinidad ve Tobago ile ABD’dir.

Tropikal iklimin yaşandığı Barbados’ta Haziran-Kasım döneminde fırtına ve kasırgalar görülebilmektedir.

Barbados Adası Özellikleri:

 • Başkent: Bridgetown
 • Nüfus: 287.065 (2019)
 • Yüzölçümü:430 km2
 • En Yüksek Nokta: Hillaby Dağı- Yükseklik: 1.115 ′
 • Konuşulan Diller: İngilizce (resmi dil), Baja
 • Para Birimi: Barbados Doları (BBD)- 1 USD = 2 BBD (Ekim 2019)
 • Etnik Yapı: %92,4 siyahi, %2,7 beyaz, %3,1 melez, %1,3 yerli, %0,5 diğer
 • GSYİH: 5,2 milyar ABD Doları (2018)
 • GSYİH (Cari, 2018): 5,2 milyar ABD Doları
 • Kişi başına GSYİH (PPP, 2018) : 18.664 ABD Doları
 • GSYİH Büyüme Hızı (2018): %0,9
 • Enflasyon Oranı (2018): %4,4
 • İşsizlik Oranı (2018): %9,7

Üyesi Olduğu Uluslararası Kuruluşlar:

ACP, AOSIS, CARICOM, CDB, CELAC, FAO, G-77, IADB, IBRD, ICAO, ICCt, ICRM, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, ISO, ITSO, ITU, ITUC, LAES, MIGA, NAM, OAS, OECS, OPANAL, OPCW, PAHO, UN, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UPU, WCO, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WTO

Kaynak:

 • Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Kaynakları
 • vikipedia

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir