Aronia – Chokeberry Meyvesi

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 27 Kasım 2020 Kerim Usta

Aronia - Chokeberry Meyvesi

Aronia melanocarpa Elliott, Kara Aronija

Chokeberry,Aronia,Gülgiller (Rosaceae) familyasından, Maloidae alt familyasındandır. Aronia melanocarpa olan Kara Aronia’dan başka uygulamada önemi olmayan Kızıl Aronia (A. Arbutifolia) ile Mor Aronia (A. Prunifolia) da bilinmektedir.

Aronia, meyve ya da süs çiçeği çeşidi olarak yetiştirilmekte. Her toprak tipinde ve her yükseklikte yetişmektedir.

Toprağın buzlanmamasıyla vejetasyonun henüz başlamaması şartıyla sonbaharda, kış boyu ve ilkbaharın başında ekilir. Konteynerden çıkan bitkiler, vejetasyon döneminde de ekilebilir. Bu durumda suyla dolu çukurlara ekilir, büyümeye hemen devam etsin diye ekildikten sonra da sulanır.

Toprağın hazırlanması, temel işlemlerden, toprağın yüzey tabakasının düzlenmesiyle ufalanması için toprağı yaklaşık 30 cm derinliğe çift sürmekten, tapanlamaktan ya da çapalamaktan ibarettir. Ekimi, fidanın fidanlıktan çıkarılmasının ardından kısa zaman sonra yapmak en uygundur. Ekimden önce 500 – 600 kg/ha ya da 50 – 60 gr/çukur olmak üzere toprağın NPK 15:15:15 mineralli gübreleriye gübrelenmesi gerekli, sonra da kök sisteminin filizleriyle doğrudan temasa girmesin diye gübre toprakla karıştırılır. Bu şekilde mineral tuzlarının ağır konsantrelerinin oluşturabileceği toksik etkisi ve bitkilerin başta kuruması engellenir. Yanmış ahır gübresi 40 – 50 t/ha kullanılırsa NPK mineralli gübrelerinin miktarını yarı yarıya indirmek gerekmektedir.

Vejetasyon süresince yüzeyi NPK 8:16:24 ya da benzer gübrelerle senede 500kg/ha olmak üzere gübrelemek gereklidir. Aronia yavaş büyüdüğü için gübreyi, ekimin yapılacağı hatlarda kullanarak tasarrüf sağlanabilir.

Kimlik ve taksonomi
Yaprakları çentikli kenar boşlukları ve pinnate damar düzeni ile alternatif, basit ve oblanceolate olan, sonbaharda yaprakları kalın kırmızı renk açın. Koyu trikomlar üst yaprak orta damarı yüzeyi üzerinde mevcut bulunmaktadır. Çiçek 5 yaprakları ve 5 çanak yaprakları ile, küçük ve üretilen corymbs birlikte 10-25 arasında. Hypanthium kap şeklindedir. Meyve küçük, yumuşak çekirdekli bir çok ile, büzücü lezzet.

Aronia yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir Photinia ve bazı sınıflandırmalar bu cins dahil edilmiştir, [10] ancak botanikçi Cornelis Kalkman kombine cins eski adı Aronia altında olması gerektiği görülmektedir. [11] kombine cinsi hakkında içerir 65 tür. [12] 2004 yılında, Kalkman hakkında şüphe ifade monofili kombine grup ve yeni moleküler çalışmalar bu onaylamak. [1] [13] Birlikte bu iki cins koymayın ya da yakın bir başka.

Doğu Kuzey Amerika’da, kendi meyve renk adını iki iyi bilinen türler, kırmızı chokeberry ve siyah chokeberry, artı kökenli iki doğal bir melez bir mor meyveli üvez vardır. [12]

Kırmızı chokeberry, Aronia arbutifolia (Photinia pyrifolia), [4] 2-4m boyunda, nadiren 6 m’ye kadar büyür. Yapraklar 5-8 cm genişliğinde ve alt yoğun tüylü bulunmaktadır. Çiçekler glandüler çanak yaprakları ile,, 1 cm genişliğinde beyaz ya da soluk pembe. Meyve kış içine devam eden, 4-10mm çapında, kırmızı.

Kara meyveli üvez, Aronia melanocarpa (Photinia melanocarpa), [5] nadiren 1m boyunda, nadiren 3 m aşan, daha küçük olma eğilimindedir, ve kök filizi ile kolayca yayılır. Yaprakları Terminal yaprak diş bezleri ve bir tüysüz alt ile, 6-cm genişliğinde daha fazla, küçük değildir. Çiçekler tüysüz çanak ile, 1.5 cm genişliğinde beyazdır. Meyve kış içine kalıcı değil, 6-9mm çapında siyah.

Mor chokeberry, Aronia prunifolia (Photinia floribunda) [6] görünüşe göre siyah ve kırmızı chokeberries bir melez olarak ortaya ama daha doğru bir melez daha ayrı bir tür olarak kabul edilebilir [12] (ayrıca bkz nothospecies ). Yapraklar alt orta tüylü bulunmaktadır. Hiçbir bezleri birkaç sepal yüzeyinde bulunmaktadır. Meyve kış içine kalıcı değil, siyah, genişliği 7-10mm için koyu mor. Kuzey bir tanıttı da dahil olmak üzere – iki ana türün bağımsız kendi kendini idame ettirebilen gibi görünüyor mor meyveli üvez nüfus vardır Almanya ne ana türler oluşur -, botanikçi Alan Weakley tam bir düşünün yol açan türler . yerine melez bir daha [12 ] mor meyveli üvez aralığı kabaca siyah chokeberry bu değil, (gibi alanlarda bulunan Michigan ve Missouri kırmızı meyveli üvez olmadığı).

Ürünler ve kullanımları
Chokeberries çekici süs bitkileri bahçeler için. Onlar doğal understory ve ormanlık kenar bitkiler ve altına yerleştirilen zaman iyi büyür ağaçlar . Chokeberries kuraklık, böcek, kirlilik ve hastalık dayanıklıdır. Birkaç çeşit A. dahil olmak üzere, bahçe dikim geliştirilmiştir çarpıcı sonbahar yaprak rengi için seçilen arbutifolia ‘Parlak’,. A. melanocarpa ‘Viking’ ve ‘Nero’ uygun daha büyük meyve için seçildi reçel yapımı, ve kendi kendine verimli olduğu için tek bir bitki meyve üretmek için gereklidir. [15]

Suyu bu meyveleri olan sıkılaştırıcı ve tatlı değil, ama yüksek C vitamini ve antioksidan . Çilek yapmak için kullanılabilir şarap , reçel, şurup, meyve suyu, yumuşak yayılır ve çay. [15] ABD’de, Aronia çilek renk için kitlesel pazarlanan suyu karışımları kullanılan ve antioksidan özellikleri için pazarlanan. VORUTA etiketten bir Chokeberry şarap ihraç Litvanya . Yılında Polonya onlar bir bitkisel yapmak için kurutulur çay . [16] çay genellikle dahil olmak üzere diğer daha lezzetli malzemelerle bir karışımıdır frenk üzümü . [15] Aronia da olarak kullanılan tatlandırıcı ya da renklendirici içecek veya yoğurt için. [15]

Kırmızı meyveli üvez en meyve daha lezzetli ve çiğ olarak yenebilir. Bu siyah türleri daha tatlı bir lezzet vardır ve reçel ya da yapmak için kullanılır

Ekim
Verim ve meyvenin kalitesi, en çok fidanın kalitesine, gübrelemeye, sulamaya ve yabani otun yok edilmesine bağlıdır. En iyi fidanlar doku kültüründen elde edilmektedir. Klon olan bitkilerin harika gelişmiş kök sistemleri ve tam eşitliği vardır. Bundan dolayı kolay tutar, büyümesi ve gelişmesii hızlı olur. Büyük arazilerde Aronia’yı 3 x 1,5 m aralıklı sıralarda ekmek gerekmektedir. Sıralar iple işaretlenir, her 1,5 metrede bir sopa dikilerek ekim yeri işaretlenir. Sıraların Kuzey – Güney yönünde yerleştirilmesi iyi olur. Toprak iyice ufalandıysa ve iyi derecede nemliyse ekim hızlı yapılır. Çapı 30 cm, derinliği 20 cm civarında olan çukurlar çapayla da kazılabilir.

Ekimden sonra kök sisteminin üstüne sürülen toprağı ayakla bastırmak lazım. Fakat kök boynundan çıkan, çalının (fundanın) oluşmaya başladığı filizler olan yan dallarına zarar verilmesini önlemek için bunu dikkatlice yapmak gerekmektedir. Çalının, 3 metrelik çapında 2,5 m uzunluğunda 30 kadar filizi olabilir. Maksimum gelişimine ve tam verimine, bitki başına 5 – 10 kg meyve verdiği hayatının ancak onuncu senesinde ulaşmaktadır. Dayanak gerekmemektedir.

Fidanın bakımı, yabani otun düzenli yok edilmesiyle sulamaktan ibarettir. Aronia çalısı büyüyene kadar sıraların arasındaki boşluklar, sebzelerin yetiştirilmesi için kullanılabilir. Organik üretim isteniyorsa klasik pestisitler kullanılamaz. Bu durumda beyaz yoncayı ekmek gerekmektedir. Beyaz yonca, yabani otların çıkmasını önlemektedir.

Hasat
Aronia yavaş uzar. Bitkinin taşkınlığına bağlı olarak hayatının ikinci veya üçüncü senesinde meyve vermeye başlar. İyi bakım, bitkinin büyümesini hızlandırır, ikinci senede, yani ekimden sonraki senede verimini sağlar. Her sene meyve verir. Alternatifi yoktur. Sulama, iyi verim ve kalite sağlar. Nisanda çiçek açar. Olgunlaşma ağustosta başlayıp bir ay kadar devam eder. Hasat için hiçbir zaman geç değildir. Olmuş meyveler çürümez, kurtlanma olmaz, kopması ise zor olur. Meyvenin çoğu kuruyup ağacın üstünde uzun süre, yaz orta sıcaksa sonbaharla kış boyu kalır. Geçmiş senenin kuru meyvesi hala ağaçtayken ilkbaharda yapraklanma olabilir. Püskürtmeye gerek yoktur. Hastalıklara ve haşaratlara dayanıklıdır. Organik ve bio-ekolojik üretim için idealdir. Ağır metallerle zehirli gazları almaz. Kül atık havuzlarında, atık havuzlarında, örtülmüş çöplüklerde ve sulu arazilerde yetişebilir, fakat doğal verimli ve güneşli arazilerde en iyi yetişmektedir.

Verimli toprakta Aronia, dokuz sene içinde yüzde doksanının 1 milimetreden ince olmak üzere 700 metreden uzun filizlerden oluşan kök sistemini elden edebilmekte. Kök, ağaç tacının alanında, 1,5 metreye kadarki derinlikte bulunmakta. Bunun sayesinde Aronia, büyük miktarda su ve yiyecek toplayabilmektedir. Yüksek verimler için ideal nem değeri, tarla kapasitesinin % 75’idir, yani toprağın bu kadar gözeneğinin suyla, geri kalanının da havayla dolu olması gerekmekte.

Ergunca tarafından yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

2 yorum

  1. aronia yavaş uzamaz bakımsızlıktan büyümemiştir.ortalama yüksekliği 2 m dir 3 .yıl bu boya ulaşır.yazının hepsinide okumadım.türkiyede bu fidanı dağıtan benim..orman bakanımız almanya da okumuştur alman hocası bu meyveyi üretmesini istemi,ştir…bizim fidanlarımızıda orman bakanlığı fidanlıklarında ücreti mukabilinde yetiştirilmiştir. aronia suyu verilecek ot u alınacak her yerde büyür..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir