Yüz Yıldır Çözülemeyen Problem

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 23 Mart 2021 Kerim Usta

Yüz Yıldır Çözülemeyen Problem

O gün girdiğim sınıfta dersimi yaptıktan sonra öğrencilerime dedim ki: “Çocuklar biliyorsunuz ev ödevi vermeyi sevmem. Fakat bugün sizlere yüz elli yıldır hiç kimsenin çözemediği bir soruyu ödev olarak vereceğim, hafta sonu uğraşır çözmeye çalışırsınız ” dedim ve soruyu tahtaya yazdım. Zil çaldı ve hep beraber sınıfı terkettik.

Pazartesi günü aynı sınıfa dersim vardı. Sınıfa girdim ve “Günaydın çocuklar” deyip hal hatır sorduktan sonra “Ne yaptınız ,yüz elli yıldır kimsenin çözemediği soruyu tabiki sizlerde çözemediniz değilmi?” deyince sınıfın hepsi birden “EVET” hocam çözemedik diye haykırdılar.

Tam konuşacaktım ki,orta sıralarda oturan ve çok hanımefendi olan bir kız öğrencim ayağa kalkarak “HAYIR” hocam ben çözdüm dedi. Gel tahtaya çözde görelim dedim. Zaten soru sınıfta herkesin çözebileceği kolaylıkta bir soruydu ,fakat yüz elli yıldır kimsenin çözemediği dediğim için hiç bir öğrenci hafta sonu açıp soruya bakmamışlardı. Nitekim kız çocuğu tahtada yaptığı dört işlemle soruyu cevaplandırıp yerine oturdu.

Çocuklara dedim ki:”Çocuklar ,sorduğum sorunun hepinizin çözebileceği bir soru olduğunu gördünüz. Fakat ben sizlere I50 yıldır çözülemeyen bir soru deyip beyinlerinize”Algı operasyonu” yaptım. Sizlerde bu sözüme kanıp”150 yıldır kimsenin çözemediği proplemi benmi çözeceğim” deyip açıp bakmadınız bile dedikten sonra onlara şu mesajı verdim:

İşte çocuklar, hayatın her devresinde karşılaşabileceğiniz “Algı operasyonlarından, ön yargılardan ve sabit fikirlerden kendimizi korumak, araştırmak, soruşturmak ve aklımızı doğru kullanmak ,hiç kimsenin tesiri altına girmeden çalışmak ve başarmak zorundayız”

Ulvi Emre Eğitimci-Yazar

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir