Yaşar Erkan Hakkında Bilgiler

Yaşar Erkan Kimdir?

Milli Güreşçi Yaşar Erkan; Erzincan’ın Refahiye İlçesine bağlı İspidi köyünde,1912 tarihinde  dünyaya gelir. Yaşar Erkan’ın babası da  köylerinde meşhur güreşçi Ali pehlivandır. 1916 yılında İstanbul’a taşınmalarıyla Kumkapı Güreş Kulübüne girerek güreşe başladı.

1933 yılında Türk Milli Güreş takımına seçilerek o tarihte Balkan Şampiyonluğunu kazandı. Bu şampiyonluğu 1934 ve 1935 yıllarında da devam ettiren güreşçimiz ; 1936 yılında Berlin’de grekoromen stilde 61 kilo Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı Böylece Milli Güreşçi Yaşar Erkan, Türkiye Cumhuriyeti’nin olimpiyatlarda aldığı ilk altın madalyayı kazanan sporcu olarak Türkiye spor tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Asıl soyadları Naçar olmasına rağmen olimpiyat şampiyonu olduktan sonra Atatürk tarafından Erkan olarak değiştirilmiştir.

Mesleği terzilik olan güreşçimiz, Türk Milli Güreş Takımında antrenör olarak ta görev yapmıştır.18 Mayıs 1986 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Yaşar Erkan, 1936 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra “Şampiyonluk kürsüsünde şanlı bayrağımız şeref direğine çekilirken kendimi tutamadım, gözlerimden yaşlar sel gibi aktı. Yüz yirmi bin kişinin ve Hitler’in önünde bayrağımızı şeref direğine çektirmek ve ayakta güzel marşımızı dinletmek zevklerin en güzeli ve en büyüğüdür” diyerek duygularını ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk; kendisine bir telgraf yazarak gönderir. Telgrafta : “Kendin küçüksün; ama memleket için önemli bir iş yaptın. Artık adın Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!” yazmaktadır.

“Yaşar Erkan Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın