Windows 10 USB Bellek ile Kurulum

Windows 10 İçin USB Bellek ile Kurulum Nasıl Yapılır?

Windows 10 USB Bellek ile Kurulum

Eski Windows’larda işletim sistemi hata yaptığında açılış için  boot edilmiş açılış Disket, Cd veya Dvd kullanarak işletim sistemimizi  kurardık… Windows 10 ilk zamanlarda bu sistemi uygulamaya almasa da yoğun istek üzerine İSO dosyası oluşturma programını kendi sitesinde kullanıcılarına sundu. Windows bu uygulamayla direk USB Belleğe kurulumu yapabildiğinden bu işlemi seçenlerin makalenin diğer kısımlarını okumalarına gerek yoktur.

Benim gibi İSO dosyası oluşturarak USB veya DVD  ile kullanmak isteyenler okumaya devam edebilirler. Windows 10 ile İSO dosyasını hazır hale getirmek için en az 4 Gb’lık bir alana ihtiyacımız olduğunu da belirteyim.

Bütün bu ön hatırlatmalar sonunda bu işlemi nasıl yaptığımı sırasıyla sizlere sunacağım.

 • Öncelikle Windows 10 İSO dosyası kurulum programı olan MediaCreationtool’u aşağıdaki linke tıklayarak indiriyoruz.(17,5 Mb)

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

 • İndirme işleminden sonra programı çalıştırınız. Program çalışırken sıkılırsanız başka işlerinizle de ilgilenebilirsiniz.
 • Uygulanabilir bildirimler ve lisans koşullarını kabul ediniz.
 • Karşınıza  yükseltme veya  başka bir bilgisayar için kurulum yapmak seçenekleri çıkacak…Ben yükseltme yapmayacağım için kurulumu seçtim.
 • İleri seçeneği sonunda program dil, sürüm ve mimari yapıyı  (32,64 veya her ikisini seçebilirsiniz.)bilgisayarınıza göre otomatik olarak algılar. Fakat bu seçeneklerden herhangi birini değiştirmek isterseniz en aşağıda olan “Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan) kısmından kutucuktaki işareti kaldırmanız gerekir.
 • İleri seçeneğinden sonra program size İSO dosyasını nereye kaydetmek istediğini soracaktır.Kaydetmek istediğiniz yeri gösterin.
 • Bu kadar…Artık Windows 10 İSO dosyanız hazırlanmaktadır. Hazır hale gelince isterseniz direk DVD’ye kaydetme seçeneği çıkacaktır.
 • Ben DVD ye kaydetmeyeceğim için son seçeneğini seçerek işlemi sonlandırdım.

İSO dosyamız artık elimizde hazır olarak bekliyor. Şimdi sıra bir program yardımıyla bu dosyayı ister USB bellek veya  DVD ye  boot etmeye geldi. Ben USB belleğe boot edeceğim .

 • Öncelikle Rufus  adlı bu iş için yapılmış çok güzel bir program var. İndirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.(916 Kb)

https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.11.exe

 • Programı çalıştırdığınızda Türkçe seçeneğiyle sizi karşılayacaktır. Boot işlemi sırasında zaten biçimlendirmeyi yapacaktır ama hızlı biçimlendirmeyi seçerseniz daha kolay olacaktır.En aşağıdaki anlatım resminde hızlı biçimlendirmeyi seçmemişim :) Siz seçebilirsiniz.
 • Şimdi sıra indirdiğimiz İSO dosyasını BOOT etmeye geldi.
 • Tüm seçenek işaretlerini kaldırarak “Açılış Diski Oluşturma Yöntemi” seçeneğini seçiniz. Yan tarafta Fredoos penceresine tıkladığımızda karşımıza İSO yansıması, DD yansıması gibi seçenekler çıkar. Tabi ki biz İSO yansımasını seçiyoruz. Sağ tarafta ki Cd işaretinden İSO dosyasının yerini göstereceğiz. Artık başlat dediğimizde önce USB bellek biçimlendirilerek  yükleme yapılacaktır. Bu işlem için kafası karışanlar için program penceresi ve yapılan işlemleri ok ile işaretleyerek resmini koyuyorum. Yararlı olması dileğiyle…

Windows 10 İçin USB Bellek ile Kurulum Nasıl Yapılır?

Kerim YARININELİ

Yorum yapın