Suni Deprem ve Nikola Tesla

Suni Deprem ve Nikola Tesla

Suni Deprem ve Nikola Tesla

Günümüzde deprem haritalarının yerleri sık sık değişmektedir. Hiç deprem riski bulunmayan yerlerin belli bir zaman sonra tehlikeli deprem bölgesi haritalarında yer aldığını görmekteyiz. Peki bu depremler gerçekten doğa olayımıdır? Her şeye burnumuzu soktuğumuz gibi depremlerde  de çeşitler oyunlar oynanabilir mi?

Her zaman böyle bir konu aklıma geldiğinde bu işlerin piri olan Nikola Tesla’yı araştırmakla işe başlarım. O kadar derin konularda araştırma ve buluşları var ki atlamadan geçemiyorum. Kendi buluşları da çoktur ama bu dahi daha önceden denemeler yapılmış ama başarılı olunmayan deneyleri başarılı hale getiren bir bilim adamıdır. Nitekim bu konu da böyle başlamış…

Bu Suni Deprem Makinası masum bir amaç gibi düşünülerek  faydalı bir makine olarak tasarlanmıştır. J.O’Neill adlı bilim adamı tarafından ortaya atılan fikirle küçük ölçekli depremler meydana getirilerek tehlikeli fay hatlarını harekete geçirilmesi planlanmıştır. Böylece fay hattının enerjisi emilmesi sonucu büyük depremler yaşanmasının önüne geçilecekti. Fakat J.O’Neill’in bu fikrini hayata geçiremeden ölmüştür
Bu fikir her ne kadar masumane gözükse de çok tehlikeli bir senaryo olarak kullanılabilirdi. Nitekim Nikola Tesla’nın bir çok buluşu askeri amaçla zamanımıza kadar kullanılmıştır. Osilatör adı verilen bu makineyi asla silah olarak düşünmediğini varsayıyorum ama bu buluşun askeri güçleri ne kadar heyecanlandırdığını hayal bile edemiyorum. Düşünsenize düşman bölgesine yapacağınız suni depremle suya sabuna dokunmadan milyonlarca kişiyi öldürebilirsiniz. Zamanımıza kadar bu makine ilerledi mi, geriledi mi bilmiyorum ama Nikola Tesla tarafından başarılı deneyler yapılmıştır. Nitekim bu makinenin test sonrasında aşağıdaki sözü söylemiştir.

Birkaç saniyede binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim binayı ve sokağı yıkabilirdi. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsünü 1 saatten kısa bir süre içinde East Rivera nehrine  indirebilirdim.

Bu makine elektronik ve mekanik bir sistemle çalışmaktadır. Makinada ki bakır sargılara verilen elektrikle meydana gelen titreşimlerle fay hattının enerjisini boşaltmayı başardığı bilinmektedir.

Kerimusta.com/ Kerim Yarınıneli

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et