Okumak, Çalışmak ve Başarı

Yüz Yıldır Çözülemeyen Problem

Okumak, Çalışmak ve Başarı

Öğrenmenin, bilgi edinmenin ve bunları hayatta kullanmanın en ucuz ve en kolay yolu okumaktır.

Bu yüzden okumaya ve öğrenmeye ayrılan zaman, daima kendisini öder. Ancak acele etmemek, sabırlı olmak, her zaman, her halde okumaya ve araştırmaya zaman ayırmak ve gayret göstermek lazımdır.

Bilginin gereksiz olduğunu düşünen insanlarla büyük işler başarılamaz. İnsan, başarısının her noktasında daha çok bilgiye ihtiyaç duyar.

Bazı insanlar, pratikte elde ettikleri tecrübe ve bilgilerin işe yaradığını görünce yeterli olduğunu zannedip okumayı ve araştırmayı bırakırlar. Böylelerinin içinden büyük adamlar çıktığı görülmemiştir. Bu tür insanlar daima başkalarının peşinden yürürler ve bunun farkına bile varmazlar.

Plansız, programsız, neşesiz, isteksiz ve sinirli çalışmaktan daha zararlı bir şey yoktur.

Dünya yeni fikirlerle doludur. Bu fikirleri öğrenmenin en kolay yolu okumaktır. Hiç kimse dünya ile arasına duvar çekemez.

İnsan beyninde milyarlarca hücre vardır. Bunların pek az kısmını kullanabilmekteyiz. Beyin hücrelerimizden daha fazla istifade edebilmek için daha çok okumaya, daha çok öğrenmeye ve daha çok çalışmaya mecburuz.

Uygulama imkânı bulunmayan fikirler ve planlar, yenmeyen yemeklere benzerler, hiçbir faydaları yoktur.

İnsanın, kendisini yeniden inşa etmesi, baştan düzenlemesi ve düzeltmesi mümkündür. Sır kendisinde saklıdır. Herkesin en kıymetli hazinesi kendi içinde gizlidir. Bu hazineyi keşfedip çıkartması ancak kendi gayretine ve iradesine bağlıdır.

Ulvi Emre
Eğitimci-Yazar

Benzer Konular:
Berat Senin Neyine, Kadir Senin Neyine?

Berat Senin Neyine, Kadir Senin Neyine? Kurulu düzene bakıp ibret alamıyorsan, Yaratılmışa gönül gözü ile bakamıyorsan, Yetime, yoksula yardım edemiyorsan, Devamını Oku

Zamana Sitem -Ulvi Emre

Zamana Sitem Zaman demişler adına, Doyurmadın insanları Dünyanın tadına. Dur desem durmuyorsun, Gittikçe hızlanıyorsun, Hem başımı döndürüyor, Hem canımı sızlatıyorsun. Devamını Oku

Ömür Dedikleri Şey-Ulvi Emre

Ömür dedikleri şey ! Dün, bugün, yarın, Bir film oynuyor, Sanki arkası yarın. Geçmiş ve gelecek arasından, Neler gelip, neler Devamını Oku

Gel Gidelim Yunus’a Gönül- Ulvi Emre

Petek'siz balmı olur? Gonca'sız gülmü olur? Aşk'sız gönülmü olur? Gel gidelim Yunus'a gönül. Dergahında aşık olunur, Aşk Od'unda yanan olur, Devamını Oku

Güncelleme tarihi: 17 Aralık 2021

Avatar for Kerim Usta
Kerim Usta Son Yazıları (Hepsini Gör)

Yorum yapın