Okumak, Çalışmak ve Başarı

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 11 Ekim 2020 Kerim Usta

Yüz Yıldır Çözülemeyen Problem

Öğrenmenin, bilgi edinmenin ve bunları hayatta kullanmanın en ucuz ve en kolay yolu okumaktır.

Bu yüzden okumaya ve öğrenmeye ayrılan zaman, daima kendisini öder. Ancak acele etmemek, sabırlı olmak, her zaman, her halde okumaya ve araştırmaya zaman ayırmak ve gayret göstermek lazımdır.

Bilginin gereksiz olduğunu düşünen insanlarla büyük işler başarılamaz. İnsan, başarısının her noktasında daha çok bilgiye ihtiyaç duyar.

Bazı insanlar, pratikte elde ettikleri tecrübe ve bilgilerin işe yaradığını görünce yeterli olduğunu zannedip okumayı ve araştırmayı bırakırlar. Böylelerinin içinden büyük adamlar çıktığı görülmemiştir. Bu tür insanlar daima başkalarının peşinden yürürler ve bunun farkına bile varmazlar.

Plansız, programsız, neşesiz, isteksiz ve sinirli çalışmaktan daha zararlı bir şey yoktur.

Dünya yeni fikirlerle doludur. Bu fikirleri öğrenmenin en kolay yolu okumaktır. Hiç kimse dünya ile arasına duvar çekemez.

İnsan beyninde milyarlarca hücre vardır. Bunların pek az kısmını kullanabilmekteyiz. Beyin hücrelerimizden daha fazla istifade edebilmek için daha çok okumaya, daha çok öğrenmeye ve daha çok çalışmaya mecburuz.

Uygulama imkânı bulunmayan fikirler ve planlar, yenmeyen yemeklere benzerler, hiçbir faydaları yoktur.

İnsanın, kendisini yeniden inşa etmesi, baştan düzenlemesi ve düzeltmesi mümkündür. Sır kendisinde saklıdır. Herkesin en kıymetli hazinesi kendi içinde gizlidir. Bu hazineyi keşfedip çıkartması ancak kendi gayretine ve iradesine bağlıdır.

Ulvi Emre
Eğitimci-Yazar

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir