Mobil Sayfada Yatay Kaydırma Hatası Çözümü

Mobil Sayfada Yatay Kaydırma Hatası Çözümü

Mobil Sayfada Yatay Kaydırma Hatası

WordPress Mobil sayfalarda aşağı-yukarı kaydırma gayet kullanışlı olurken, aynı zamanda yatay kaydırma sitede kargaşaya sebep oluyor. Sitede gereksiz yere küçük kıpırdamalar mobil uyumluluk site kontrollerinde karşınıza hata olarak çıkar. Örneğin Yandex bunu “Doesn’t have horizontal scrolling” hata olarak belirtir.

Bu hatayı mobil uyumluluk testlerinde görmek istemiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapınız. Her zaman olduğu gibi sitede yapacağınız kod değişiklikleri öncesinde güvenlik amacıyla Data Base yedeğinizi almayı ihmal etmeyiniz.

  • Tema seçeneklerinizden Özelleştir seçeneğini açınız. Karşınıza tema değişiklikleri yapabileceğiniz ayarlar gelecektir.
  • Temanızda Ek CSS seçeneğini tıklayınız. Bu kısım boş veya başka CSS’leriniz olabilir. Aşağıda vereceğim kodu Ek CSS sayfanıza yapıştırınız.

/*yatay kaydırma gizle*/
html, body {
overflow-x: hidden;
}
body {
width:100%;
}

  • İşlemi Yayımla diyerek temanıza kaydeniz. Artık mobil sayfanızda sağa sola oynamanın kalktığını göreceksiniz. Bu işlem sonunda mobil uyumluk testini tekrarlayınız.  Sorunun giderildiğini göreceksiniz.

Eğer temanızda Ek CSS seçeneği yoksa,  özel CSS ekleme eklentilerinden birisini kurunuz.

Örnek olarak;
Simple Custom CSS eklentisini verebilirim. Böylece tema değiştirseniz bile eklenti CSS çalışmasını sürdürecektir.

Kerim Usta
Kerim Yarınıneli

Yorum yapın