Mersin-Mut ilçesi’nin Adı Nerden Gelmiştir?

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 15 Mayıs 2021 Kerim Usta

Mersin-Mut ilçesi'nin Adı Nerden Gelmiştir?

Mersin’in Mut ilçesinin adının nerden geldiği hakkında epeyden beri bir araştırma yapmak istemişimdir. Ne kadar Mersin’in bir ilçesi olsa da Mut halkı Ticaret ve iş göçü için, yakın olması sebebiyle çoğunlukla Karaman’ı tercih etmektedirler. Bu da ayrı bir konudur.
Gelelim Mut adının nereden geldiğine…Çok eski kaynaklara ve hikayelere göre Hititler zamanında kurulan Mut’un eski ismi Etiler zamanında ” Yenika” adıyla anılmıştır. Sonrasında Frikler ve asurlar tarafından yönetilen Mut önce persler’in eline geçmiş daha sonra Selefkoslar tarafından yönetilmiştir.İşte Selefkoslar’ın Kralının adı Muts olduğu için sonraları Mut olarak anıla gelmiştir. Romalılar ise Claudiopolis adını vermişlerdir. Buna göre Mut adı Muts kralının adı olarak görülmektedir.

Bu hikaye ve kaynakların dışında Türklerin en büyük kaynağı olan Evliya Çelebi ise Mut adını daha değişik bir şekilde açıklamıştır.
Karamanoğlu Yakup Bey bu kaleyi frenkten almak için çok büyük bir güçle kaleye saldırıya geçmiş ama başarısız olamayınca bütün askerleri öldürülmüştür.Bu nedenle buraya Ölüm evi anlamına gelen Dar-ül-mevt adı verilmiştir. Daha sonralarında ise Mevt kelimesi Mut haline dönüşmüş…
Bundan sonrasını ise anlatalım ki merakta kalmayalım. Karamanoğlu Mehmet Şah öç almak için kaleyi fethetmiş ve 70 000 askeri öldürerek Mut’u ele geçirmiş…

Daha fazlasını yazacak olursak Mut adından çok Mut tarihi olacağı için araştırmayı burada bitiriyorum. Mut’un genel bir resmini çekerek yayımlasam iyi olurdu ama güzel bir resmini çekinceye kadar Belediye’nin yayımladığı resmi kullanacağım.

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir