Litla Dimun Adası Hakkında Bilgi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 20 Mart 2021 Kerim Usta

Litla Dimun Adası Hakkında Bilgi

Lítla Dímun Danimarka’ya bağlı, Faroe Adaları’nda, Suðuroy ve Stóra Dímun adaları arasında küçük bir adadır.Bu alanda en az 100 hektar (250 dönüm) olmak üzere 18 adanın en küçüğü ve ıssız olanlardan bir tanesidir. Adanın yüz ölçümü 0.82 km2 olup en yüksek noktası 414 metredir. Ada, Hvalba ve Sandvik köylerinden görülebilmektedir.

Ada’da sadece Faroe koyunları ve deniz kuşları yaşamaktadır. Adanın güney  uçurum, geri kalanı ise 414 metreye (1.358 ft) ulaşan Slættirnir dağına yükseliyor. Araziye çıkmak zordur ve sadece mükemmel havalarda çıkılabilir. Kayalıklara koyun sahipleri tarafından yerleştirilen halatlar yardımıyla tırmanılabilmektedir. Adanın modern Faroes koyunları her sonbaharda sahipleri tarafından toplanıyor.

Ada, deniz kuşları için üreme alanı olarak önemlidir ve BirdLife International tarafından Önemli Kuş Alanı olarak tespit edilmiştir. Ada , özellikle Avrupa fırtına kuşları (5000 çift) ve Atlantik martıları (10.000 çift) için deniz kuşları için bir üreme alanı olması nedeniyle BirdLife International tarafından Önemli Kuş Alanı olarak tanımlanmıştır

Adada insanlar asla yaşamamıştır, ancak 13. yüzyılda Færeyinga Saga ( Faroese Saga) adlı eserinde bahsedildiği gibi koyunlar eski zamanlardan beri orada tutulmuştur. Ada eskiden Danimarka Kralı’nın mülküydü , ancak adaya yerleşmenin imkansız olması ve çok dik olması nedeniyle satmaya karar verildi. O zamana kadar çoğunlukla adayı kullanan ve kiralayan Hvalba’lı halktır . Açık artırma 24 Temmuz 1852’de Hvalba’da yapıldı ve son teklif 4.820 Rigsdaler veya 9.640 Dkk idi . Ada, daha sonra Hvalba ve Sandvík’ten, 40kişiye kiralandı. Kiracıların her birine 10 Dkk’a karşı Copyhold mirası olarak verildi . Bu para 1911 yılında 1.000 Dkk ile serbest bırakıldı ve bu nedenle Lítla Dímun, Faroes’daki tek özel ada haline geldi.

Kaynak:
* Wikipedia.org/wiki/Lítla_Dímun
Resim Kaynak:
* Heima.olivant.fo

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir