Kütahya Ulu Cami Hakkında Bilgiler

Kütahya Ulu Cami

Yolunuz düşer de Kütahya’ya uğrayacak olursanız şehrin tek padişah camisi olup muhteşem güzelliğe sahip olan Ulu Cami’yi görmeden gitmeyin derim. Bu cami Sultan Bayezid Yıldırım Han Cami’i Şerifi olarak kayıtlarda görünse de Ulu Cami olarak anılmaktadır.

Sultan Beyazıt Han’ın şehzadeliği sırasında Kütahya Valiliği görevinde bulunmaktaydı. Genç şehzade evlilik için Germiyan Bey’i Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun ile evlilik hazırlığına başlar. Cami bu evlilik döneminde(1381-1389) yapılmaya başlanır. Fakat padişahlığı sırasında sürekli savaşması, Ankara Savaşında esir düşmesi ve ölümü sebepiyle camiyi bitirmek ne yazık ki Sultan Beyazıt’a nasip olmamıştır.

1410 yılında yerine geçen Musa Çelebi tarafından tamamlanarak ibadete açılmıştır.1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilen emirle Mimar Sinan camide yıkılan ve yıpranan yerleri tamir ettirmiştir. Kütahya valisi iken Padişah olan II.Selim ise bu camide ilk padişahlığını ilan etmiştir. Son olarak 1893′ de II. Abdülhamit Han zamanında cami kubbeli olarak yapılmıştır.

Dikdörtgen planlı yapıda kesme taş kullanılmıştır. Kuzeyinde beş bölümlü son cemaat yeri bulunmaktadır. Mihrap dışa doğru çıkıntılıdır. Kubbeler, pandantifler, kasnaklar ve kasnak pencereleri kalem işleri ile bezenmiştir.

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami

“Kütahya Ulu Cami Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın