Karaman’da Organ Bağışı ve Nakli Konferansı

Karaman'da Organ Bağışı ve Nakli Konferansı Düzenlendi.

Karaman’da 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla, Karaman Belediyesi, Karaman Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Organ Bağışı ve Nakli” konulu konferans düzenlendi.

Lütfi Elvan Kongre Merkezi’nde konferansın açılışında konuşan Karaman Belediye Başkan Vekili Sayın Ercan Çalışkan “1979-89 yıllarında kalp krizi geçirdiğini, sonrasında 1993 yılında yapılan ameliyatla 6 damarının değiştiğini söyledi. 14 yıl sonra kalp yetmezliği sonrasında bağışlanan kalp nakli ile hayata nasıl tutunduğunu anlattı.

Karaman'da Organ Bağışı ve Nakli Konferansı Düzenlendi.

Sonrasında Karaman İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun, Türkiye’de organ nakli çalışmalarının 60’lı yılların sonu ile 70’li yılların başlarına dayandığını söyledi. 1979 yılında 2238 sayılı organ ve doku alınması, saklanması ve aşılanması nakli hakkındaki kanunun yürürlüğe girdiğini söyledi. Ülkemizde organ nakli çalışmalarının verimliliğini artırmak amacıyla 2 binli yılların başlarında ulusal organ ve doku nakli koordinasyonu sistemi kurulduğunu anlattı.

Karaman'da Organ Bağışı ve Nakli Konferansı Düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Kalp Damar Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Beyazıd ise organ naklinin dünyada nasıl geliştiğini ve ne gibi çalışmaların yapıldığını projeksiyon eşliğinde anlattı. Türkiye’de ilk organ naklinin yapılmasını ve yaptığı ilk kalp naklini anlattı. Organ bağışının yetersiz olduğunu, bunu artırmak için beyin ölümü kavramını anlatmamız gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Ömer Beyazıd, Bunları yaparken dini, ahlaki, sosyal ve etik faktörleri gözden geçirmek gerekiyor diye konuştu. Konferans diğer katılımcıların katkılarıyla devam etti. Konferans esnasında bir kısım vatandaşın gönüllü organ bağış yapıldığı görüldü.

Karaman'da Organ Bağışı ve Nakli Konferansı Düzenlendi.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et