İstenmeyen Arama ve Mesajları Engelleyin

İstenmeyen Arama ve Mesajları Engelleyin

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan siteye e-devlet ile giriş yaparak istemediğiniz kuruluşlardan telefon görüşmesi, mesaj ve e-posta iletilerini engelleyebilirsiniz. Site adı (İYS) İleti Yönetim Sistemi’nin kısaltılmış halidir.

Şimdilik giriş yaptığınızda belli kurumları göreceksiniz. Fakat bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Mevzuat gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı iletişim adresine (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) sahip olan işletmelerin bu izinleri İYS’ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021’dir. Bu tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021’den itibaren İYS ekranlarında görebilirsiniz.

Şimdi nasıl sisteme giriş yapacağımızı resim destekli olarak anlatacağım. Öncelikle İYS sistemine aşağıdaki linkten giriş yapınız.

İYS Vatandaş sistemi Giriş

Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Ekranda göreceğiniz gibi e-devlet üzerinden giriş düğmesi mevcuttur. Düğmeye tıklayarak giriş yapınız.

İstenmeyen Arama ve Mesajları Kolayca Engelleyin.

İstenmeyen Arama ve Mesajları Kolayca Engelleyin.

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşmış olacaksınız. Bu kısım sizin telefon numaranızı girip doğrulama yapacağınız sayfadır. Telefon numaranızı girdikten sonra Doğrulama Kodu Gönder düğmesine tıkladığınızda size bir doğrulama mesajı gelecektir.

İstenmeyen Arama ve Mesajları Kolayca Engelleyin.

Sözleşme onayı şimdi mi sonra mı hatırlayamadım ama ne zaman gelirse onay veriniz. Artık sisteme dahil oldunuz. Şimdi sıra İzinleri Yönet sayfasından  markaya göre izinleri onayalama veya Ret etmeye geldi.

İstenmeyen Arama ve Mesajları Kolayca Engelleyin.

Seçeceğiniz markalarda Onay’ı yeşil, Ret ise kırmızı düğme ile görülmektedir. Yapacağınız işlem soldaki harf sırasına göre veya aşağı doğru inerek markaya seçiniz. Böylelikle aşağıda göreceğiniz gibi marka yönetimi karşınıza çıkacaktır. İstediğiniz gibi mesajlarına onay veya ret verebilirsiniz.

İstenmeyen Arama ve Mesajları Kolayca Engelleyin.

İlk başta da belirttiğim gibi karşınıza çok az kurumsal firma çıkması sizi yanıltmasın. Mayıs ayından sonra bu kurumlar mecburen çoğalacaktır. Tabi ki illegal şekilde faaliyet gösteren firmalar bu işe devam edecektir. Bizim işimiz kanunlara uyanlarla…

Son olarak isterseniz sisteme e-posta adresini tanımlarsanız aynı engellemeleri e-posta hesabınız içinde kullanabilirsiniz.

Hayırlısı olsun diyelim.

Kerim Yarınıneli / Kerimusta.com

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin