İlk Güzellik Kraliçesi Keriman Halis Ece

İlk Güzellik Kraliçesi Keriman Halis Ece

Keriman Halis Ece Türk güzellik kraliçesi. Babası devlet memuru Tevfik Halis’tir. Keriman Halis ECE, 1913 yılında İstanbul’da doğmuştur. 31 Temmuz 1932 yılında Belçika’nın Spa şehrinde yapılan Dünya Güzellik yarışmasında “Dünya Güzeli” seçilmiştir.

Atatürk yarışmadan sonra Kraliçe anlamında kullanılan “ECE” soyadı vermiştir. Önce evde öğrenim gördü, daha sonra Feyziye Mektebine girdi. Ancak Akşam Kız Sanat Okulundan ileri gidemedi. 1932’de Cumhuriyet Gazetesi tarafından tertiplenen güzellik yarışmasında Türkiye güzeli seçildi. Babası Tevfik Halis’e; “Keriman’ı güzellik yarışmasına sokacağız.” dediklerinde; “Bu kara kızı mı?” diye alay etmişti.

Aynı yıl Belçika’nın Spa şehrinde yapılan dünya güzellik yarışmasında 28 ülkenin temsilcileri arasından dünya güzeli ilan edildi. Kendisine Ece soyadı Atatürk tarafından verildi. Her ne kadar seçilmesinde bir çok iddialar varsa da bu iddiaların tarihçiler tarafından doğrusunun ortaya çıkarılması gerektiğine olan inancımızla bu iddiaları asla yayımlamıyorum.

İstanbul’da 28 Ocak 2012 yılında 98 yaşında hayatını kaybetti. Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yorum yapın