Fuşya Nedir ? Fuşya Hakkında Bilgi

Fuşya Nedir ?

Fuşya, Alman bir botanist olan Leonard Fuchs’ın anısına, hem bir tür çiçeğe hem de o çiçeğin rengine verilen isimdir. Fuşya kelimesi ilk kez 1789 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Küpe çiçeği de denilen bu kırmızımsı mor renge sahip çiçek, fuşya renginin çıkış yeridir.

Güzel görüntüsü ve canlı duruşuyla oldukça popüler bir bitkidir. İlk kez fuşya çiçeğinde görülen renk, daha sonra kıyafetler, mobilyalar, ev dekorasyonu da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede kullanıma girmiştir.


Fuşya Nedir ?

Fuşya rengi, tam yoğunluktaki mavi ve kırmızı renklerinin eşit miktarda karışımıyla ortaya çıkar. Fuşya renginin, açık fuşyadan fandango rengine kadar kendi içerisinde oldukça geniş bir skalası bulunmaktadır.

Renklerin anlamına bakıldığında, fuşya rengi en yüksek mertebede evrensel sevgiyi sembolize eder. Şefkat, iyilik ve dayanışma gibi insani duyguları yoğunlaştırdığı, kullanan kişiyi cesaretlendirdiği söylenir. Mutsuzluk, endişe veya kızgınlık anlarında fuşya, mod yükselten ve sakinleştiren bir renktir. Bu renk, neşe, mutluluk ve kişinin sahip oldukları ile tatmin olma hissini yoğunlaştırır.

Canlı ve ilham veren fuşya rengi, şok edici ve olağan dışı etkisi bir yana, çoğu zaman yaratıcı bir renk olarak karşımıza çıkar. Çok fazla fuşya rengi bazı insanlarda ters etki yapabilir. Dikkat çekici ve dominant etkisi içe dönük insanlara depresif etki edebilir. Renk fazla kullanıldığı zaman çok uyarıcı olup, gözü yorma ihtimalini de bulundurmaktadır. Böyle zamanlarda fuşyanın yanına biraz yeşil renk katıp renkleri nötrleyebilirsiniz.

Kaynaklar

  • En.oxforddictionaries. com
  • Empower-yourself-with-color-psychology.com

Yorum yapın