Facebook Virüsleri ve Kurtulmanın Yolları

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 28 Temmuz 2020 Kerim Usta

Facebook Virüsleri ve Kurtulmanın YollarıFacebook sayfanızda sizin haberiniz olmadan sizin adınıza paylaşımlar yapılıyorsa virüs bilgisayarınızda da bulunuyor demektir.Öncelikle facebook üzerinde bulunan bilmediğiniz uygulamalar var ise siliniz.Facebook için sadece telefonla giriş yapanlar ise özellikle facebook uygulamalarına bakmaları gerekir.Çünkü virüsler telefon veya tablette bulunmazlar.Bazı virüsler sadece uygulamalarla çalışırlar ama genel olarak bilgisayarınıza bulaşırlar. iyi bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratınız.Ayrıca malware programları ile taramayı ihmal etmeyiniz.Ben çoğunlukla bilgisayarıma format atmam ama eğer kurtulamıyorsanız format atınız veya bilmiyorsanız bir bilene format attırınız.Çünkü bu virüsler trojan diye tabir edilen virüslerdir.Hiç de masumane işler yapmayıp paylaşımlar yaparken tüm şifreleriniz de ele geçirebilir.

Gelelim korunma yollarına…

* Her zaman ilk yapacağınız şifrenizi değiştirme işlemidir.
* Arkadaşlarınız veya sizin ilgilendiğiniz bir paylaşıma tıkladığınızda bu link sizin haberiniz olmadan gizlice başka bir siteye yönlendirir.Çoğunlukla video görünümlü fakat çalıştırılabilir bir programın çalışmasına izin verirsiniz.Bunu size yaptırabilmek adına aşağıdaki gibi örnek paylaşımlar yaparlar.
* Duvarıma bakarmısın virüsü nasıl temizlenir?
* izleyin günlerdir ugraş veriyorum
* Şu rezilliğe bakın facebook mesaj virüsü nasıl temizlenir?
* Yetenek sizsiniz’e katılın yukarıda verilen örnekler gibi masumane tuzaklara kanıp linklere ve video şeklindeki programlara tıklamayınız.
* Yukardaki sisteme benzer şekilde yine link olarak verilir.Arkadaşından gelen bu linke tıklayan kişinin bilgisayrına gizli olarak program iner.Program yine gizli olarak kendini kuracağı için artık kurbanın bilgisayarı sayesinde otomatik paylaşımlarda bulunur.
* Bir diğer bulaşma şekli de Google Chrome tarayıcıya bulaşma şeklinde  gerçekleşir.Bu nedenle eğer facebook giriş olarak Google Chrome tarayıcıyı kullanıyorsanız tarayıcıda ki eklentileri siliniz.Bunu el ile yapmanız gerekecek…Aşağıdaki yolu takip ediniz.
C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
Sonra da user data klasöründe ki default klasörünü üzerine sağ tıklayarak siliniz.
* Bir püf noktası vereyim.Eğer arkadaşlarınızdan biri vido yayınlar ve videoya tıklarsanız;eğer virüs ise izin ister…Video ise zaten açılır.Bunu unutmayınız.

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir