DSÖ, Hepatit C ‘de İlerleme Sağlandığını Duyurdu.

DSÖ, Hepatit C 'de İlerleme Sağlandığını Duyurdu.

Hepatit C ‘de İlerleme Sağlandı

Düşük ve orta gelirli pek çok ülkelerde, test ve tedaviye erişimin artması sayesinde hepatit C hastalığı azaltmıştır. Hepatit C teşhisi ve tedavisine erişimin hızlandırılmasına ilişkin Global ilerleme raporuna göre , Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)tarafından bugün yayınlanan verilerde; 2015 ve 2018 yılları arasında güvenli ve etkili doğrudan etkili retroviral ilaçlarla tedavi edilen kişilerin sayısında 20 kat artış sağlandığı belirtildi .

Fiyatlardaki düşüş bu başarının temelini oluşturuyor
Düşük ve orta gelirli ülkeler artık DSÖ’nün ön yeterliliğine sahip 12 haftalık tedavi için hasta başına 60 ABD doları kadar düşük bir fiyat elde etmeyi hedeflendi. DSÖ ön yeterliliğine sahip HCV hızlı tanı testlerinin tedarikçileri tarafından sunulan fiyatlar, test başına 1 ABD Doları ile 8 ABD Doları arasında değişiyordu.

2018’e kadar, 120’den fazla ülke, 2012’de 20 ülkeden ulusal bir viral hepatit stratejisi benimsedi. Bu, DSÖ’nün Viral Hepatit 2016-2021 hakkındaki ilk Küresel Sağlık Sektörü Stratejisinin benimsenmesinden bu yana hızlandı ve bazı ülkeler etkileyici bir ilerleme kaydetti. hükümet taahhüdünü artırmak, ulusal stratejik planlar hazırlamak, yönergeleri basitleştirmek ve daha ucuz, kalite garantili teşhis ve tedavi seçeneklerinin kullanılabilirliğini artırmak.

Devam eden COVID-19 pandemisinin zorluklarına rağmen, bugüne kadar elde edilen ilerleme etkileyici ama ancak kırılgandır. Hepatit C testi ve tedavisine erişim, viral hepatiti büyük bir halk sağlığı sorunu olarak ortadan kaldırmak olan küresel hedefine ulaşmak için yeterli kapsama düzeyine ulaşmamıştır. Küresel olarak, 2017 sonunda, kronik olarak HCV ile enfekte olmuş 71 (62-79) milyon kişiden yalnızca 5 milyonu – veya% 7’si – kümülatif olarak doğrudan etkili antivirallerle tedavi görmüştü.

DSÖ Genel Müdür Yardımcısı Dr Minghui Ren “Bulaşıcı ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Evrensel Sağlık Kapsamındadır. Hepatit C için yüksek etkili müdahalelere erişimi artırmaya yönelik küresel çabalar, evrensel sağlık sigortasına yönelik daha geniş çabaların bir parçası olarak önümüzdeki on yılda sürdürülmeli ve hızlandırılmalıdır.” dedi.

DSÖ’de İlaç ve Sağlık Ürünlerine Erişim Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, “Kalite güvenceli jenerik doğrudan etkili antiviral ve teşhis kaynakları sürekli olarak artıyor ve fiyatlar düşmeye devam ediyor” dedi. “Yine de birçok ülke bu düşük fiyatlara erişemiyor. Dünyanın dört bir yanından rehberlik ve paylaşım deneyimleriyle birlikte daha fazla pazar şeffaflığı, ülkelere ve topluluklara erişimi genişletmek ve devam eden engelleri ele almak için pratik örnekler veriyor. ”dedi

Son dönemdeki fiyat düşüşlerine rağmen, teşhisin bulunabilirliği ve satın alınabilirliği, düşük ve orta gelirli ülkelerde tedavi ölçeğinin artması için önemli bir engel olmaya devam etmektedir. Ülkelerin çok sayıda insanı tarayabilmesi, tedaviye ihtiyaç duyan hastaları belirleyebilmesi ve uygun bakımı sağlayabilmesi için basit, uygun fiyatlı ve kalite güvenceli hepatit C in vitro tanı araçlarına erişimi genişletmek hayati önem taşıyacaktır.

DSÖ Küresel HIV, Hepatit ve STI Programları Departmanı Direktörü Dr Meg Doherty, “Hepatit tanı testleri ve bakım noktasında veya yakınında kullanılabilen çoklu hastalık tanı analizörlerine evrensel erişimi hızlandırmak çok önemlidir” dedi. “İnsan Merkeziyetçiliği, görev paylaşımını, basitleştirmeleri ve tarama ve teşhis hizmetlerinin ülkelerdeki mevcut altyapıyla entegrasyonunu teşvik etmek için hükümetler, teknik ortaklar, sivil toplum ve dünya uzmanlarıyla çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak:

  • WHO (DSÖ)

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et