CHKDSK Komutları ve Parametreleri

CHKDSK Komutları ve Parametreleri

CHKDSK Komutları ve Parametreleri

CHKDSK Windows’taki Hatalar denetleme ve hataları giderme amaçlı yazılımdır. İşlemlerini harddisk üzerinde yapar. Böylece bilgisayara bağlı tüm diskler de denetleme veya onarım yapabilirsiniz.

Elle Çalıştırma:
İsteğimize göre (örnek: harddiskte işlem sırasında, donma, takılma falan olursa, silinemeyen dosyalar çoğalmışsa…) chkdsk manuel olarak yapabiliriz. Bir sorun olduğunda düzenleme için F8 ile dos komutlarından veya Başlat->çalıştır>cmd yazılarak açılan dos penceresine chkdsk/r *: yazarak enter yapınız..( * hardiskinizin harfi olacak…)

Ayrıca CHKDSK hangi disk üzerinde yapmak istiyorsak o diske sağ tıklayarak ->özellikler->araçlar->hata denetleme diyerek te çalıştırabiliriz.Otomatik Çalışma:
Çeşitli durumlarda CHKDSK otomatik olarak devreye girer. Bunları sıralayacak olursak:

  • Görev çubuğunda sağ tarafta CHKDSK işlemi başlatmamızı isteyen uyarı çıkarsa,
  • Elektrik kesintisi veya aniden düğmeden kapatma durumunda…

İkinci şıkta çoğunlukla Windows başlarken otomatik olarak CHKDSK başlar. Çoğu kullanıcı fazla beklemeyeyim diye CHKDSK yapmadan açılış yaptırır. Bu harddisk için geri dönülemeyen hatlara yol açabileceğinden başlangıçta CHKDSK çalışmak ister bırakın çalışsın…Böylece CHKDSK ile dosya sistemi hataları otomatik olarak düzeltmesini sağlar varsa bozuk bölümler düzeltilir.

Şimdi gelelim Parametrelerine…

  • chkdsk/f

Diskteki hataları bu komutla düzeltiriz. Fakat diskin kilitlenmesi gerekir. Çalışırken bunu yapamayacağı için sizden bilgisayar başladığında çalıştırılması için bilgi gelir. Sonrasında bilgisayarın ilk açıldığında denetlemeyi yaparak hataları otomatik olarak düzeltir.

  • chkdsk/v

Tarama anında her dizindeki dosyaların adını görüntüler.

  • chkdsk/r

Diskin kilitlenmesi gerekir. Diskteki Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Fakat diskin kilitlenmesi gerekir. Çalışırken bunu yapamayacağı için sizden bilgisayar başladığında çalıştırılması için bilgi gelir. Sonrasında bilgisayarın ilk açıldığında denetlemeyi yaparak hataları otomatik olarak düzeltir.

  • chkdsk/x

Birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.

  • chkdsk/i

Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.(NTFS)

  • chkdsk/c

Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.(NTFS)

  • chkdsk/l[:Boyut]

Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.(NTFS)

 

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et