Çeşmeli Kilise-Surp Asvadzadzin-Karaman

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 11 Mayıs 2021 Kerim Usta

Çeşmeli Kilise - Surp Asvadzadzin - Karaman

Çeşmeli kilise Karaman il merkezinde Tapucak Mahallesindedir. Kilise Surp Asvadzadzin olarak kayıtlarda geçmektedir.

17. ve 18. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Çeşmeli Kilise düzgün kesme taşlarla yapılmış bir Ermeni Kilisesi’dir. Tapucak mahallesi o dönemlerde Ermeni ve Rum’ların yaşadığı bir mahalledir. Kilisenin avlusunda bulunan ve üzerinde melekler ve kabartmalar olan çeşme nedeniyle Çeşmeli Kilise denilmiştir.

Bu kiliseye adını veren  çeşme şu anda Karaman Müzesinde sergilenmektedir.

Çeşmeli Kilise - Surp Asvadzadzin - Karaman

Kilise altı adet taş sütun üzerine uzunlamasına yapılmış ve  kubbe duvarlar üzerine bindirilmiştir. Üç adet sahanlığı olan kilisenin Güney ve Kuzeye açılan iki adet kapısı bulunmaktadır. Mihrabının sol tarafında vaftiz hücresi  günümüze kadar muhafaza edilmiştir.

Çeşmeli Kilise - Surp Asvadzadzin - Karaman

Çeşmeli Kilise ,Cumhuriyet döneminden 1980 yılına kadar cezaevi olarak kullanılmıştır.Bu nedenle dış mimarisini etkilemese de ufak tefek ilaveler yapılmıştır. Daha sonra Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafında 2007 yılında restore edilerek halka açılmıştır. Bina restorasyonu yapılırken dış kısmı pek sorun olduğunu sanmıyorum. Fakat iç kısmının cezaevi olması nedeniyle  sıvalarla kapatılmış olduğunu cezaevi boşaltıldıktan sonra görmüştüm. Uzman bir ekip ile  iç kısımlarının resterasyonunun güçlükle yapıldığı görülmektedir. Sıvaların kaldırılmasıyla süslemler ve dini resimler yıllar sonra  tekrar gün yüzüne çıkartılmıştır. Cezaevi olmasının bu zaman kadar ayakta kalmasına da yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu sıvalar sayesinde süslemeler ve dini resimler gizli kalmış ve Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çabalarıyla günümüze kadar gelebilmiştir. Yeterince Turist tarafından bilinmediği kanaatindeyim. İnşallah bizimde bu konuda bir katkımız olmuştur…

Kerim Yarınıneli

Çeşmeli Kilise - Surp Asvadzadzin - Karaman

Çeşmeli Kilise - Surp Asvadzadzin - Karaman

Yazar: Kerim Usta

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir