Anhinga (Yılanboyun) Hakkında Bilgi

Anhinga (Yılanboyun) Hakkında Bilgi
* Korunma durumu: Yakın tehdit altında

Amerika Yılan Kuşu (Anhinga anhinga)

Amerika yılan kuşu, 85 santim uzunluğunda olabilir. Ayakları perdelidir. Balıklarla ve başka su canlılarıyla beslenir.
Bu kuş su yüzeyinin yukarısındaki çalılarda ürer. Erkekleri parlak bir yeşilimsi siyah renktedir. Vücuduna yapışmış sert tüyleri vardır. Sırtının ve kanatlarının bir kısmında gümüşî gri işaretler göze çarpar. Kuyruğu kahverengi şeritli ve gri uçludur. Kuyruk tüylerinde de başka hiç bir kuşta raslanmayan oluklar bulunur.

Yazın erkek Amerika yılan kuşlarında soluk grimsi tüylerden güzel bir yele dikkati çeker. Dişi Amerika yılan kuşu daha kahverengidir, kızılımsı bir yol ise göğsüyle karnını birbirinden ayırır. Yavru Amerika yılan kuşu yumurtasından tamamıyla çıplak olarak çıkar, fakat çok geçmeden kahvemsi bir havla örtülür.
Yılanboyun (Anhinga melanogaster), yılanboyungiller (Anhingidae) familyasından, tropikal güney Asya ve güneydoğu Asya’nın bir su kuşu türüdür.

Karabatak gibi çok uzun bir boyna sahiptirler. Balık yiyicidirler. Amerikalı yılanboyunlarından, en rahat şekilde beyaz yanal boyun çizgisi ile ayrılır. Bir ağaçta delerek yuvasını inşa eder ve 3-6 yumurta bırakır.

Yılanboyun, yılanboyungiller (Anhingidae) familyasının bir üyesidir ve Amerikalı (Anhinga anhinga), Afrikalı (Anhinga rufa) , ve Avustralyalı (Anhinga novaehollandiae) yılanboyunlarla yakın akrabadır.

Yorum yapın