Amerika’da Köleliğin Kaldırılması

Amerika'da Köleleliğin Kaldırılması

Amerika’da Köleliğin Kaldırılması

Şu anda bizlere insanlık dersi vermeye kalkan Amerika’daki kölelik, 1619 yılında, Hollandalı bir geminin, Virginia’nın Jamestown kentindeki İngiliz kolonisinde 20 Afrika kölesiyle başladı.

Artık 17. yüzyıl boyunca, Kuzey Amerika’daki Avrupalı ​​yerleşimciler, işler kötüye gittiğinde  ellerindeki hizmetçilerden daha ucuz ve daha bol bir işçi kaynağı olarak Afrikalı köle kullanmaya başladılar.

Doğru rakamlar vermek imkansız gibi olsa da, bazı tarihçiler 18’inci yüzyılda 6 ila 7 milyon sağlıklı yetişmiş erkek ve kadın siyah kölenin, Afrika kıtasından zorla getirilerek köle yapıldığını söylemişlerdir.

Kölelik, 17. ve 18. yüzyıllarda Amerikanher yerinde uygulandı ve Afrikalı köleler, tütün ve pamuk gibi kârlı ürünlerin üretimi yoluyla Amerika’nın ekonomik bir güce dönüşmesini sağladılar.

Güneydeki  köleler, güney nüfusun yaklaşık üçte birini oluşturuyordu. Çoğu köle büyük tarlalarda veya küçük çiftlikler üzerinde yaşadı.Birçok kişinin en az 50 kölesi vardı

Köle sahipleri, kölelerini tamamen onlara bağımlı kılmaya çalıştı ve köleler arasında yaşamı yöneten bir kısıtlayarak onların okuma ve yazmayı öğrenmelerini genellikle yasakladılar.

Köle evlilikleri yasal bir temele sahip değildi, ancak köleler evlenmiş ve büyük aileler yetiştirdiler. Çoğu köle sahipleri bu uygulamayı daha çok köle sahibi olacakları için teşvik ettiler, ancak yine de köle ailelerini satış yoluyla bölmekten çekinmediler.

Nihayet Amerikan Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln tarafından kölelik 19 Haziran 1862 yılında tamamen kaldırılmıştır.

Kerim Yarınıneli/Kerimusta.com

 

 

Yorum yapın