Milli Haltercimiz Şaziye Erdoğan Hakkında Bilgi

Haltercimiz Şaziye Erdoğan Dünya Şampiyonu
Dünya Şampiyonu Milli Haltercimiz Şaziye Erdoğan 

Kendisi hayat hikayesini şöyle anlatıyor.

“Adım Şaziye, soyadım ERDOĞAN, 23.02.1992 Ankara doğumluyum. Evliyim,5 yaşında bir oğlum var. Eşimde eski bir milli halterci ve şuan antrenör olarak görev yapıyor. Eşimin işi dolayısıyla Nevşehir’de yaşamaktayız. Yaklaşık 18 yıldır halter sporu ile uğraşıyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübünde spor hayatımı sürdürüyorum. Bu süre boyunca tüm kategorilerde yıldızlar, gençler ve 23 yaş altı milli takımlarında yer aldım.

Aldığım dereceler ise şöyle; Yıldızlar Dünya ve Avrupa Şampiyonluklar, aynı zamanda Dünya ve Avrupa Rekorları tarafıma ait. Gençler Dünya İkinciliğim-Üçüncülüğüm ve Avrupa Şampiyonluklarım var.  23 yaş altı Avrupa ikinciliğim ve Üçüncülüğüm bulunmakta… Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde yarışırken yurtdışında 4 kere yarışmanın en iyi kadın sporcusu seçildim.

Halter hayatım boyunca Türkiye Şampiyonalarında neredeyse hiç geçilmedim ve Türkiye Rekorlar da iki sıklette bana ait.  2012 yılında çok talihsiz bir sakatlık yaşadım ve sol dirseğime platin takıldı.

Bu sakatlıktan sonra haltere yaklaşık beş sene ara vermek zorunda kaldım. Bu süre zarfında evlendim ve bir evladım oldu. 2016 yılında ailemle aldığım bir kararla tekrar spora dönme kararı aldım.Ş uan ise büyükler kategorisinde yarışmaktayım.

Bu kategoride ise iki kere Avrupa Üçüncülüğü elde ettim 2017 yılında Azerbaycan’da yapılan İslami Dayanışma Oyunları’nda Oyunlar İkincisi oldum. 18. Akdeniz ayında Gürcistan’da Büyükler Avrupa Tayland’da düzenlenen Büyükler Dünya Halter Şampiyonasında ülkemi elimden gelen en iyi şekilde temsil edip 1 gümüş 2 altın madalya alıp Dünya Şampiyonu oldum Simdi ise en büyük hedefim ve motivasyon kaynağım Olimpiyatlar Her sporcunun hayalini kurduğu Olimpiyatlara katılmak ve madalya almak için var gücümle çalışıyorum.

Geçmiş Olimpiyatlar 2012 Londra ve 2016 Rio’yu sakatlık ve kural değişikliği nedeniyle kaçırdım. Onun için Tokyo 2020 benim için büyük bir önem arz ediyor belki de son Olimpiyat şansım olabilir. Bundan sonra da Türk halteri ve ülkem için elimden geleni yapmaya devam edeceğim.”

Kendisine bundan sonraki hayatında, başarılarının devamını dilerim.

Kerim Yarınıneli

Kaynak:

  • twitter. com/ saziyeerdogan06

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et