Korkularımız isteklerimize Engel Olmasın

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 11 Ekim 2020 Kerim Usta

Korkularımız isteklerimize Engel Olmasın

Bilge kişi bir göletin başında otururken, çok susamış bir köpeğin gölete kadar gelip, suya bakıp kaçtığını görür. Köpek bunu birkaç defa tekrar edince, bilge kişi merakla gölete gelir suya bakar ve anlar ki! köpek suda kendi yansımasını görüp kaçmaktadır. Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini suya atar ve doyuncaya kadar sudan içip çıkıp gider.

O anda bilge kişi şöyle düşünür:” Bundan benim çıkaracağım sonuç, bir insanın istekleri ile arasındaki engel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korku ve engellerdir. İnsan bunu aşarsa, istediklerini elde edebilir”

Bilge kişi, konu üzerinde biraz daha düşününce aslında gerçeğin öğrendiği şeyden daha farklı olduğunu düşündü.

Asıl öğrendiği şey; insanın bir bilge kişi bile olsa, bir köpekten öğrenebileceği bilgilerin var olduğudur. Bu yüzden, insan kendisinde ne kadar bilgi varsa bunları başkalarıyla paylaşmalıdır.

Başkalarıyla paylaşılmayan bilgilerin hiç kimseye faydası olmadığı gibi, kişi ölünce, kişiyle birlikte mezara girer ve yok olur.

Öğrendiklerimizi başta gençler olmak üzere, tanıdıklarımızla mutlaka paylaşarak onlarında bilgi sahibi olmalarını sağlamak bir insanın önce kendi milletine ve sonrada insanlığa olan borcudur. Unutmayalım.

Okuyamıyorsak, okuyanları dinleyelim, onların bilgilerinden istifade edelim. Bilgi ve ilim kolay öğrenilip kazanılmıyor. Parayı kolay kazanabilirsiniz, fakat ilim, okumak, araştırmak, yorulmak ve yıllarınızı öğrenmek adına harcamak demektir.

Etrafımızda bulunan ilim sahibi insanları bulup, onlarla oturup sohbet etmek, ilimlerinden istifade ederek bilgilerimizi artırmak gerekir.

Buda öğrenmenin en kolay ve en zahmetsiz yoludur.

Yüce Allah şöyle buyuruyor:

“İLİM ÖĞRENMEYİ KADIN VE ERKEĞE FARZ KILDIM.”

 

Ulvi EMRE- Eğitimci Yazar

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir