Kaleydeskop Hakkında Bilgi

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 2 Nisan 2021 Kerim Usta

Kaleydeskop Hakkında Bilgi

Kaleydoskop; Fransızca “kaléidoscope” kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Anlamı ise bir ucu buzlu camla kapatılan, metal veya mukavvadan bir boru içine yerleştirilmiş aynaların aracılığıyla, boru içine konulmuş renkli küçük cisimlerin ve görüntülerin oluşturduğu çeşitli biçimleri gösteren araç, çiçek dürbünü olarak bilinmektedir.

Kaleydoskop belki de tüm optik oyuncakların en ünlüsüdür. Eski Yunanlılar tarafından bilinen Kaleydoskop, 1817’de İskoç bilim adamı Sir David Brewster tarafından yeniden geliştirilerek  patentlendi. . Brewster’ın Kaleydoskop Üzerine Yaptığı İnceleme’nin 1819’da yayınlanmasından sonra, Kaleydoskop kısa sürede oldukça popüler bir oyuncak haline geldi.

Kaleydoskop Nasıl Çalışır?
Dürbünün içerisi siyah ya da koyu bir renge boyalıdır. İçerisinde her birinin arası 60 derecelik eğimli ve birbirine bitişik olan üç ayna bulunur. Aynaların arasında ise çeşitli renklerde cam parçaları,pul,boncuk,tüy gibi çeşitli malzemeler bulunur. Böylece dürbünden bakıldığında belkide bir daha aynısını göremeyeceğiniz renkli desenler görülür.Bu şekiller dürbünün hareketiyle sürekli olarak değişir.

Kaynak:

  • Thebigcamera.com.au/Kaleidoscope.html
  • Tdk Sözlüğü

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir