Yüzbaşı Mehmet Muzaffer

Bu makale Tarihinde

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 21 Nisan 2021 Kerim Usta

Yüzbaşı Mehmet MuzafferMehmet Muzaffer (d. ? – ö. 9 Nisan 1916; Kut’ül Ammare Kuşatması), 1.Dünya Savaşı esnasında Osmanlı ordusunda Çanakkale’de asteğmen ve Irak’da yüzbaşı olarak görev yapmış Türk subayı.
I.Dünya Savaşı (Çanakkale Cephesi, Irak Cephesi)

1914 yılında savaşa katıldı. Çanakkale Savaşı’nda “Asteğmen” rütbesiyle görev alan, ordunun lastik teminatını sağlamak için bir gece kendi yazdığı 100’lük banknotu lastik tüccarına götürüp lastikleri temin etmesiyle de

tanınmış olan Mehmet Muzaffer, cephedeki savaşın son bulmasıyla Irak Cephesi’nde Kut’ül Ammare Kuşatması’na katıldı ve “Yüzbaşı” rütbesiyle 9.Alay’da görev aldı. 09 Nisan 1916’da II.Felahiye Muharebesi esnasında boynunda vurularak şehit düştü.

Şehit düştüğü esnada cebinden çıkardığı ve üzerine kendi kanıyla “Kıble ne yöndedir?“, “Bölük intikamımı alsın.” notları yazdığı zarf 6. Alay Komutanı Halil Kut Paşa tarafından müzeye gönderilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Yüzbaşı Mehmet Muzaffer

100’lük Banknot hikayesi: Çanakkale Savaşı sonlarına doğru cephedeki mühimmatın araçlarla diğer cephelere taşınması için gerekli olan araç lastikleri temin edilmesi orduda bir görev halini almıştır. Bölük komutanı Mehmet Muzaffer’i (o dönem Asteğmen) yanına çağırarak bu görevi vermiş ancak hem Çanakkale çevresinde lastik hem de orduda yeterli lastik parası olmadığı için Mehmet Muzaffer İstanbul’a gönderilmiştir. İstanbul’da Karaköy’e gelen ve lastik satan Yahudi bir tüccarla karşılaşan Mehmet Muzaffer lastikler için para konusunda tüccarla anlaşmış ama ordudan para temin edememesi nedeniyle o gece masanın başına oturup aldığı mürekkeple kaliteli bir kağıda 100’lük kaime yapmıştır. Sabah gün ağarırken tüccarın yanına dönmüş ve yapmış olduğu parayı vererek lastikleri satın alıp Çanakkale’ye doğru yola çıkmıştır.

O dönem hükümet kağıt paraların üzerine “Bedeli Dersadette altın olarak tesviye olunacaktır” diye yazdırıyordu. Tüccar bankaya gittiğinde veznedar paranın sahte olduğunu ve üzerinde “Bedeli, Çanakkale’de kanla ödenecektir” yazdığını belirtmiştir. Olayın ünlenmesi sonucu Şehzade Abdulhalim Efendi lalasını tüccara göndermiş, lastiklerin parasını altın olarak ödemiş ve sahte banknotu aldırmıştır.

Yüzbaşı Mehmet Muzaffer

Kaynakça

  • Vikipedia
  • Bilgin, İsmail, Kut’ül Amare Son Osmanlı Zaferi, Timaş Yayınları, 2013 İstanbul, s.161-162
  • Bilgin, İsmail, Kut’ül Amare Son Osmanlı Zaferi, Timaş Yayınları, 2013 İstanbul, s.96-106

Ergunca Tarafından Yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir