Yıldızlar ve Astroloji Arasındaki Bağlantı

Yıldızlar ve Astroloji

Aşağıdaki gezegenlerin hepsinin günlük hayatımızda önemli bir yeri vardır. Her burcun kendi yöneticisi olan bir gezegeni vardır. Ayrıca tüm gezegenler diğer burçlardan geçiş yaparken belirli özellikler verirler.

Ay

Ay, en derin duygularınızı, karakterinizin ince detaylarını, içgüdünüzü, duygusallığınızı, sezgilerinizi ve tepkilerinizi yönetir. Aynı zamanda mahrem ev hayatınızı ve ailevi koşulları yönetir. Ay dişi bir enerji olduğundan annenizi, onu nasıl algıladığınızı, ayrıca hayatınızda önemli yeri olan diğer kadınları ve eğer erkekseniz karınızı ve kız arkadaşınızı yönetir. Kadın veya erkek tüm okuyucuların Ay’ı büyükanneyi ya da kadın patronu yönetecektir. Eğer kadınsanız, Ay tam olarak sizi tarif edecektir.

Eğer Güneş sizin hayatta gittiğiniz yeri temsil ediyorsa, Ay da nereden geldiğinizi temsil eder. Ay sizin geçmişinizi, altyapınızı, köklerinizi ve duygusal gelişiminizi yönetir. Güçlü ve iyi bir yerleşime sahip Ay, size güçlü bir hafıza verecektir. Kendi duygularınıza ulaşabilme yeteneğiniz Ay’ın diğer gezegenlerle yaptığı açılarla anlaşılır.

Özellikle kadınsanız yıldız haritanızdaki Ay’ın çevresindeki etkiler sağlığınızla ilgili ipuçları verebilir. Daha önce belirtildiği gibi, sağlıkla ilgili bir konuya mutlaka Güneş de dahil olacaktır. Altıncı sağlık evinizin yanı sıra, yükselen burcunuz da – doğduğunuz an Dünya’nın doğu ufkunda yer alan burç –dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktadır. Sağlık karmaşık bir kavramdır onun için sadece tek bir gezegen ya da eve bağlı kalamayız.

Ay’ın Zodyak’ın etrafındaki yörüngesi yaklaşık yirmi sekiz gün sürer ve her ay, her burçta iki ya da üç gün kalır.

Ay’ın göründüğü alanla bağlantılı olarak, hayatınızın farklı alanlarında yeni başlangıçlar için fırsatlar hazırlamak ve çeşitli yatırımların kazancını toplamak gibi başka bir fonksiyonu daha vardır. Her ay bir yeniay doğar ve horoskopunuzda düştüğü alana göre hangi alanlarda yeni başlangıçlar yapmanın avantajlı olduğunu gösterir.

Her ay, yeniaydan iki hafta sonra bir de dolunay oluşur. Dolunayın yıldız haritanızda düştüğü yere göre, bu alan daha önceki eylemlerinizin sonuçlarını gördüğünüz ya da faydalarını hasat ettiğiniz alan olacaktır. Kontrast olarak, tutulmalar turbo yakıtlı yeniay ya da dolunay gibi hareket ederler ve eğer tutulma haritanızda bir gezegene dokunuyorsa, büyük değişimler yaratırlar. Ay Yengeç burcunu, mide, göğüs ve tabii ki ay ışığını yönetir. Haftanın günlerinden pazartesiyi yönetir.

Güneş

Hemen hemen herkes “Güneş burcu” deyimini duymuştur. O nedenle Güneş’in özelliği nedir ki, astrolojide bu kadar güçlü bir rolü var diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Cevabı ise doğada; Güneş, güneş sisteminin merkezi olduğundan yıldız haritalarımızda da aynı şekilde büyük bir rol üstlenmelidir. Güneş, kim olduğumuzun ve aynı zamanda kim olabileceğimizin özü ve çekirdeğini gösterir.

Astroloji evrenin matematiği üzerine kuruludur. Astrologlar, doğanın sembolizmasını ve gezegen yörüngelerinin spesifik geometrilerini inceleyerek hayatın gerçek kaynağını daha iyi anlayabileceğimizi hissederler.

Eğer Güneş aniden tükenirse, Dünya üzerindeki yaşam da anında sona erecektir, bunu anlamak hem dehşet verici ama aynı zamanda hayranlık uyandıran bir şeydir. Tüm yaşayan canlılar çaresizce Güneş’in hayat veren ısısına muhtaçtır. Neyse ki, Güneş’in yakınlarda tükeneceğine dair bir kanıt yok, bu gerçekle rahatlayabiliriz!

Şimdi Güneş’in haritada neyi yönettiğine bakalım.
Doğum haritanızdaki Güneş sizin irade gücünüzü, gururunuzu, hırsınızı ve kararlılığınızı yansıtır. Bu nitelikler hayatınız boyunca iniş çıkışlar gösterebilir, o nedenle astrologlar doğum haritanızdaki içsel özelliklere bakar ve değişimleri ilerletilmiş harita ve güneş haritası dönüşü gibi başka yollarla gözlemlemeye devam ederler. Bunlar ileri tekniklerdir ama şimdilik astrolojik yöntemlerin bireyin olgunluk ve büyümesini izlediğini söylemekle yetinelim.

Güneş bir astrologa sizin için gerçekten neyin önemli olduğunun ipuçlarını verecektir. Kariyeriniz ya da toplum adına yaptığınız işler karşılığında nasıl tanınacağınızı ve ününüz hakkında işaretler verir. Güneş, yaratıcı kapasitenizi ve yaratıcılığınızı en iyi nasıl ifade edeceğinizi gösterebilir. Astrolojide hiçbir şey önceden belirlenmiş veya kader değildir ama Güneş’in pozisyonu ve düştüğü burç geliştirmeye karar verdiğiniz yetenekleriniz hakkında ipuçları verir.

Güneş egonuzu ve özgüven seviyenizi sembolize eder. Güneş’in pozisyonu kendinizi nasıl gördüğünüzü ve aynı zamanda başkalarının sizi nasıl görmesini istediğinizi ortaya çıkarabilir. Daha da ileri giderek, Güneş ayrıca siz öyle isteseniz de istemeseniz de, başkalarının gerçekten sizi nasıl gördüğünü yansıtır! Aslında astrolojide sizin bu üç ayrı görünüşünüzün hepsini birden görmenin yolları vardır.

Dünyadan bakıldığı zaman, Güneş evrendeki en parlak yıldızdır. Güneş’in yıldız haritanızdaki pozisyonu hayatın en çok neresinde “parlayacağınızı” gösterir. Örneğin, eğer doğum anında Güneş’iniz beşinci yaratıcılık evinizde bulunuyorsa, kendinizi güçlü bir şekilde ifade etme yeteneğiyle doğmuş oluyorsunuz. Eğer bu yeteneğinizi düzgün olarak geliştirirseniz, yaratıcı fikirleriniz size ün ve büyük olasılıkla parasal ödül getirecektir.

Eğer Güneş’iniz yüksek eğitim ve yabancı ülkelere yapılan seyahatleri yöneten dokuzuncu evinizde ise, yüksek lisans yapmaya (ya da birden fazla derece) hevesli olabilir ve başka diğer olasılıkların yanı sıra hayatınız boyunca yabancı ülkelere seyahat etmek için pek çok fırsatla karşılaşabilirsiniz.

Güneş’i dördüncü aile ve yuva evinde olan biri, aile birimine büyük önem verir ve sevgi ve ilgi dolu bir aile ortamı yaratmada çok becerikli olabilir.

Size bir fikir verebilmek için bu üç örneği çok basite indirgedim ve genelleştirdim. Eğer gerçekten bir yıldız haritası yorumluyorsanız, daha kesin bir tablo çıkarmak için Güneş’in diğer gezegenlerle nasıl açılar yaptığına (ya da başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, nasıl iletişim kurduğuna) bakmanız gerekir.

Güneş, güneş sisteminin kralı olarak, erkek otorite figürleriyle ya da hayatınızdaki baskın erkek karakterleriyle yaşadığınız zorlukları ya da aranızdaki yardımlaşmayı gösterir. Babanız, patronunuz ya da bir müşteriniz Güneş tarafından tanımlanacaktır. Eğer kadınsanız, erkek arkadaşınız ya da kocanız da Güneş tarafından temsil edilecektir. Eğer erkekseniz, Güneş babanız ya da erkek patronunuz gibi baskın erkek karakterleri temsil etse bile dış görünüşünüzü daha fazla vurgulayacaktır. Daha sonra göreceğiniz gibi kadın ya da erkek olun fark etmez, Ay ise hayatınızdaki önemli kadınlara işaret eder.

Güneş, gün ışığını yönetir ve aynı zamanda dokunduğu herhangi bir gezegenin özelliğini artırır. Örneğin eğer Güneş ve Jüpiter’in yörüngeleri çok yakınsa, Jüpiter’in iyiliği aydınlanacak ve Güneş’in varlığı sayesinde çok daha belirgin olacaktır. Güneş’in besleyici ışığı altında, Jüpiter’in güçleri ve bunun yanında faydası artar. Bu sadece doğum haritaları açısından değil ama sene boyunca da geçerlidir. Jüpiter uzaydaki yolculuğu sırasında diğer gezegenlere dokunur ve her gezegene güçlü ve can veren sıcaklığını ve ışığını yayar. (O nedenle, Jüpiter ve Güneş kavuşumunun olduğu günü senenin en şanslı günü olarak seçerim.)

Güneş Zodyak’ın on iki takım yıldızını (ya da burcunu) bir senede dolaşır.

Güneş vücudunuzda kalbin ve aynı zamanda omuriliğin koruyucusudur. Aslan burcunun yöneticisidir. Ayrıca Güneş pazar gününü yönetir.

Jüpiter

Jüpiter neşeli, kısmetli, mutluluk, büyüme ve iyi şans gezegeni olarak bilinir. Aslında Jüpiter dokunduğu her şeyi genişletir. Jüpiter uzak görüş, inanç, iyimserlik, sadakat, özgüven ve bilgelik getirir. Bu finansal bir gezegendir, onun için Jüpiter’in yerleşimi iyi bir konumdaysa büyük bir servet getirebilir. Ayrıca inanılmaz şifa gücü, sağlık ve egzersizle elde edilen olumlu gelişmelerle bağdaştırılır.

Jüpiter uzay ve zaman içinde seyahat ederken nereye gitse, bu mucizeler gezegeni ziyaret ettiği evlere fırsatlar ve yararlar getirir. Jüpiter büyük ve geniş düşünmeniz için sizi cesaretlendirir. Bir Jüpiter ziyareti sonrasında kayda değer biçimde iyimserleşmek çok rastlanan bir durumdur.

Güneş sistemindeki bütün gezegenleri toplayın ve bir araya getirin. Jüpiter ile karşılaştırıldığında, Jüpiter fiziksel olarak bütün hepsinin toplamından büyüktür. (Güneş’i dışarıda bırakmanız gerekir zira Güneş gezegen değil yıldızdır ve çok büyüktür.)

Jüpiter, ziyaret ettiği evle ilgili alanlarda felsefe yapmamıza ve daha yüksek anlam ya da amaç bulmamıza izin verir. Çeşitli etik ve ahlaki kavramları incelememiz, felsefe yapmamız ve adalete ihtiyaç olup olmadığını araştırmamız için bizi teşvik eder. Ayrıca geniş ve dengeli üniversite eğitimi almanın değerini vurgular. Jüpiter burcunuzu ziyaret ettiği dönemler uzak yerlere seyahatler yapmak için harika bir zaman olarak kabul edilir ve önemli büyük bir yolculuk gerçekleşebilir.

Jüpiter Yay burcunun doğal yöneticisidir ve “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” klasik idealinin tipik bir örneğidir. Tıbbi astrolojide bu gezegen karaciğeri, kanı, damarları, kalça ve baldırları yönetir.

Mars

Mars Zodyak’taki diğer gezegen ve evleri enerjilendiren bir gezegendir. Agresif, girişken, iddialı, güçlü, enerjik, öncü ve cüretkar bir gezegendir. Mars sizi “ortaya çıkarır” ve hayır cevabını kabul etmemeniz için destek olur. Çok rekabetçi duygular verir, o yüzden eğer iyi bir yerleşimi olan Mars’a sahipseniz her yarışı kazanmadan asla tatmin olmazsınız – sonuç olarak büyük olasılıkla galip gelirsiniz!

Kızıl Gezegen seksten, savaşa kadar erkeksi unsurların tümünü yönetir. Savaşçı gezegen olarak bilinen Mars cesareti, tutkusu, kuvveti ve dayanıklılığı ile tanınır. Yıldız haritanızda Mars uyumlu olduğu zaman rakiplerinizi alt etmenize yardımcı olur.

Mars tüm keskin aletleri, ateş ve patlayıcı maddeleri simgeler. Mars’ın dayanıklılık ve azim gereken her türlü girişimde size yardımcı olabilmesi için uyumlu bir yerleşimde olması gerekir. Mars’ın pozitif ışınlarını aldığınız zaman, her türlü zor koşulda hayatta kalmanızı ve daha sonra zafer kazanmanızı sağlayacak içgüdülere sahip olacaksınız. Mars, en zor şartlarda bile ilerlemek için gereken azim ve iradeyi bulmanıza izin verir.

Eğer Mars fazla enerjikse çok fazla öfke yaşayabilir, duygusal bir patlama hatta eğer dikkatli olmazsanız kaza geçirme tehlikesi içinde olabilirsiniz. Tıbbi astrolojide sert açı yapan Mars ağrı, yüksek ateş ya da iltihaplanmaya neden olabilir. İyi konumlanmış bir Mars, bulunduğunuz her girişimde enerji ve heves getirecektir. Mars bir burcu turlarken inanılmaz yoğunlukta harekete geçme dürtüsü verir ve zaten bu kitapta sene içinde (eğer yaşayacaksanız) bu durumu ne zaman yaşayacağınızı belirteceğim.

Zodyak’ın etrafını dolaşması iki sene sürer ve her burçta altı ya da yedi hafta kalır. O nedenle, Mars’ı burcumuzda ağırlama zevkini iki senede bir yaşarız. Eğer bir burçta geri giderse, o zaman yedi ya da sekiz ay kalabilir. Mars Koç burcunun doğal yöneticisi, Akrep burcunun ise yardımcı yöneticisidir. Haftanın günlerinden salıyı yönettiği kabul edilir.

Merkür

Romalılar bu küçük, hızlı hareket eden gezegeni “Tanrıların Habercisi” olarak adlandırdılar. Mitolojiye göre Merkür’ün cennet, cehennem ve Dünya arasında istediği gibi seyahat etmesine izin verildi çünkü çok zekiydi ve Jüpiter onun diğer tanrıları iyi bir şekilde temsil edeceğini düşünüyordu. Bu radikal bir şey sayılırdı, zira tüm diğerlerinin – örneğin Neptün, Venüs ve Mars’ın – gidecekleri yerler çok kısıtlıydı. Bugün Merkür hayatın diğer önemli bölümlerinin yanında seyahati yönetir.

Spesifik olarak Merkür duygusal olmayan, rasyonel ve objektif düşünceyi temsil eder. Merkür’ün bir ev ve burçtaki konumu, kişinin düşünce tarzını gösterir. Çok hızlı hareket eden Merkür esnektir, kolay adapte olur ve uyum sağlar.

Merkür’ün en önemli görevi bilginin yayılmasına yardımcı olmaktır, o nedenle algı, dil, yazı, redaksiyon, araştırma, konuşma ve öğrenmeyi yönetir. Aynı zamanda telekomünikasyon, hesaplama, bilgisayar yazılımı, elektronik donanımlar, posta servisi, nakliye, kurye ve her çeşit ulaşımı yönetir. Bu gezegenin günlük hayatın işleyişiyle ilgili çok fazla sorumluluğu vardır.

Merkür geri gittiği zaman bilgiler karışır, karmaşa ve unutkanlıklar ortaya çıkar. Bu etki evrenseldir ve burcu ne olursa olsun herkes tarafından fark edilen etkilerden biridir. (Yine de, İkizler ve Başak burçları Merkür tarafından yönetildiğinden etkisini biraz daha güçlü hissedebilirler.) Merkür gerileme dönemleri anlaşma imzalamak, hassas bilgilere ulaşmak ya da önemli kararlar vermek için uygun zamanlar değildir. Bu kitapta, bu fenomenle ilgili apayrı bir bölüm var.

Merkür’ün yıldız haritanızda bulunduğu ev ve burç zihinsel aktivitenizi gösterir ve ayrıca bilgiyi nasıl algıladığınızı, topladığınızı ve dağıttığınızı söyler.

Merkür harita, mektup, seyahat planları, randevular, yollar, taşıt, reklam, yayımcılık, satış, tanıtım ve halkla ilişkileri yönetir.

Merkür kız ve erkek kardeşleri kapsayan üçüncü evinizi yönettiğinden aynı zamanda kardeşlerinizi de yönetir. Üçüncü evin yöneticisi İkizler’in, ikizi – bir kardeşi vardır.

Merkür İkizler ve Başak burçlarını yönetir. Her burçta iki ya da üç hafta geçirir ama senede üç ya da dört kez geri gittiği zaman, bir burçta on hafta kadar kalabilir. Güneş’ten hiçbir zaman fazla uzakta değildir ve Zodyak’taki turunu yaklaşık bir senede tamamlar. Merkür’ün yönettiği gün çarşambadır.

Neptün

Neptün esin gezegenidir. Venüs’ün ileri seviyedeki hali olan Neptün güzellik kavramını daha yüksek ve spiritüel seviyeye getirir. Rüyalar, hayaller, bilinçaltı, yanılsama, fantezi, sihirli ve büyüleyici her şeyin yöneticisidir.

Neptün, sezgileri güçlendirir ve derin merhameti öğretir. Çoğu zaman sırf iyilik olsun diye ya da başka birini sevdiğimizden kendi ihtiyaçlarımızdan fedakarlık yapmamızı ister.

Neptün dokunduğu herhangi bir gezegeni arındırır, temizler ve saflaştırır. Bu gezegenin kabalığa hiç tahammülü yoktur. Son derece duyarlı olan Neptün, inceliklerin farkına varmamız için bizi rafineleştirir ve içimizdeki sanatçı yönü ortaya çıkarır. Fotoğraf, film, bale, dans, müzik, resim ve şiir gibi tüm görsel iletişim sanatlarını yönetir.

Neptün aynı zamanda denizi ve suyun her formdaki halini temsil eder. Yağmur, buz ve tüm sıvıları ve alkollü olanlar dahil her çeşit içeceği yönetir. Neptün aynı zamanda ilaçları ve uyuşturucu maddeleri yönetir – hem bize zarar verenleri, hem de iyileşmemizi sağlayanları.

Neptün Sis Gezegeni olarak bilinir. Günlük hayatın gerçeklerinden kaçmamız, hayaller ve ideallerle dolu bir dünyaya girmemiz için bizi teşvik eder. Sınırları aşmamız ve her türlü kısıtlanmayı reddetmemiz için bizi zorlar.

Ama Neptün gerçeği saptırdığı ve algımızı bulanıklaştırdığı için bazen durumları karmaşık hale getirir ve gerçeği anlamamızı zorlaştırır. Neptün kendimizi kandırmamıza ya da başkaları tarafından kandırılmamıza, yanlış anlamamıza ya da yanlış anlaşılmamıza sebep olur. Göz kamaştıran ve ihtişamlı olan şeyleri temsil eder ama Neptün’ün görüşlerinin hepsinin gerçekçi olmadığını aklınızda tutmalısınız. Katı gerçekleri önümüze koymak Satürn’ün görevidir. Neptün’ün görevi bize esin kaynağı olmaktır ve o da bunu çok iyi başarır.

Neptün Balık burcunun yöneticisidir. Zodyak’ı turlaması 146 yıl sürer ve her burçta ortalama on dört yıl kalır.

Plüton

Pluto, dönüşümü yönetir ve küllerinden doğan Zümrüdüaka Kuşu tarafından sembolize edilir. Yeniden doğuşun gezegeni olarak, sonsuz başlangıçlar ve bitişler döngüsü içinde hayatta kalma eylemini yönetir. Pluto değişim sürecinde katalizör rolünü oynar: metamorfoz yaratma gücü inanılmazdır. Hepimiz hayatımızdaki bazı durumlar, kişiler ya da sahip olduğumuz bazı şeyler olmadan asla yaşayamayacağımızı hissederiz – en azından Pluto gelip bu unsuru hayatımızdan çıkarana kadar! Ondan sonra tahmin ettiğimizden çok daha güçlü olduğumuzu keşfederiz. Belki acı çekeriz ama o kişi ya da nesne olmadan ayakta kalabildiğimizi öğreniriz

Yıldız haritanızda aktif olduğu zaman, bu gezegen her türlü zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Pluto dokunduğu herhangi bir gezegen veya eve yoğunluk verir ve güçlendirir. Aynı zamanda saplantılı davranışları, krizleri ve hatta tabuları yönetir. Eğer yıldız haritasında zayıf bir konumdaysa, Pluto’nun karanlık işlerle bağlantısı olabilir.

Pluto değiştirir, atar, tamir eder, canlandırır, yeniden başlatır ve dokunduğu her şeyi tamamen yeniler. Şifa bulmanıza ve kendinizi yenilemenize yardımcı olmak için ihtiyacınız olmayanı atmanıza yardımcı olur – hatta sağlık açısından bile, örneğin doktor bir tümörü ameliyat ile aldığı zaman. Bilinçaltı motivasyonlarınızı, aynı zamanda doğruyu yanlıştan ayırmanıza yardım eden bilincinizi yönetir.

Bu gezegen, enerji dönüşümünün en üst seviyesi olan yaşam ve ölüm gibi temel konularla ilgilidir. Pluto’nun yönettiği alanlara sırlar, gizli görevler ve stratejik planlama gibi saklı, gömülü ya da görünmeyen her şey dahildir. Pluto’nun bitki ve ağaçların köklerini yönettiğini bilmek yararlı olabilir – gözle görülmeyen derinlere inen kökler. Gizlenmiş herhangi bir şeyi ortaya çıkarmak ve çözmek onun görevidir.

Son olarak Pluto, büyük çapta uluslararası şirketleri, insan kitlelerini ve aynı zamanda devlet ve devletle ilgili işleri yönetir

Pluto Zodyak etrafındaki turunu 246 yılda tamamlar ve bir burçta on bir yıldan, otuz iki yıla kadar kalır. Pluto Akrep burcunun yöneticisidir.

Satürn

Satürn konsantrasyon, kalıcılık, somut sonuçlar, kararlılık, hırs ve verimlilik gezegenidir. Satürn, değerli şeylerin ancak detaylara çok dikkat ederek, azim, bağlılık ve kararlılıkla elde edildiğini öğretir.

Bu görev gezegeni aynı zamanda tedbirli olmayı, gecikmeyi, kısıtlanmayı, eksilmeyi, daralmayı, sorumluluğu, kural ve uygulamaları, acıyı, korkuyu, otoriteyi, disiplini, kontrolü ve yadsımayı yönetir.

Satürn hata arar, hatayı bulduktan sonra problemi çözmek için yerimizden kalkıp harekete geçene kadar o alanlarda baskı uygular. Üzerimizdeki uyuşukluğu atmamızda hiçbir gezegen Satürn kadar etkili olamaz. Satürn, çare bulmamız için acının kaynağına konsantre olmamızı sağlar. Onun derslerini asla görmezlikten gelemezsiniz. Satürn ciddi, pratik ve gerçekçi olmanın, aynı zamanda ekonomik, tutumlu ve tutucu olmanın değerini öğretir.

Hemen yüzünüzü ekşitmeden önce şunu düşünün: Satürn olmasaydı, hayatta ilerleyemez ve gelişemezdik. Maddi bir dünyada yaşıyoruz ve Satürn bu gerçekle yüzleşmemiz için bizi zorlar. Satürn olmadan hiçbir standart, kontrol, sağduyu ve altyapıya sahip olamazdık – sadece kaos olurdu.

Hayatım boyunca elde ettiğim en büyük başarıların Satürn ziyareti sırasında gerçekleştiğini gördüm. Gördüğüm diğer yıldız haritalarını da değerlendirdiğim zaman, aynı şeyin sizin için de gerçek olması gerektiğini söyleyebilirim. Satürn’ün Güneş’e kavuşum yapması tüm Satürn etkileri içinde en zor olanı olarak kabul edilir. 1995’de Web sitem Astrology Zone’yi kurduğum zaman yıldız haritamda aynı etki vardı. Satürn yıldız haritanızda aktif olduğu zaman, başlanılan girişimler çok başarılı olabilir zira çok çalışmaya gönüllüsünüzdür ve yaptığınız işe kendinizi adarsınız. Bu nedenle işinizin gelecekte de devam etmesini sağlayan çok derin ve sağlam temeller atmış olursunuz.

Satürn bizi ensemizden yakalar ve en korktuğumuz şeyle yüzleşmeye zorlar. Satürn yıldız haritanızda belirli bir noktaya dokunduğu zaman, o alanda bir çeşit yavaşlama veya duraksama yaşarız. Satürn soğuk ve buz gibidir. Bu gezegenin aynı zamanda ağır ve kasvetli bir etki getirdiği kabul edilir. Yine de Satürn’ün bu yaptıklarının iyi bir nedeni vardır. Dikkatinizi çekmek amacıyla bunları yapar. Satürn öğretici gezegendir ve olgunlaşmamıza yardımcı olur; sabır ve fedakarlığın değerini, aynı zamanda sorumluluk almanın ve güvenilir olmanın gerekliliğini öğretir.

Satürn Oğlak burcunun yöneticisidir. İnsan vücudundaki diş ve kemiklerden, bir şirketin hiyerarşik düzenine, bir gökdelenin çelik konstrüksüyonuna kadar yaşamda hemen hemen her şeyin temel yapısını ve kaynağını yönetir. Bu gezegen geçmişte kalan değerleri yönettiğinden tarihi, sanatsal ve arkeolojik objeleri de kapsar.

Satürn Zodyak’ın çevresini yirmi dokuz senede turlar ve her burçta iki buçuk sene kalır.

Uranüs

Uranüs sürprizleri ve beklenmedik olayları yönetir. Aynı zamanda geleceği, yeni buluşları, henüz keşfedilmemiş ve hayal edilmemiş olanlar dahil yeni teknolojiyi yönetir. Aslında Uranüs saf dehayı yönetir. Aynı zamanda elektrik ve tüm elektroniklerle ilgilidir.

Yenilikçi, ne yapacağı önceden kestirilemeyen, becerikli, hayal gücü geniş, kendine özgü ve deneyime açıktır. Uranüs yeni olan her şeyin ve bilimsel buluşların gezegenidir. Uranüs’ün görevi kuralları yıkmak, oturmuş yapıları ve alışkanlıkları ani radikal değişimlerle bir anda yok etmektir. Uranüs birden harekete geçer ve Büyük Uyandırıcı olarak adlandırılır.

Uranüs isyan etmek, bağımsız olmak ve hatta şok yaratmak için güçlü dürtüler verir. Heyecanlı ve özgürleştiren Uranüs, geçerliliği kalmamış ya da geleneksel olan her şeyi altüst edecektir.

Uranüs hızlı bir şekilde bağımsızlık getiren sonuçlar üretir. Evrensel gerçeği ararken gerçek verileri ve içgüdüyü birleştirir. Uranüs akılcı Merkür’ün ileri seviyedeki hali olarak kabul edilir ve duygusal yönü zayıf, hayli objektif ve akılcıdır. Merkür verileri birleştirmenize yardımcı olurken, Uranüs ise onları yeni bir yolla sentez yapar ve orijinal bir şey meydana getirir. Yıldız haritalarında Uranüs’ün etkisi güçlü olanlar, kendi alanlarında öncülük yaparlar.

Uranüs sosyal değişimleri sağlar, ayrıca sosyal adaleti, insani ve çevreyle ilgili konuları düzenler. Uranüs Kova burcunun yöneticisidir. Son olarak, Uranüs astrolojiyi yönetir.

Bu gezegen her burçta yedi sene kalır ve Zodyak çevresindeki turunu 84 yılda tamamlar.

Venüs

Venüs sevgiyi, gönlünüzü, aşk hayatınızı ve zevk aldığınız şeyleri yönetir. Bu dişi gezegen aynı zamanda, hediyeleri, güzellik, süs, moda ve sanatı yönetir. Venüs bir yıldız haritasında aynı zamanda “kadınların ilgi alanları ya da kadınlardan destek” olarak okunabilir. (Mars erkek karşılığı olacaktır.) Zerafet gezegeni Venüs, dünyayı daha çekici ve eğlenceli hale getirir. Venüs ile ilgili herkesi şaşırtan bir özellik daha vardır: Bir yıldız haritasında Venüs’ün yerleşimi, finansal açıdan güçlü bir avantaj, ödül ve maddi kazanç olasılığını da getirir.

Venüs güzel olarak kabul edilen her şeyi kapsar. Harika müzikler dinlemek, güzel yemekler yemek, hoş bir parfümden zevk almak, kaliteli bir şişe şarabın tadını çıkartmak ya da bir sanat sergisi gezmek için fırsatlar yaratır. Venüs sevgilinizi baştan çıkarmanıza ya da tensel deneyimler yaşamanıza yardım eder. Venüs olmasa idi dünya çok tatsız bir yer olurdu!

Venüs cazibeli, çekici ve açıktır ama hiçbir zaman agresif değildir. (Agresiflik Venüs’ün kozmik sevgilisi Mars’a ait bir özelliktir, birlikte harika bir çift olurlar!) Venüs isteklerini kaba kuvvet yerine, cazibesini kullanarak elde eder. Bazıları bu gezegenin zevklerine fazla düşkün olduğunu düşünürler, zira Venüs’ün etik ya da ahlâka fazla önem vermediği doğrudur. Bu görev, başka diğer şeylerin yanında adalet ve felsefeyi yöneten Jüpiter’e aittir. Bu tip eylemlerin yaratacağı sonuçları düşünmek ise karma ile ilgisi olan Satürn’e, kalmıştır. Gerçekleri ve verileri objektif bir şekilde analiz etmek Merkür’ün işidir. Diğer yanda Venüs sadece eğlenmek ister, o yüzden diğer gezegenlerin Venüs’ün aşırıya kaçmamıza neden olmasını engellemek için var olduklarını zannediyorum.

Merkür gibi Venüs de Güneş’e çok yakındır. Gerilemediği zamanlar bir burçta yaklaşık iki ya da üç hafta kalır; gerilediği zamanlarda ise beş ay kadar uzun bir süre kalabilir. Bu gezegen on iki burç etrafındaki turunu on hafta ile on iki hafta arasında tamamlar, bu süre geri gittiği zamanlarda uzayabilir. Venüs, Boğa ve Terazi burçlarının doğal yöneticisidir. Haftanın günlerinden cumayı yönetir.

Yorum yapın

Kerim Usta sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et