Yıldırım Beyazıt’ın Macar Elçisine Cevabı

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 31 Mart 2021 Kerim Usta

Yıldırım Beyazıt'ın Macar Elçisine Cevabı

Yıldırım Beyazit, serkeşlik eden Bulgaristan’ı fethetmişti. Buna içerleyen Macar Kralı Sigismund, başkent Bursa’ya özel elçisini fethi proteto etmek ister. Elçiler Bursa’ya girerler. Geliş çoktan tüm şehirde duyulmuş, gavur görmemiş meraklı halk sokaklara dökülmüştü..

Halk süslü koşumlu atlara binmiş elçiyi ve korumalarını izlemekte, bir yandanda gülümseyerek dalga geçiyorlardı: ” Vay canına Durak Çavuşum! Görmekte misin ki; koşumlar atlardan, atlar binicilerinden daha değerli… Şu gavurcuklar çok alem vesselam!” “Bunlar niye kadın gibi süslenmişler böyle?” Elçi söylenelerin birkısmını anlar ama bozulduğunu göstememeye çalışır..

Zira kral her şart altında diri durmasını emretmişti: “Azametli dur, sert bak, Osmanlı’ların içine korku salmaya çalış! Macar kafilesini görünce yürekleri ürpersin. Padişaha da meydan oku..Hangi hakla Bulgaristan’ı fethetdiğini sor. Üzerine yürü.. Yüklenebildiğin kadar yüklen! Beni temsil ettiğini unutma..

Elçi kralın söylediklerini içinden tekrarlaya tekrarlaya yeniçerilerin ardından saraya girer. Yıldırım Beyazıt elçiyi huzuruna kabul eder. Elçi önce getirdiği hediyeleri takdim eder ve söze başlar: “Azametlü, kudretlü, asaletlü, fehametlü Macaristan Kralını temsilen…” Sadrazam elini kaldırıp elçiyi susturur: “Sadede gel elçi, bizim boş vaktimiz yok..

Ayrıca da biz kuvvet, kudret, azamet kaynağı olan Allah’tan başka hiçbir kuvvet, kudret, azametten korkmayız. Bunu böyle belle ve buna göre kelam et.” Macar elçi ne diyeceğini şaşırır ve kekelemeye başlar: ” Ama kralımızın ordusu çok büyüktür, o yüce bir kraldır.

Dağ ne kadar yüksek olursa olsun, yel üstünden aşar. “Siz yel değilsiniz ki…” “Evet ama sizde dağ değilsiniz! Bize Yıldırım dendiğini duymuşsunuzdur.” “İyi ama siz hangi hak ve hangi selahiyetle Bulgaristan’ı işgal ettiniz?” Yıldırım Han bir Kuran ve bir kılıç getirilmesini emreder..

Sağ eline KURAN-I sol eline Kılıcı alır. Önce sağ elini göstererek: “İŞTE HAK” Sonra sol elini havaya kaldırıp: “İŞTE SELAHİYET” Sonra elçiye: ” Var git şimdi cevabımızı kralına aynen ilet, kendisinden korkmadığımızı söyle..

Biz hakkı Kitabimızdan, selahiyetide kılıcımızdan alırız! Allah’a güvenir yalnız Ondan korkarız. Bütün küffar birleşip üstümüze gelse davamızdan dönmeyiz!!

Ergunca Yayımladı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir