Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Yayımlanma tarihi:

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 12 Kasım 2020 Kerim Usta

Otomobilin başkenti Detroit’te; en sade ama en ilgi çekici, sportif ama zarif , en teknolojik ama klasik çizgilere sahip modelin, lansmanı yapıldı..2007 yılından bu yana 2.4 milyon adet imal edilen C Klasse, yerini daha akıcı ve karakteristik bir modele bırakıyor.

Yeni C-Serisi, yalın ancak heyecan verici dış ve birinci sınıf iç mekan tasarımıyla yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Yandan bakıldığında uzun kaput, geriye alınmış yolcu kabini ve kısa konsollar C-Serisi’nin klasik ve dengeli Mercedes-Benz sedan yapısını tanımlıyor. Yeni C-Serisi’nin modern görünüme sahip geniş ve lüks iç mekanı duygulara hitap eden sadelikle dinamik sportifliği mükemmel bir şekilde harmanlayarak uçak seyahatlerinde ekonomi sınıfından birinci sınıfa geçilmiş hissi yaratıyor. Yeni C-Serisi’nde üç farklı tasarım konsepti sunuluyor; Avantgarde, Exclusive ve AMG. Bu seçenekler kullanıcılara araçlarını daha fazla kişiselleştirme imkanı sağlıyor.

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

AVANTGARDE tasarım konsepti,aracın sportifsedan özelliğini ön plana çıkarırken, EXCLUSIVE tasarım konsepti incelikli tasarıma ve modern lükse vurgu yapıyor. C-Serisi’nin AMG tasarım konsepti ise araca tamamen sportif bir karakter kazandırıyor. Yeni C-Serisi’nde aracın önündeki Mercedes-Benz yıldızı sportif görünüm isteyenler için radyatör ızgarası üzerinde ya da modern klasik tasarımı tercih edenler için aracın kaputu üzerinde olmak üzere iki farklı şekilde yerleştirilebiliyor.

Yeni nesil C-Serisi’nde sunulan önemli bir yenilik de aracın orta konsolünde yer alan “dokunmatik kumanda” (touch pad). Bu bölüm, akıllı telefonlarda olduğu gibi parmak hareketleriyle tüm ana ünitelerin oldukça pratik bir şekilde kullanılmasını ve çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu bölümde harfler, rakamlar ve özel karakterler herhangi bir dilde el yazısıyla girildiğinde dahi eksiksiz olarak algılanabiliyor. Önemli bilgileri doğrudan ön panelde sürücünün görüş alanında görüntüleyen „sanal gösterge paneli (HUD)” de yeni C-Serisi’nde sunulan bir başka yenilik. Aracın sunduğu teknolojik sistem, araç hızı, hız limiti, navigasyon sistemi bilgileri ve DISTRONIC PLUS mesajlarını da ekrana aktarıyor. Yeni C-Serisi’nde tamamen yenilenen bilgi-eğlence sistemi dokunmatik çalışma özelliğinin yanı sıra tüm fonksiyonları hızlı bir şekilde gösteren etkileyici animasyonlar ve görsel efektlere sahip. Yeni C-Serisi’nde klima sistemi de tamamen yenilendi ve performans, verimlilik, hava ve kontrol kalitesi tamamen artırıldı.

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Yeni C-Serisi „Akıllı Sürüş“ konseptinin bir parçası olarak yeni E ve S-Serisi araçlarda sunulan üstün teknolojik sistemler ile konfor ve güvenliği daha da üst seviyelere taşıyor. Destek sistemleri en son radar, kamera ve sensör teknolojilerine dayanıyor ve yakın sürüş, yorgunluk, karanlık gibi kaza nedenlerine sebep olan öğeleri hedef alıyor. Yeni geliştirilen destek sistemlerinin bazıları sadece uyarırken bazıları tehlikeli durumlarda sürücüye müdahale de edebiliyor;

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

* Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran – Konsantrasyon kaybı uyarıcısı (Attention Assist)

* Arkadan çarpma risklerini azaltan – Çarpışma önleme sistemi (Collision Prevention Assist)

* Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus

* Olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan – Pre-Safe®

* Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan – Aktif Şerit Takip Yardımcısı (Active Lane Keeping Assist)

* Aracın rahat park edilebilmesini sağlayan ve park etme yardımcısı içeren ön ve arka park sensörleri –Parktronic

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Ön ve arka taraflardaki dört kameradan gelen görüntü bilgilerini kullanarak, aracın ve çevresinin kuş bakışı görünüşünü çıkaran, manevra sırasında, park yerlerine giriş çıkışta kolaylık sağlayan -360-derece kamera

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan –
Adaptif Uzun Far Yardımcısı PLUS
Ağırlığı100 kilogram azaltılarak hafiflik sıralamasında segmentinin lideri konumunda bulunan yeni C-Serisi, tümü ECO start/stop fonksiyonuna sahip ve Euro 6 emisyonu standartlarındaki güçlü ve verimli benzinli ve dizel motorları ile bir önceki versiyonuna kıyasla % 20’ye varan bir yakıt tasarrufu sağlıyor.

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Yeni nesil C-Serisi’nin BlueDIRECT dört silindirli benzinli motorları, yüksek verimi sınıfının en iyisi konumunda olan emisyon performansı ile bir araya getiriyor. 4MATIC sürekli dört tekerden çekiş sistemi ise aracın çekiş ve sürüş dengesini artırmaya yardımcı olurken aynı zamanda aracın sportif karakterini de ön plana çıkarıyor. Opsiyonel olarak sunulan ön ve arka akslarda havalı süspansiyon (AIRMATIC) sistemine sahip kendi segmentindeki ilk araç olan yeni C-Serisi’nde, AGILITY SELECT düğmesi kullanılarak “Comfort”, “ECO”, “Sport” ve “Sport+” gibi farklı sürüş seçenekleri tercih edilebiliyor.

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi pazara 1.6 litre hacminde, 156 PS gücündeki benzinli motoru ve 7G-TRONIC otomatik şanzımanlı C 180 versiyonu ile sunulacak. C 180’in yanı sıra 2,1 litre hacminde 170 PS gücünde dizel motora sahip C 220 BlueTEC ve 2,0 litre hacminde 184 PS gücünde benzinli motora sahip C 200 versiyonları sipariş üzerine sunulabilecek. Bu motorların teknik verileri:

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

2014 Mercedes-Benz C 220 BlueTec teknik özellikleri:
Silindir sayısı: 4
Moto hacmi: 2143cc
Motor Gücü kW/hp: 125/170
Tork Nm/dev dk.: 400
0-100 Km/h (s): 7,4
Yakıt Tüketimi litre/100 km: 4,3

2014 Mercedes-Benz C 180 teknik özellikleri:
Silindir sayısı: 4
Moto hacmi: 1595cc
Motor Gücü kW/hp: 115/156
Tork Nm/dev dk.: 250
0-100 Km/h (s): 8,5
Yakıt Tüketimi litre/100 km: 5,4

2014 Mercedes-Benz C 200 teknik özellikleri:
Silindir sayısı: 4
Moto hacmi: 1991cc
Motor Gücü kW/hp: 135/184
Tork Nm/dev dk.: 300
0-100 Km/h (s): 7,3
Yakıt Tüketimi litre/100 km: 5,3
Yeni C 180, Nisan 2014’te 125.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulacak.

Yeni Nesil Mersedes C Serisi

Ergunca tarafından yayımlandı.

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir