Yavuz Sultan Selim’in Şifreli Şiiri

Yavuz Sultan Selim Han bu beyiti Şah İsmail’e yazmıştır. Hikayesi şöyledir:

Yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail’de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. Bunu bilen Yavuz Şahın  bu özelliğinden yararlanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. Hanlarda , Kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. Haber şaha ulaşır. Şah der ki çağırın birde benimle oynasın. Yavuz Şah’ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz’a der ki: ” sen edep nedir bilmez misin? Hiç şahlar mat edilir mi?” Elinin tersiyle Yavuza bir tokat atar. Şahın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. Ancak Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

Yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. Birkaç sene sonra Çaldıran’da Şah İsmail’i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: ” atacaksan tokadı böyle atacaksın. ”

Aslında Yavuz bütün olanları şiirinde Şaha anlatmış ancak Şah anlamamıştır. Herkesin dost olmayacağını bir gün böyle kişilerin karşısına serdar olarakta çıkabileceğini söylemiştir.
Yavuz Sultan Selim Han’a ait bir beyit. Dizelerin ilk kelimeleri yukarıdan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi verir. Bu tarzda yazılan ilk beyit olduğu söylenmektedir. Divan edebiyatında bu özelliğe vezni aher denir.
Yavuz Sultan Selim, Şah İsmail’i yener. Ardından o meşhur şiirini yazar:

Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
Herkesi sen dostu mu sandın,belki ol ağyar olur
Sadıkhane belki ol alemde bir,dildar olur
Yar olur,ağyar olur,dildar olur,serdar olur

Sanma şahım /herkesi sen / sadıkhane / yar olur
Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur
Sadıkhane / belki ol / alemde bir / dildar olur
Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur ”

Şiirin tercümesi şöyledir:

Şahım Sen Herkezi Sadık Yar Sanma
Sen Herkezi Dost mu Sandın Belki O Düşman Olur
Sadık Ol Belki O Alemde Komutan Olur
Yar Olur, Düşman Olur, Komutan Olur, Sevgili Olur.

“Yavuz Sultan Selim’in Şifreli Şiiri” üzerine 2 yorum

  1. Şiirdeki yapı ve teknik olarak değerlendirirsek çok güzel olduğunu söyeyebiliriz.Fakat mantıksal olarak değerlendirirsek böyle bir olayın olmasının mümkün olamayacağı anlaşılmaktadır.Bu durumu tarihçiler de onaylamamıştır.Tarihte olaylar ve menkıbeler bazen böyle durumda olduğu gibi iç içe geçebiliyorlar.Hikaye veya öykü olarak değerlendirmek lazım…

    Yanıtla

Yorum yapın