Yangın Söndürme Köpükleri

Yayım tarihi

En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 26 Mayıs 2020 Kerim Usta

Günümüzde bir çok yangında yangın söndürme köpükleri kullanılmaktadır.Bunun nedeni ise köpüklerin hava geçirmeyen baloncuklar halinde tüm yüzeyi kaplayarak yangın ortamının oksijenle temasını çok kolay bir şekilde kesmesidir.Sudan hafifi olan köpükler yüzeyde sık baloncuklarla kaplı bir alan meydana getirerek yüzerler.

Su deposunda basınçlı altındaki su borularla hatta giderken boru darıltılarak yapılan oranlayıcı ve oranlıyıcıya bağlı köpük konsantresi birleştirilir. Bu sistem aynı zamanda bir miktar havayıda hat içine karıştırarak basınçlı bir  köpük çözeltisi elde edilir.

Yangın Söndürme Köpükleri

1900’lü yıllardan beri kullanılan köpükler 6 ana grupta toplanmışlardır.

* Protein Köpük Konsantresi ( P )
Hayvan tırnakları, boynuzlar,kemikler ile çeşitli metalik tuzlar ve katkı maddeleriyle ile  hidrolize olarak elde edilen köpük tipidir. Isıya karşı olan dayanıklılığı, yüksek kararlılığı ve geç geri alev alması gibi avantajlara sahiptirler.Hidrokarbon yangınlarına karşı kullanılır. Genellikle %3 ve %6 oranında üretilirler.
* Fluoroprotein Köpük Konsantresi ( FP )
Protein köpük konsantrelerine fluoroprotein yüzey aktif ajanları ekstrakte edilerek elde edilen köpük tipidir.Isıya karşı olan dayanıklılığı, yüksek kararlılığı ve geç geri alev alması ,yakıt yüzeyinde daha hızlı akış sağlaması , bastırma kuvveti ve söndürme kabiliyeti gibi avantajlara sahiptirler.
* FFFP
Protein köpük ile film yapıcı yüzey aktif ajanların ve stabiliatörlerin kombinasyonu sonucu köpük tipidir.Fim tabakası ile kaplandıktan sonra yanıcı buharları bastırır.Standart film yapıcı köpük konsantreleri polar solvent yangınlarında kullanılamaz.
* AFFF
Sulu film yapıcı köpükler, fluorokimyasal surfaktan ve sentetik köpük yapıcıların kombine edilmesi sonucu oluşan, tatlı su ve deniz suyu ile kullanılmaya uygun olan köpük tipidir.Petrol rafinerilerinde, akaryakıt tankerleri, akaryakıt depolama tesisleri ve  A sınıfı yangınlara da karşı kullanılabilir. Polar solvent yangınlarında etkili değildir.
* Sentetik Köpük Konsantreleri
Sentetik köpük, sentetik bazlı köpük yapıcılar ile stabilizatörlerin kombinasyonu sonucu oluşan köpük tipidir.  İyi akışkanlığa ve bastırma kabiliyetine sahip olduğundan özellikle depolar, hangarlar, makine odaları, gemi güverteleri, maden ocakları ve bodrum katlarda kullanılması tavsiye edilir.Kısa drenaj zamanı, ve yakıt yüzeyini geç kaplama eksileri nedeniyle akaryakıt yangınlarında çok tercih edilmez.
* Ar Tip Köpük Konsantreleri
Polar solventler yani suyla karışabilen yakıtlar, hidrokarbon yangınlarının söndürülmesinde kullanılan köpüklerin ördüğü köpük tabakasını yok eder.Bu tip yakıtlarda ‘Alkole dayanıklı’ diye bilinen köpük tipi kullanılır. Genellikle AFFF ve FFFP bazlı olarak üretilir. 2 tipte doğru uygulama teknikleriyle hem hidrokarbon hem polar solvent yangınlarına uygulanarak çok amaçlı (multi-purpose) köpük konsantrelerini oluştururlar.

Kerim Usta Yayımladı.

Herkesin bir yaşama nedeni var. Benimki ise bir "Sevda"...

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir