Üstad Necip Fazıl’dan Hikayeler


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 12 Ekim 2019 Kerim Usta

Üstad Necip Fazıl'dan Hikayeler* Üstad tramvaya biner ve cam kenarında bir koltuğa oturur. Biraz sonra bikaç takım elbiseli adam gelir. bir tanesi:
Oradan kalkar mısınız? ben oturacağım
Üstad:
Neden? Sizin ne ayrıcalığınız var?
Ben milletvekiliyim!
Üstad:
Ben de MİLLETİM… der
* Üstad birgün konferans verirken cezayirli bir öğrenci kalkar ve fransızca olarak üstada
* Neden osmanlı yıllarca bizi sömürdü neden osmanlı yıllarca bizi sömürge olarak kullandı…” der…
* Üstad hiç durmadan cevabı sille misali yapıştırır…
* Eğer osmanlı sizi sömürmüş olsa idi bugün bu soruyu bana fransızca sormazdın… ” der…
* Üstad birgün mahkeme salonunda savunma yaparken baktı ki hakim anlayacak gibi değil hakime karşı yüksek sesle: bu salondakilerin yüzde ellisi eşşektir… der buna bozulan hakim çabuk sözünü geri al der… üstad bu lafın altında kalır mı?… hemen sözünü geri alır ve ” sözümü geri alıyorum bu salondakilerin yüzde ellisi eşşek değildir.
* Talebeninin biri “hocam, ALLAH deveyi iğne deliğinden geçirebilir mi” diye sorar. “Geçirir evladım” diye cevap verir üstad. “ne iğneyi büyütür, ne deveyi küçültür. koca dünyayı senin gözbebeklerine sığdırdığı gibi geçirir”.
* Üstad Necip Fazıl Kısakürek bir gün konferans verirken salonda bulunanlardan birisi kürsüye salatalık fırlatır. Salatalığı eline alan Necip Fazıl salondakilere dönerek:
* Birisi kimliğini göndermiş, kiminse gelsin alsın” der.
* Üstad hapishanede koğuşunda iken aynı koğuşa Nazım Hikmet getirilir,
Nazım Hikmet Üstadı görünce gülerek ” sendemi buradasın? Şu haline bak maymuna dönmüşsün” der… Üstat, karşısında duran Nazım Hikmet e cevabı yapıştırır… ” Ben de pencereye dönerim… ”
* Bir gün büyük şair Necip Fazıl Kısakürek’e sahilde rastlayan bir hayranı;
* Üstad, senin bütün mücadelelerin güzel, hizmetlerin eşsiz ama şu tarafın olmasa diye tenkit eder.Bunun üzerine Necip Fazıl tebessüm ederek: ”şu boğaz’dan geçen lüks ve güzel gemiyi görüyor musun? Bak ne kadar lüks ve konforlu değil mi? İşte böylesine lüks geminin tuvaleti de vardır” der
* Bir gün Necip Fazıl, bir üniversitede konferansa katılmış.Çıkıp herzamanki gibi Din ve Allah kavramı hakkında konuşmuş Konuşması bittikten sonra, onunla karşıt görüşlü olan bir Profesör, Necip Fazıl’a
* Siz önceden çıkıp farklı şeyler söylerdiniz, şimdi ise o sözlerinize çelişen şeyler söylüyorsunuz.Yazdığınız şiirler hala ezberimdedir bu ne demek oluyor? ‘ Necip Fazıl’ın cevabı meleklere parmak ısırtacak bir cevap olur ‘Benim geçmişim bir çöplüktür ve çöplükleri sadece köpekler kurcalar’
* Necip Fazıl’ın da içinde bulunduğu uçak, Yeşilköy Havaalanından kalktıktan kısa bir zaman sonra arızalanır ve geri döner Havaalanındakiler merakla, “Ne oldu, nasıl oldu?” diye sorarlar mübareğin cevabı hem teslimiyetçi hem de hikmetli: “Ahirete kabul etmediler, geri döndük”
* Mahkemede hakim, Necip Fazıl’a:
* Bak, der Seni bundan böyle bir daha huzurumda görmeyeceğim, öyle değil mi? Necip Fazıl sorar: * Hakim Bey, yoksa istifa mı ediyorsunuz?
* 1960’lı yıllar, Üstad’ın “Sahte Kahramanlar” konferansı ile Türkiye’yi salladığı yıllar İşte bu “Sahte Kahramanlar” dolayısıyla Ankara’ya gittiği zaman, devrin başbakanı bir adamını göndermiş Üstad’a adamın getirdiği mesaj şu:
* Muhterem Üstadım, sayın başbakanımızın size çok selamları var
* Aleyküm Selam ,ne diyor?
* Sahte kahramanlar konferansında kendilerinden söz edilmemesini istiyorlar.
Başbakanın adamının sözü bitince şöyle gürlemiş Üstad:
* Var git söyle ona, sahte kahraman olmak da bir seviye işidir Onda bu seviye de yok, merak etmesin bahsetmeyeceğim.
* Kayseri’deydik, bir adam getirdiler, “şununla iki kelime konuş!” dediler bana Adam geldi Elinde sigara, Ramazan günü Anladım ne tip olduğunu…Hitap ettim:
* Sigaranı at da öyle gel karşıma!”
Gayet ucuz bir formülü vardır bu işin Günün hemen bütün formülleri gibi O da aynı şekilde cevap verdi:
* Allah’ın bildiğini kuldan niye saklıyayım?”Bu umumî formül
Devam ettim:
* Allah senin tenasül aletin olduğunu da biliyor Niye saklıyorsun?”Bozuldu, kala kaldı, hiçbir şeye aklı eremedi
* Senin bu susman mağlûp olman değildir Şimdi seni mağlûp edeyim dedim; Allah’ın bilmediği bir şey olabilir mi? O her şeyi biliyor Yalnız senin, Allah’ın bildiğini, yalnız ondan af dileyerek ona tahsis etmen ve onun bildiği şeyi ortaya açıkça, hayâsızca dökmemeni gerektiren bir fakülteye malik olman lâzım Sen bundan da mahrum bir bedbahtsın!”
* Üstad Yenilgi ve mağlubiyeti kabul etmezdi Bir gün bir tren istasyonunda onun sinirli sinirli gezdiğini gören bir hayranı sorar:
* Ne oldu Üstad, treni mi kaçırdınız? Üstad böyle bir ithamı kabul eder mi? Treni kaçırmak bir eksiklik, bir yenilgidir * Kovdum gitti, der

Konuyu Paylaş

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

“Üstad Necip Fazıl’dan Hikayeler” için 13 yanıt

Merhaba öğrenciyim ve faydalandım fakat bu hikaye bir kitapta geçiyor mu yani bir başlığı ismi yok mudur?

Kardeşim bunların doğru hikayedir ortaya laf atıp lafını dogrulayamayanlara takılma sen ayrıca sagolasin.

site sizin siteniz bizim dwgil dogrulari sizin yazmaniz gerekiyo halki kandirmayin lutfen rica ediyorum

Amacını hala anlamış değilim.Fakat nerede yanlış yaptıysak uyarman gerekir.Maksadimiz Üstad’a saygımızı göstermek ve fikirlerini insanlara anlatmak…Biz içi boş, saygısız insanlar değiliz.Yazıyı yazıp gidince kendince üzerine aldığın sorumluluğun gitmiş mi oluyor şimdi?

Yorumlar kapatıldı.