Unguentarium (Gözyaşı Şişesi)


En son Güncelleme tarihi ve güncelleyen: 11 Ekim 2020 Kerim Usta

Unguentarium sıvı parfüm, krem, bitkisel ilaç, sıvı baharat, zeytinyağı, bal, sirke gibi nesnelerin saklanmasında kullanılan bir kaptır.

Uzun bir dönem, özellikle de mezarlarda bulunduğundan, unguentariumların, cenaze törenlerinde ölünün yakınlarının ve yas tutmak için kiralanan ağlayıcıların gözyaşlarının toplandığı, sonra da mezara ölü hediyesi olarak bırakıldığı düşünüldüğünden, arkeoloji biliminde unguentariumlara “Gözyaşı Şişesi” de denmektedir.

Tıpta kullanılan çeşitli bitkilere ve bu bitkilerden elde edilen krem ya da sıvı ürüne “unguentum”, kokulu bitkilere ise “unguenta” adı verilmektedir. Ayrıca bir mezar yazıtından “unguentarius” kelimesinin parfüm üreticisi anlamında kullanıldığı anlaşılmaktadır. Unguentarium terimi bu kapların antik dönemdeki adı değildir. İçlerine konan ürünlerden dolayı bu kaplara unguentarium ismi verilmiş olmalıdır.Bu isim ilk kez 20. yüzyıl başlarında Kartaca’da kazı yapan Fransız arkeologlar tarafından kullanılmıştır. Unguentariumlar ilk kez İ.Ö. 4. yüzyıl ortalarında ortaya çıkmıştır, dönemlere göre, form değişimi göstererek, Hellenistik dönem,Roma dönemi ve İ.S 8.yy içlerine kadar kullanımda kalmışlardır.

Konuyu Paylaş
Avatar

Yazar Ergunca

Herkes Cennete Gitmek İster ama Hiç Ölmeden Cennete Gidilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir